Extrémní mrazy v Austrálii

Ani dnes v Evropě nebylo mnoho míst, kam by se dalo utéct před panujícím teplem až vedrem.

 

 

Vynecháme-li Island, tak se jednalo pouze o Irsko, Skotsko, Norsko (s výjimkou jihu), severní Švédsko, částečně Balkán (četné bouřky) a malou část evropského Ruska (déšť spolu s bouřkami). Například plus minus šedesátitisícové město Zalaegerszeg ležící na západě Maďarska v poledne hlásilo osvěživých 18 °C, kdežto třeba v centru Londýna bylo v tu samou dobu 30 °C. Rovněž za polárním kruhem se dalo narazit na léto, namátkově finské maloměsto Sodankylä (67,2° s. š.) ve 14 hodin naměřilo 26 °C, zatímco jihoitalská Neapol (40,5° s. š.) „jen“ 23 °C.

 

Holomrazy, to je oč tu běží

Australský kontinent se kvalitními zimami rozhodně pyšnit nemůže, mimo jiné proto, že je z převážné většiny situován mezi 10. až 40. rovnoběžkou (čili vlastně mezi Jižním Súdánem a Řeckem). Sníh je proto pro Australany velkou neznámou (ne každý má tu možnost za ním cestovat do hor na jihovýchodě Austrálie, přičemž ani tam ho nijak převratně nebývá). Nicméně s mrazy je to už trošku jiné. Při vhodné konstelaci tlakových polí k protinožcům začne natékat chladný a vlhký vzduch z (dálných) jižních směrů. Je-li přitom nad jejich půdou přítomna tlaková výše, klasický scénář je na světě – nejdříve svižnější příliv chladu od jihu, posléze „podmanění si“ masy chladného vzduchu anticyklónou, která vymaže oblačnost, pročež noční výdej tepla (radiační ochlazování) stojí za to.

 

 

Rekord sem, rekord tam

Na konci zesnulého týdne tomu právě takto bylo. Mezi oblastí vysokého tlaku se středem nad pomezím Jižní Austrálie a Severního teritoria a oblastí nízkého tlaku se srdcem tepajícím pod Tasmánií do prakticky celé východní Austrálie pronikl chládek mající kořeny daleko na jihozápadě. Zmíněná oblast vysokého tlaku se přitom pohybovala k východu, zanedlouho se tím pádem usadila nad východní Austrálií, to jest nad Victorií, Novým Jižním Walesem a Queenslandem. Nebe vymetené, rtuti teploměrů tudíž k pádům odsouzené.

V metropolitní Canbeřře se v noci z neděle na dnešek teploty pohybovaly v průměru kolem -4,7 °C s tím, že minimum bylo zaznamenáno v 7 hodin, a to -7,4 °C. Nahlédneme-li do canberrského meteodeníku, jenž zahrnuje letopočty 1939 a dále, nabudeme znalosti o tom, že se jednalo o nejmrazivější 23. červenec za celou dobu měření. Pokořen byl rekord z roku 1972, a to -6,3 °C.

Na konci 30. let 20. století byla oficiální měření zahájena také v australském tropickém podnebném pásu, přesně v městečku Daly Waters (16,2° j. š., tj. úroveň jižní Zambie) nacházejícím se bezmála 2 700 km od Sydney. Nedělní den se zde představil 29 °C, dnešek přinesl až 30 °C, avšak v ranním čase, ze stejných troposférických důvodů jako v Canbeřře, slevil až na 2,3 °C. Takto chladnému 23. červenci místní čelili teprve poprvé, padl záznam ze sezóny 2014, a to 4,4 °C.

 

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1 Response

  1. Shogo napsal:

    Blbosť… žijem v Írsku v Dubline…. Momentálne je tu už 4 týždeň vyhlásený červený stav. Nesmie sa používať voda na polievanie trávy, umývať autá atď… Je tu úplne sucho…dnes (t.j) 25.7.2018 tu bolo zase 28 °C … Najteplejšie leto za posledných 40 rokov… Toto nezažili ani starý iri čo sa tu deje teraz…. 4 týždne je tu stále okolo 23-25 °C .. možno sa vám to zdá málo,ale na írske pomery je to veľký nadpriemer … A to ani nehovorím o tom,že tu včera pršalo po 26 dňoch…V Írsku!!! Kua kde prší 7x za deň….!!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..