Experti varují střadatele: Měnová reforma Eura přijde každopádně

Frank Walter, ředitel společnosti „die Erste Finanz- und Vermögensberatung“ pro finanční a majetkové poradenství, je přesvědčen, že dříve nebo později dojde k měnové reformě eura. V rozhovoru vysvětluje důvody, a jak mohou být střadatelé i přes měnovou reformu na straně vítězů.

FOCUS-MONEY: Bude ještě na konci roku 2019 existovat euro?

Frank Walter: Jistě. Neboť ho drží při životě politická vůle. Pravděpodobně bude, ale přibývat více stínových měn.

 

 

MONEY: Co tím myslíte?

Walter: Mám na mysli budoucí rozlišování mezi penězi na účtu a mezi těmi v peněžence. Nakonec budou dva euro světy, jeden fyzický a druhý elektronický. Význam hotovosti se při tom stále více upozaďuje.

MONEY: Co soudíte o riziku měnové reformy eura?

Walter: Nejdříve je nutné vědět, že při měnové reformě jde „pouze“ o nové stanovení hodnoty čísla pro státní dekret, tak jako v historii např. 1987 za Bettina Craxi, kdy se ze 100 milionů italských lir stalo 100.000 lir. Mnohem napínavější otázkou je, proč vůbec k měnové reformě dojde.

MONEY: Vaše odpověď?

Walter: Příčina je stále stejná: Dluhy. Přičemž vůbec není špatně, když se stát zadlužuje, neboť ve skutečnosti přináší služby a buduje, např. infrastrukturu, vzdělání. Když pak ale dojdeme k bodu, při kterém jsou dluhy, stejně jako v současnosti, kryty libovolným množstvím natištěných peněz, začne to být kritické. V takovém případě vždy dochází k měnové reformě.

MONEY: Co to znamená pro občana?

Walter: Zjednodušeně řečeno, není měnová reforma nic jiného než výměna peněžních prostředků občanů za státní dluhy.

Pravděpodobnost měnové reformy eura je 100 %

MONEY: Jakým způsobem by mohla proběhnout měnová reforma eura?

Walter: Jednoho dne bude zavedena nová měna. Jestli to bude znamenat, že Němci zase budou mít německou marku, nebo jestli bude severní a jižní euro, nehraje při tom žádnou roli. Nově natištěným penězům bude přidělena specifická kupní síla, která podle zkušenosti z minulosti odpovídá jen jedné desetině původní měny.

MONEY: Jak vysoká je pravděpodobnost, že přijde měnová reforma eura?

Walter: Minulost nám ukázala, že existuje 13 ukazatelů, které mohou být vyhodnoceny jako indikátory blížící se měnové reformy. Osm z nich je už splněno, např. zlatý standard. Přesné načasování měnové reformy eura nelze předpovědět, ale pravděpodobnost, že přijde, je na 100%.

EU měnová reforma zlikviduje 90 % peněžní hodnoty

MONEY: Na co by si měli střadatelé do budoucna dát pozor?

Walter:  V první řadě přijde inflace, která plíživě zapříčiní vyvlastnění. Dalším varovným signálem bývá těžší možnost získávání hodnotných věcí, kdy například stát zavede při nákupu fyzického zlata DPH. Třetí indicií je pokus odebrat občanům hotovost plnící funkci finanční zásoby.

MONEY: Jak se mohou střadatelé připravit?

Walter: To nejdůležitější je, sestavit si svou osobní majetkovou bilanci. Na jedné straně jsou peníze na účtu a termínované vklady, životní pojištění nebo stavební spoření. Na druhé straně sepíší vkladatelé hodnotné věci jako nemovitosti a vzácné kovy a samozřejmě akcie. Pak je nutné mít na paměti, že při měnové reformě je zlikvidované cca 90 % peněžní hodnoty. Ztráty hodnoty u věcného majetku bývají naproti tomu mnohem menší. Věcný majetek navíc ještě nabývá po měnové reformě na hodnotě, nebo už v průběhu, jako např. zlato.

