Existovali draci jen v pohádkách?

Drak je mytické zvíře, obvykle s hadími nebo ještěřími znaky, který se vyskytuje v mýtech, pověstech, pohádkách a lidových příbězích celé řady kultur. Jeho celosvětová rozšířenost má za následek značnou variabilitu jeho vzhledu, velikosti a vlastností. Draci se liší počtem hlav – například v Číně je zobrazován zásadně jednohlavý, řecká mytologie znala draka stohlavého, v pohádkách mívá zpravidla lichý počet hlav, nejčastěji tři nebo sedm – i v počtu nohou (nejčastěji dvě, čtyři nebo žádné) a také ve schopnosti létat a dštít oheň (případně mráz nebo jed).

Draci se objevují též v současné kultuře ať v novodobé literatuře nebo filmech. Výše uvedená ilustrace je z filmu Dračí srdce z roku 1996.

Je ale vše jen výplod něčí fantasie a smyšlenka? Podstata jakékoliv mytologie je založena na tom, že obsahuje pravdivé jádro. Následující sci-fi dokument si pohrává s myšlenkou, že by draci mohli skutečně existovat. Film se jmenuje Svět draků a jde opravdu o neobvyklý formát kombinující prvky hraného sci-fi s reportážním formátem dokumentárního filmu. I když jde o smyšlený příběh, jeho autor velmi zajímavým způsobem popisuje možnosti a podmínky, za kterých by draci na naší planetě mohly existovat.

Ve filmu zazní mnoho zajímavých myšlenek. Jedna za všechny. Jednohlavý drak je jediným velkým tvorem, který má celkem 6 končetin. Kromě čtyř končetin, má ještě dvě křídla. 
.
Že je téma draků hluboce zakořeněno v našich vzpomínkách a pocitech můžeme vidět i v následujících dvou dokumentech. Tentokrát skutečně jen dokumentech, které zkoumají historické souvislosti, ze kterých mýty o dracích vycházejí.

Dodejme nakonec, že novodobá interpretace některých historických textů naznačuje, že lidé z nedostatku terminologie, přirovnávali mimozemské lodě k drakům. Tedy pro ně neznámou technologii přirovnávali k něčemu, co zjevně znali z dřívější doby.

Zdroj 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
oldřich Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
oldřich
Host
oldřich

Draci jsou, já ho viděl u plzňe . Nekecám