Facebook dostal v Británii pokutu kvůli aféře Cambridge Analytica

Mnoho lidí si neuvědomuje, že tento problém s Facebookem je pouze špička ledovce. Špehování ze strany Facebooku je jeho hlavní účel.

Britský úřad pro ochranu osobních údajů (ICO) vyměřil americké internetové společnosti Facebook pokutu půl milionu liber (14,6 milionu Kč) kvůli její roli ve skandálu kolem poradenské firmy Cambridge Analytica. Jde o nejvyšší pokutu, jakou mohl úřad udělit, uvedla agentura AP.

Konzultační firma Cambridge Analytica se letos dostala do centra pozornosti kvůli obvinění, že neoprávněně získala osobní data desítek milionů uživatelů facebooku. Tato data údajně využila k podpoře volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016. Data, která Cambridge Analytica získala a využila zahrnovala podle ICO údaje minimálně o milionu obyvatel Británie, uvedla agentura Reuters.

Cambridge Analytica získala přístup k těmto údajům prostřednictvím aplikace psychologa Aleksandra Kogana. Facebook podle ICO v letech 2007 až 2014 umožnil vývojářům aplikací přístup k osobním údajům uživatelů bez jejich výslovného souhlasu.

 

„Facebook nedokázal dostatečně ochránit soukromí svých uživatelů,“ uvedl úřad. Firma podle něj umožnila „závažné porušení“ zákona a nezajistila nápravu ani po odhaleném zneužití údajů v prosinci 2015.

Společnost Facebook uvedla, že nyní rozhodnutí úřadu zkoumá. „Ačkoli zdvořile nesouhlasíme s některými jejich zjištěními, už dříve jsme uvedli, že jsme měli učinit více, abychom prověřili tvrzení ohledně Cambridge Analytica a podnikli kroky v roce 2015. Jsme vděčni za to, že ICO ocenil naši plnou spolupráci během jeho vyšetřování,“ dodal Facebook.

Vyměřená pokuta je podle Reuters spíše symbolická. Facebook loni zvýšil zisk o více než polovinu na téměř 15,9 miliardy dolarů (zhruba 360 miliard Kč). Facebook je největší sociální síť na světě, kterou alespoň jednou za měsíc využívá více než 2,2 miliardy lidí.

„Podnik takovéto velikosti a s takovými odbornými znalostmi měl být lépe obeznámen se situací a měl lépe postupovat,“ uvedla šéfka ICO Elizabeth Denhamová.

zdroj: ČTK

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1 Response

  1. jirik napsal:

    Na mapách Google Earth bylo objeveno „hluché pásmo“ – oblast, jejíž zobrazení nebylo obnoveno v průběhu osmi let. Jak zjistili novináři z Motherboardu, na tomto území se nachází americký vojenský polygon.

    Mapa území na jihozápadě státu Nevada vypadala naprosto stejně v letech 2008 až 2016. Tento fragment byl cenzurován.
    https://cz.sputniknews.com/svet/201810268332180-google-hluche-pasmo-polygon-usa/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..