Facebook je nejděsivější špionážní nástroj

Facebook je nejděsivější nástroj CIA a FBI, tvrdí Assange z WikiLeaks
Zakladatel WikiLeaks označil populární sociální síť Facebook za „nejděsivější špionážní nástroj, který byl kdy vytvořen“. Obsahuje prý rozhraní, které zpravodajským službám usnadňuje analýzu vazeb a chování jednotlivých uživatelů.
Facebook je „nejobsažnější světovou databází lidí, jmen, adres, vzájemných vztahů a komunikace, umístěnou ve Spojených státech a otevřenou zpravodajským službám“, uvedl v rozhovoru pro televizi Russia Today zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange.
Podle Assange má Facebook vestavěné rozhraní, díky kterému zpravodajské služby nemusí „dolovat“ jednotlivé záznamy, ale mohou databázi automatizovaně procházet a analyzovat. Doplnil však, že podobné rozhraní mají například i produkty společností Google a Yahoo.
Zlatý důl pro zpravodajské služby
Podle informací EFF, nadace na ochranu práv lidí v elektronickém světě, některé americké úřady ve svých dokumentech počítají s využíváním bezpečnostních chyb pro získání zabezpečeného obsahu a možností získat „osobní obsah“ sdílený na soukromých stránkách a profilech. V materiálech FBI se zase hovoří o využití „kamuflovaných“ profilů a stránek.
Bezpečnostní specialistka Darlene Storm na blogu přetiskla část dokumentu USCIS (americký imigrační úřad): „Narcistické sklony mnoha lidí vedou k potřebě mít veliký počet „přátel“ a mnozí z těchto lidí přijmou za „elektronického přítele“ i někoho, koho vůbec neznají. To je výborná příležitost pro pracovníky FDNS (úřad pro odhalování podvodů a národní bezpečnost) k pozorování denního života lidí na podpoře a žadatelů o podporu, kteří jsou podezřelí z podvodných aktivit.“
Facebook vás sleduje víc, než si myslíte! Pravdu odkryla učitelka
Profesorka masové komunikace Kelli Burnsová pořádně zavařila reklamním agentům populárního Facebooku. Zveřejnila totiž výsledky svého předchozího bádání zacíleného na hledání souvislostí mezi soukromou konverzací a reklamou – a způsobila hotový poprask.
Není žádným tajemstvím, že sdílení příspěvků na Facebooku je zcela věcí veřejnou, kde neexistuje prostor pro soukromí. Pokud jste si ale mysleli, že komunikace prostřednictvím aplikace Messenger je zcela odlišnou záležitostí, jste na velkém omylu.
Profesorka masové komunikace na University of South Florida upozorňuje na to, že Facebook „odposlouchává“ a pečlivě monitoruje vše, co si s protějškem řeknete. Kvůli tomu pak může lépe zacílit reklamu na konkrétního uživatele. Alespoň tak to Burnsová vysvětlila novinářům britského The Independent.
„Myslím si, že lidé si neuvědomují, jak moc Facebook sleduje každý jednotlivý krok, který provedeme online,“ říká Kelli Burnsová. „Facebook vidí všechno, co děláme na svých telefonech a počítačích,“ dodává.
Aby to dokázala, nadhodila během hovoru přes telefon několik „náhodných“ témat, která se přímo nabízela k cíleným reklamám. A jednou to celé dokonce natočila. Do telefonu srozumitelně řekla, že by opravdu moc chtěla vidět africké safari, jezdit džípem,… A jako lusknutím prstu se na sociální síti za chvíli objevil článek o safari a reklama na džíp.
Kelli Burnsová zároveň upozorňuje, že společnost podle všeho nedělá nic nekalého. Pouze využívá „odposlouchávání“ ke komerčním účelům. Samotná společnost se ale vůči experimentu tvrdě ohradila. Mikrofón prý v žádném případě nevyužívá k tomu, aby mohl citlivé informace předat inzerentům. Hovory prý nijak neanalyzuje ani neukládá.
Facebook automaticky sleduje chat uživatelů a „podezřelé“ věci hlási policii
V zájmu dobré věci Facebook (ale možná i další sociální sítě a služby) monitoruje co si na něm povídáte a v případě „podezřelých“ věcí vše končí hlášením policii. Plyne to například z článku Reuters (Social networks scan for sexual predators, with uneven results), kde se hovoří i o některých „varovných“ příznacích. Což je například příliš velký věkový rozdíl chatujících, který vede k automatickému nahlášení, prověření zaměstnancem Facebooku a poté případnému předání policii. Sledovány jsou i určité „podezřelé“ výrazy, ale také je zde ve hře určitá úroveň „umělé inteligence“ v prohledávacím software. To se „učí“ z již existujících záznamů sexuálních delikventů a dokáže tak lépe poznat podezřelou komunikaci.
Software využívané pro podobné automatické sledování znamená, že k zásahu zaměstnanců Facebooku dochází jenom v okamžiku, kdy software dojde k názoru, že dochází k podezřelé aktivitě. Přesto je zřejmé, že zaměstnanci Facebooku mohou monitorovat (a monitorují) komunikaci mezi uživateli. A software zdaleka není bezchybný, takže se mohou běžně dostat ke komunikaci, která nemá žádné kriminální pozadí. A je také zřejmé, že pokud je využíván automatický monitoring snažící se pátrat po sexuálních delikventech či pedofilech, je možné v rámci stejného monitoringu vyhledávat cokoliv jiného.

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

5 Komentáře zapnuto "Facebook je nejděsivější špionážní nástroj"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jentak
Host
jentak
moc se mi líbí z diskuze na PP: Allah řekl: Země České jsou prokleté. Muslim, jehož noha vstoupí do těchto zemí, jeho děti a všichni další potomci budou v posmrtném životě v blátivých temnotách na věky věků pást prasata.Zatím co budou prasata spát, vy budete muset sloužit mrtvým nevěřícím. Nevěřte těm, kteří vás sem lákají. Chtějí z vás udělat sluhy pro svůj posmrtný život. …and Allah said: „Be aware! The Lands of Bohemian Crown are cursed. Moslems who step on the Bohemian soil as well as their offsprings will be foraging pigs in their afterlife in the darkness full of… Číst vice »
marmaris
Host
marmaris

No jo, to už je dávno známo. Jen ať si počtou. To si totiž za rámeček nedají. Proto nemá smysl cokoliv skrývat.

vierona
Host

ja lentolko este regan povedal ,ze vatikan ma najvacsiu spionaznu siet-tím ze sa chodia veriaci spovedat knazom a vtomto mal skutocne pravdu !!moznio podla toho bol vytvoreny faceebok!

.lak
Host

Taky dělá s bambulů režiséry nereálného. Kolega v minulém zaměstnání vyvěsil své fotky z dovolené jaký je atlet. Ale loňské, mezitím si zběsilou pádivostí a strháním se v práci workoholismem pořídil ohavnou obruč tuku v pase která mu přetékala kalhoty. Ale ten bulik každému stále říkal že má pupek a tak když šel ze sprchy mu povídám „ty svatej vyřezanej podívej se konečně do zrcadla a neciv do fejsbůku ty nádhero.

Pajda
Host
Pajda

A co google? Vždyť to je to samé!

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!