Evropu čeká na Vánoce nedostatek smetany a másla. Mléčné výrobky se prodraží

Takže je lepšie urobiť si zásoby masla na Vianoce už teraz.

 

 

Evropu čeká nedostatek mléka, smetany a másla. Jejich ceny stoupají a okolo Vánoc se situace ještě vyostří. V pátek před tím varovala jedna z největších mlékárenských firem na světě, dánská Arla Foods.

Ceny másla v regionech
Ceny másla v regionech FOTO: David Ryneš, Novinky

Podle šéfa Arly Pedera Tuborgha je mléka málo po celém světě a příčinou je jeho loňská nízká výkupní cena. Celosvětové ceny mléka se sice stabilizovaly, ale jsou meziročně o 28 procent vyšší, protože producenti kvůli nízkým výkupním cenám omezili výrobu.

„Všude v Evropě je velký nedostatek mléčných výrobků, vánoční poptávku vůbec nebude možné uspokojit,” sdělil agentuře Reuters Tuborgh.

Máslo v Česku za rok zdražilo o 44,5 procenta

Průměrná cena másla v Česku minulý týden stoupla na 52,35 koruny za 250 gramů.  Za poslední měsíc kostka másla zdražila o 2,09 koruny, tedy o více než čtyři procenta. Ve stejném období loňského roku se máslo prodávalo za průměrných 36,23 koruny. [celá zpráva]

Vývoj ceny másla
Vývoj ceny másla FOTO: David Ryneš, Novinky

Za poslední rok tak máslo zdražilo téměř o 44,5 procenta. V posledních letec

[contact-form][contact-field label=“Jméno“ type=“name“ required=“true“ /][contact-field label=“Emailová adresa“ type=“email“ required=“true“ /][contact-field label=“Webová stránka“ type=“url“ /][contact-field label=“Zpráva“ type=“textarea“ /][/contact-form]

h bylo v polovině srpna nejdražší v roce 2014, kdy 250gramové balení atakovalo hranici 40 korun (39,90).

Ceny rostou i u sousedů

Ceny másla rostou i u našich sousedů. Zákazníci německých supermarketů za čtvrtku zaplatili v červenci v průměru 1,79 eura (46,68 koruny). To představuje dramatický meziroční nárůst ceny o 64 procent. V Rakousku stálo máslo na začátku srpna 2,20 eura (57,37 koruny), když se podle veřejnoprávní televize ORF jeho ceny za několik týdnů téměř zdvojnásobily.

 

 

Podle údajů slovenského statistického úřadu máslo u našich východních sousedů v červenci zdražilo o osm procent. Slovenské Tesco na svých internetových stránkách nabízí různé druhy v cenách od 2,5 eura (56 korun) do 2,76 eur (72,76 koruny).

Zdroj: (1)

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

4 Komentáře zapnuto "Evropu čeká na Vánoce nedostatek smetany a másla. Mléčné výrobky se prodraží"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Melichar
Host
Melichar

Dnes ráno jsem jel do marketu nakoupit, jak činím často, nebývá ještě v obchodě moc nakupujících. Takovou frontu lidí, která stála před obchodem, ještě než otevřeli, jsem naposledy viděl za komunistů. Měli české máslo za 42,90. Taky jsem si vzal. Myslím, že za 10 minut byly zásoby vyprodány. To je výsledek potravinářské a zemědělské politiky EU, hanba jí.

im
Host
Eržika
Host
Eržika

Tak nyní již víte,jak máte u voleb postupovat a koho volit.I když spousta lidí se dá nachytat na předvolební sliby.Vzpamatujte se.

jitka
Host
jitka

Mléčné výrobky nejsou tak moc zdravé. Do másla se přidává řepkový olej. Pouze máslo z volně pasoucích se krav je zdravé a sýry vyráběné z nepasterizovaného mléka.

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!