Facebook je trestně stíhán a vyšetřován kvůli sdílení osobních dat

Některé z největších obchodů s daty na Facebooku jsou nyní vyšetřovány FBI jako trestný čin manipulace s daty osobních údajů stovek milionů uživatelů. Toto vyšetřování následuje po noční můře celoročních skandálů a byly předvolány osoby se záznamy nejméně od dvou výrobců smartphonů a ještě jiných elektronických zařízení, s jejichž daty bylo obchodováno.

Společnosti patřily k více než 150 firmám, včetně Amazon, Apple, Microsoft a Sony, které se podílely na sdílení dominantní platformy světových sociálních médií. Dohody, které byly dříve zveřejněny v The New York Times, umožňují společnostem vidět přátele uživatelů, kontaktní informace a další údaje, a někdy bez jejich souhlasu. Během posledních dvou let Facebook postupně zrušil většinu obchodních partnerství. New York Times

 

 

Facebook – známý svými občasnými chybami, ve svém prohlášení uvedl, že „spolupracují s vyšetřovateli“ a ujišťují Times, že „berou ta obvinění vážně.“

Není jasné, kdy důkazní řízení velké poroty začala, ani nebyl zveřejněn rozsah či zaměření. Dohlíží na něj státní zástupci z východního okresu v New Yorku.

Společnost je současně zatažena do vyšetřování taktéž ze strany Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a Federální obchodní komise (FTC), zatímco oddělení podvodů ministerstva spravedlnosti začalo vyšetřovat obra sociálních médií po zprávách, že poradenská společnost Cambridge Analytica nevhodně vytahovala data z Facebooku až 87 milionů lidí pro politické účely.

Vyšetřování skandálu Cambridge Analytica ze strany Ministerstva spravedlnosti i FBI probíhá v severní Kalifornii, kde jeden bývalý zaměstnanec Cambridge informoval, že byl vyšetřovatelem vyslýchán před několika týdny, zatímco tři další svědci v tomto případě uvedli, že hodně dotazování se točilo kolem tvrzení Facebooku, že to Cambridge mystifikuje.

Ve veřejných prohlášeních uvedlo vedení společnosti Facebook, že společnost Cambridge společnosti sdělila, že shromažďuje data pouze pro akademické účely. Ale malým písmem u kvizové aplikace, která shromažďovala informace, bylo napsáno, že by mohla být také použita komerčně. Prodávání uživatelských dat by v té době porušilo pravidla Facebooku, ale sociální síť pravidelně nekontrolovala, zda aplikace pravidlům vyhovují. Facebook odstranil kvízovou aplikaci v prosinci 2015.

 

Zveřejnění o Cambridge v loňském roce přivedlo Facebook do nejhorší krize jeho historie. Pak přišly zprávy z června a prosince, že Facebook dal obchodním partnerům – včetně tvůrců smartphonů, tabletů a dalších zařízení – široký přístup k osobním datům uživatelů, což některým společnostem umožnilo efektivně potlačit nastavení ochrany osobních údajů uživatelů. – New York Times

Organizace Facebook pro sdílení dat umožnila společnostem, jako je Microsoft, mapovat přátele prakticky každého uživatele Facebooku přes Bing (vyhledávač od Microsoftu) bez jejich výslovného souhlasu, zatímco společnost Amazon mohla sbírat jména uživatelů a kontaktní informace prostřednictvím svých přátel.

Ve skutečnosti, díky Spojeným státům, které nemají žádné obecné zákony na ochranu soukromí spotřebitelů týkající se údajů, bylo sdíleno až 400 milionů soukromých informací lidí se společnostmi Google, Netflix, Spotify a dalšími partnery – avšak Facebook je neprodával; dali všem v celé tech-komunitě informace zdarma, aby tak podpořili průmyslové vztahy a své vlastní zájmy.

Čínský Huawei a ruský vyhledávací gigant Yandex – minulý rok byly na Ukrajině obviněni, že uživatelské účty posílají do Kremlu – mají také přístup k uživatelkému ID facebooku.