Úplně vypnout riziko měnové reformy není ničím jiným, než vsadit celý svůj majetek na to, že výlučně tentokrát bude úspěšné to, co se ještě v celé peněžní historii neuskutečnilo: fungující společná měna“, říká Walter. Jako při „pojištění proti požáru“ by se měli střadatelé pojistit malým dílem svého majetku pro tyto případy.

Walter doporučuje uložit 5 až 15 procent majetku do fyzického drahého kovu, jako ultimativní měny, to fungovalo vždycky. S tímto zajištěním se doposud každá měnová reforma stala obrovskou šancí: „Některá z největších bohatství byla vytvořena právě jako následek takové reformy – ale jen těmi, kteří na to byli připraveni.“

Vhodné deponování

Zajištění, které Walter doporučuje, je strategie cenných papírů sestávající ze čtyř komponentů po 25 %.

 • Mix hotovosti různých měn zemí, které mají nízkou zadluženost.

 • Akcie kvalitních firem se solidním scénářem nezávisle na obchodním modelu

 • Věcný majetek, jako nemovitosti, zlato a jiné drahé kovy

 • Jako poslední čtvrtinu vybrané, experty aktivně vedené, fondy

S touto strategií neočekávejme žádné rapidní zhodnocení v normálních dobách – Walter počítá se zhodnocením 1 až 2,5 % p.a.

Zhodnocení za normálních časů ovšem není cílem takovéto investice. „Myšlenkou je mnohem víc: Jak docílím co nejvyšší spolehlivosti a přenesu do nového systému co nejvíce svého majetku, nebo dokonce vyjdu jako vítěz?“, vysvětluje Walter. V případě tvrdé měnové reformy očekává po vzoru Argentiny v roce 2001 výrazný propad burzy. „Kdo je připraven, může pak nakoupit Top akcie s osmdesáti procentní a vyšší slevou.“

pro tadesco přeložila marki | zdroj: focus.de

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

9 komentářů

 1. kachni noha napsal:

  Měnová reforma znamená znehodnocení peněz, tedy kdo má úspory tak o ně přijde, ten kdo má dluhy, tak se zaraduje neboť by se mu měli škrtnout.

  Ale tomuhle scénáři se mi nechce z jednoho prostého důvodu věřit, a to že si nedovedu představit, jak se banky jen tak vzdají všech těch zastavených nemovitostí, kterými jim ručí lůza za hypotékym, když ony vládnou světu a tudíž určují pravidla.

  Vsadil bych se že scénář mají připravený jinačí.

  • Maroš napsal:

   Ono by sa to – dlhy – škrtlo len v prípade tzv. štátnej banky, resp. štátnych bankových subjektov, ako napr. v prípade socíku, ale mi tu máme filiálne banky z iných krajín – takže ide o prípady, či by menová reforma prebehla len u nás, alebo v celej EU – a opäť – svetový obchod – založený na konzume a spotrebe – nikto by nemohol spotrebovávať napríklad americký alebo čínsky tovar v Európe, takže je to dosť previazané. Skôr treba počítať so špekulatívnou krízou. Banka vám neškrtne dlhy, pokiaľ si neuspokojí všetko – napr. exekúcia majetku – domu – ešte nemusí pokrývať potrebu banky, takže aj keď sa dom predá na dražbe a ostane vám dlh 100 tisíc – tak po vás pôjdu až do dôchodku, resp. kým neskapete a ešte aj po dedičoch – pokiaľ neodmietnu dedičstvo. To nefunguje – hypotéka na 30 rokov škrtnutá po 10 rokoch kvôli menovej reforme. Menová reforma je znehodnotenie – nie rovná transformácia za iné peniaze.

