Evropě hrozí druhý Černobyl, tentokrát Belgický

Došlo k nouzovému zastavení druhého bloku jaderného reaktoru elektrárny „Тианж“, který se nachází v belgickém regionu Valonsko. K neplanovanemu výpadku jaderného bloku došlo z důvodu problémů s připojením k napětí sítě, která je stanovena v konvenční části generátoru.
Ani jednou od doby zavedení do provozu nebyla jaderna elektrarna restaurovana, je vyčerpaná více než na 50%. Respektive, sotva se místní obyvatelé mohou cítit v blízkosti jaderné ELEKTRÁRNY v naprostém bezpečí.
Podle prohlášení provozovatele elektrárny, nebezpeci nehrozi, protože automatický bezpecnostni system odstrihne všechny systémy.

Katastrofa se nekonala, ale to je jen otazka casu.

 

 

Zdroj: 1

 

 

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. Jan Růžička napsal:

  Tato zpráva je naprosto tragická. Autor nemá ani základní ponětí o jaderných technologiích a pouze šíří nesmyslnou poplašnou zprávu. Jaderné elektrárny (JE) se „nerestaurují“, ale modernizují. Stejný nesmysl je, že by byla JE „vyčerpána z 50%“. Jestli tím autor myslel, že životnost komponent je z 50% vyčerpaná, pak by se měl (měla) zamyslet nad tím, kdo například sešrotuje dopravní letadlo, je-li v POLOVINĚ své životnosti. Samotná příčina odstavení bloku je pak čistě elektrická, jen s minimálním dopadem na fungování primárního okruhu, jelikož bezpečnostní systémy i velmi starých elektráren umí bez potíží reaktor odstavit při přerušení odvodu výkonu. Doplňte si prosím znalosti, než se začnete vyjadřovat ke složitější problematice.

  Děkuji.

  • čekám, až mě začnete napsal:

   ano pane Růžička
   viz např. Černobyl ?

   • Jan Růžička napsal:

    V případě Černobylu se jednalo o lidskou chybu (nesprávné provedení bezpečnostních testů), kdy nekvalifikovaná obsluha elektrárny obešla bezpečnostní systémy a reaktor (RBMK – úplně jiný než ten belgický) byl provozován v rozporu s předpisy. Jsou o tom odborné publikace, které autor zjevně nečetl, a veškeré své názory odvíjí od slov „jaderná elektrárna“ a „výbuch“. V Belgii se nepovedlo přifázovat generátor k síti, což je od Černobylu naprosto odlišná situace. Připomínám, že na světě je v provozu cca 440 reaktorů a během padesátileté historie jaderné energetiky byly pouze 3 větší havárie (TMI2, Černobyl a Fukushima Daiichi). BTW: asi nevíte, že vybuchlý černobylský reaktor tvořil dvojblok s druhým reaktorem RBMK, který bez problémů vyráběl elektřinu až do roku 2000? Nemám vám za zlé, že tomu nerozumíte, není to jednoduché téma. Ale odsuzovat technologii, aniž by o ní člověk něco věděl, je na úrovni středověku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.