 

Facebookové záznamy ukazují, že Yandex měl v roce 2017 přístup k jedinečným uživatelským ID Facebooku i poté, co je sociální síť přestala sdílet s jinými aplikacemi. Mluvčí Yandexu, který byl minulý rok obviněn ukrajinskou bezpečnostní službou, že do Kremlu posílá uživatelská data, uvedla, že společnost o přístupu netušila a nevěděla, proč Facebook dovolil, aby to pokračovalo. Dodala, že ukrajinská obvinění „nemají žádná opodstatnění.“ – NYT

Facebook byl schopen obejít dohodu o souhlasu s Federální obchodní komisí (FTC) z roku 2011, která společnosti zabraňovala ve sdílení uživatelských dat bez výslovného svolení, protože Facebook považoval rozšíření partnerů za své „poskytovatele služeb, kteří uživatelům umožnily interakci se svými přáteli na Facebooku.“

Facebook se bránil agresivně – tvrdil, že partnerství bylo povoleno na základě ustanovení smlouvy o FTC, která se týká poskytovatelů služeb jako „rozšíření“ sociální sítě.

pro tadesco.cz přeložil Pedro | zdroj: zerohedge.com

Je nadevší pochybnost jasné, pro koho Facebook pracuje a kdo je jeho skutečných tvůrcem …..

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5 komentářů

 1. jirik napsal:

  Facebook zakázal veškerý obsah, který by jakkoliv mohl podporovat bílou rasu
  https://vk.com/adrian70?z=video269855646_456245726%2Fc1281e75587f69bd62%2Fpl_wall_269855646

  První Republika
  Stránka sa mi páči · 28. marca ·

  A je to tady přátelé, další otevřený krok k potlačení původního evropského obyvatelstva. Od příštího týdne bude společnost facebook na všech svých platformách trestat všechny ty, kteří vyjádří podporu tzv. bílé rase. Paradoxem a výsměchem zároveň je to, že podle facebooku prý bude dál možné demonstrovat hrdost na svou rasu, ale nebude možné propagovat bílý nacionalismus, ergo, můžete být hrdý na svou rasu, když ta rasa nebude mít evropský základ.
  https://vk.com/adrian70?w=wall269855646_28205%2Fall
  Kandidujeme do EU parlamentu. Proč, to se dozvíte v přiloženém odkazu:
  http://www.1918-1938.cz/kandidujeme-do-eu-parlamentu-_2019_

  • tomáš marný napsal:

   Milý jirko,
   a to je důvodem pro všechny okamžitě od tohoto hnusného provozovatele a poskytovatele „služeb“ odejít!!!!!
   tm

   • jirik napsal:

    Na vk.com jsem už zahlídl informaci, že na vk.com začíná být *přelidněno čechy a slováky* a odcházejí z FB; teď záleží za jak dlouho dojde cenzura i na vk.com

 2. jirik napsal:

  Ogňan Tuleškov
  31. 3. 2019
  Dne 29.3. 2019 jsme publikovali na našem FB (České národní listy) následující text:
  „Stanovisko k poněmčení zcela jednoznačně vyjadřoval návrh vedení NSDAP v Praze z 11. března 1942: ´Rasově schopní Češi, kteří se nebudou chtít stát Němci, musí k tomu být přinuceni nebo zastřeleni.´ Naštěstí tento program měl být realizován až po „konečném vítězství“ Německa.“ (Dokumenty moderní doby, str. 363, 1940, 28. srpen, „Z pamětního spisu Neuratha a Franka o germanizaci, vystěhování a likvidaci českého národa, text psaný kurzivou před citací uvedeného dokumentu, nakladatelství Svoboda, Praha, 1978)

  Dnes podvečer jsme se dozvěděli, že na tři dny jsme blokovaní, nebudeme moci přidávat na FB další články. Současně jsme byli varováni, že při dalším pochybení, kdy zveřejněné texty nebudou v souladu s zásadami komunity, budeme blokováni na týden a v dalším případě může být náš účet i zrušen.

  Pokud bychom publikovali lživý text, nedivili bychom se. Rozhodnutí bychom přijali bez řečí. Jsme ale plně přesvědčeni, že text je pravdivý, že jde o historickou pravdu a tudíž by měli být zásady jakékoliv komunity v souladu s ní, a pokud nejsou, je chyba v zásadách komunity a nikoliv v historické pravdě. V tom smyslu znělo naše odvolání.

  Pokud naše odvolání nebude vyslyšeno, pak máme za to, že jde o snahu přepisovat dějiny. Někdo někde nám bude diktovat, co je pravda, bez ohledu na objektivní pravdu. A my tuto „pravdu“ nadiktovanou budeme brát jako pravdu a pak naše stránky na FB budou zachovány, nebo budeme stát na objektivní pravdě, a pak máme smůlu. Účet nám na FB zruší. Jistě nebudeme sami oběťmi takovéhoto přístupu.

  http://www.novarepublika.cz/2019/03/jsme-blokovani-fb-udajne-proto-ze-jsme.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..