  • Vít napsal:

   Protože kvantitativní uvolňování znamená nepodložené peníze, důkaz je na bankovkách, pak banky nepůjčily nic. Proto ti, co si půjčili v době kvantitativního uvolňování peníze od banky, nedluží nic. Hromadné žaloby na banky lze čekat od podnikatelů, kteří tyto peníze přijímali. Ten, kdo si koupil byt přes banku, je s obliga. Státní správy a banky jsou však těmi, kdo vědomě znehodnotily dříve podloženou měnu. V tomto smyslu již probíhají v Americe soudní přelíčení. Jejich situace je ještě o několik řádů horší. Mnoho z těchto mocných skončí s trestem smrti. V EU by měli zvážit, zda tato instituce již není zbytečná. Kdo jiný zcela vědomě dovolil bankám kvantitativní uvolňování ? Občan kontrolován občankou s čipem, to být nemohl. Lidé v EU dělají otroky někomu, kdo chce vládnout. To, že vymysleli vlastní sebezničení, je jejich problém. Situace je jasná. Podnikatelé se budou soudit s bankami včele s ČNB. Peníze jednoduše právě banky s vědomím vlád ukradly. Pak musí vracet. Znárodnění jejich majetku je jenom část toho, co podnikatelé dostanou zpět. Tito lidé budou muset být zaměstnáni mimo státní sektor a jejich výplata jim bude krácena dle určení soudů. Státní systém je založen právě na ovládání lidí. Podobně jako dříve církve má svou inkvizici. Ta však nedostane za své služby ani halíř, proto se EU jako celek zákonitě rozpadne.

 2. Maroš napsal:

  Menová reforma príde každopádne preto, pretože tieto operácie potrebujú a aj vyvolávajú Rotschieldovci, Morganovci, Soros a kríza sa už stáva vysokoobrátkovým tovarom – nie nejakou marxistami definovanou objektívnou zákonitosťou vývoja kapitálu, ale subjektívne riadeným procesom! Slovákov okradli pri prechode na euro – teda kryje sa to s „krízou“ roku 2008. A keďže u nás sa rozkrádajú hlavne verejné prostriedky – pochybujem, že siahnu na naše „úspory“ keď 60% rodín je na hranici chudoby a oligarchia má upratané peniaze v aktívach – tu sme príliš malé sústo. Tie „menové reformy“ – vyvlastnenia – sa budú týkať tých krajín, kde euro nemajú – teda v takých krajinách východnej Európy, v ktorých momentálne prebiehajú farebné re-evolúcie. Zjednodušene – u nás majú nenažranci tých euriniek medzi plebsom ešte málo.

  Ako to začalo znižovaním cien a zvyšovaním spotreby.
  Historie.cs – Měnová reforma 1953
  https://www.youtube.com/watch?v=VAPGdycoFzs

  • Laci napsal:

   Maroš máte veľmi reálny pohľad na terajšie zmeny. Klobúk dole. Je asi 5% ľudí, ktorí chápu súvislosti ako Vy. Kto ste a čo robíte?

 3. Miroslav napsal:

  To ale není případ lidí ve střední a východní Evropě, kteří žijí od výplaty k výplatě žene ? :-)))

 4. .lak napsal:

  Vyrabovali sklady zboží vytvořené otroky pro €araboafriku?

 5. Vaclav napsal:

  Zazil jsem menovou reformu komunistu v r. 1953. Ucitelka rustiny byla Ruska a vykladala nam, jak je reforma pro nas vyhodna. Znehodnoceni vkladu a hotovosti ovsem bylo 10 az stonasobne, nebo vse najednou bylo bez hodnoty, propadlo. Pred tim jeste skrze ‚vazane vklady‘ zajistili, aby sporitele banky nevzali utokem a chteli sve penize zpet! Pripravte se, ze mezi komousi a zapadaky bankstery zadny rozdil neni a ze vas okradou v prave poledne! Ovsem banksteri jsou jenom exekutori, vse organizuje politika a jeji nadnarodni rizeni!
  Mate-li nasporeno, kupte pudu, nemovitosti, cennosti, zlato. Hotovosti se stanou bezcennymi papirky a kovem do sberu a dobropis na vasem konte v bance bude bezcenny. Oni uz to zaonaci tak, aby to pro nas bylo ‚vyhodne‘ jako v r. 1953.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..