O facebooku jsme psali jako o nejlepší špionážní službě Vatikánu

…..dnes máte další pokračování zneužívání Vašich osobních dat. Jak se můžete postavit čelem k dannému problému, najdete níže. Znovu opakuji. NEPOUŽÍVAT ČASTO MOBIL, NEBÝT  ON LINE PŘIPOJEN 24 HODIN DENĚ a mnoho dalšího….

00:54

Co všechno o vás internet ví? Dejte si digitální detox a zjistěte to

Co je digitální detox a jak si ho dát? Vysvětluje jeho tvůrce Alistair Alexander.

Za osm dnů digitálního detoxu zjistíte, jaká data o sobě pouštíte na internet i to, kdo a jak s nimi pracuje.

Když před pár lety požádal rakouský student Max Schrems na ústředí sociální sítě Facebook, aby mu poslali seznam informací, které o něm mají, přišel mu dvanáctisetstránkový fascikl papírů.

V nich se dočetl mimo jiné o každém „lajku“, který udělil, viděl, s kým na sociální síti komunikoval, co si s kým psal – a mohl si také přečíst všechny komentáře, které kdy napsal k fotkám, videím nebo statusům svých kamarádů.

Co všechno o vás ví Facebook?

Rakouský student Max Schrems vede s Facebookem řadu právních bitev. Podle něj by společnost neměla informace o evropských občanech předávat do Spojených států, kde firma Facebook sídlí. Informace o svých právních sporech i o tom, jaká data sociální síť sbírá o každém uživateli, zveřejnil na webové stránce Europe vs. Facebook.

Podobných „knih“ s informacemi o každém uživateli sítě existuje hned několik. Informace sbírají všechny společnosti, které na internetu poskytují služby. Podle etických kodexů většiny z nich jsou sice tato data anonymizovaná a slouží jen k lepšímu cílení reklamy, přesto existují.

Pokud by si hypoteticky někdo dal práci a všechna je sesbíral (a ke všem z nich by se dostal), dokáže z nich vyčíst, o koho jde i to, jaký člověk je. „Říkáme tomu sociální graf, který dokáže velmi plasticky a do hloubky vykreslit charakter i osobnost člověka,“ vysvětluje Alistair Alexander z kolektivu digitálních performerů Tactical Technology Collective.

Pro to, aby si člověk uvědomil, kde všude za sebou nechává stopy, i to, kdo a jak s nimi pracuje, sestavila skupina osmidenní digitální detox, ve kterém krok za krokem učí internetovou populaci pochopit, co se s jejich daty na internetu děje a kdo všechno je sbírá.

Den třetí. Vyhledávání, surfování, nakupování

Je několik různých způsobů, jimiž se na internetu jedinečně projevujete a díky tomu vás webové stránky a sledovací nástroje dokážou rozpoznat online.

Chcete-li zjistit, co sledovací nástroje vidí, přejděte na http://panopticlick.eff.org  a klikněte na „Test me“ (Otestujte mě).

V příručce Data detox popisují krok za krokem, jak takovou kúru aplikovat a k čemu vede. Velká část je věnována třeba mobilnímu telefonu, který ví o každém našem kroku a kde je riziko nechtěného předávání citlivých dat velmi vysoké.

Nechat, nebo smazat?

Víte kolik aplikací v telefonu máte? Zkuste hádat a pak vezměte telefon a spočíjte je. Je jich víc, než jste čekali? Jakému riziku skrytého sběru dat jste vystaveni?

0-19          Nízké riziko

20-39        Střední riziko

40-59        Vysoké riziko

60 a víc     Velmi vysoké riziko

O tom, k čemu příručka je a jak ji používat, si s Alistairem Alexanderem povídal Pavel Cyprich. Na rozhovor se podívejte v úvodním videu.

Zdroj (1)

Mohlo by se vám líbit...

6
Komentujte

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirikmarmaris Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
marmaris
Host
marmaris

Víte, na Fb i jinde je taková funkce, jmenuje se to záznamy o aktivitách. Na to, když kliknete, tak vám hned vyjedou všechny ty informace, které tu popisujete. Takže máte přehled okamžitě a vždy. To jsem ještě neviděl, takový hovadiny. 😀 😀 😀

jirik
Host
jirik

Rodiče hledají odpověď, proč dcera zemřela. Přístup k jejímu Facebooku soud zakázal

Rodiče patnáctileté dívky z Německa, která před pěti lety zemřela po pádu pod soupravu metra, nemají získat přístup k jejímu profilu na Facebooku. Ve středu takto rozhodl odvolací soud v Berlíně. Rodiče se domáhají přístupu na stránky své dcery na sociální síti, aby zjistili, proč dívka zemřela. Mají podezření, že byla šikanována.
https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/439528-rodice-hledaji-odpoved-proc-dcera-zemrela-pristup-k-jejimu-facebooku-soud-zakazal.html

jirik
Host
jirik

Chyba v Chrome dovoluje autorizovaným stránkám potichu nahrávat zvuk i video Vývojář AOL Ran Bar-Zik objevil bezpečnostní chybu v prohlížeči Chrome. Ta dovoluje zákeřné webové stránce bez indikace nahrávat audio či video z uživatelova počítače. Může tak libovolného uživatele sledovat, aniž by si toho všiml. Problém byl do Google nahlášen 10. dubna, ale firma ho odmítla zařadit mezi vážné bezpečnostní chyby, takže záplata zatím neexistuje. Google ale souhlasí, že v budoucnu bude třeba „situaci zlepšit“. Problém využívá vlastnosti moderních prohlížečů označované souhrnně jako WebRTC. Aby mohla stránka přistupovat k mikrofonu a kameře, musí jí dát uživatel svolení ve vyskakovacím okně.… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Electronic Frontier Foundation žaluje FBI za to, že si platila informátory v Best Buy Geek Squad, kteří opravují lidem počítače. Pokud člověk k nim přinesl na opravu počítač, pracovník Geek Squad navíc prohledal nealokované místo na disku, kde hledal smazané fotografie, konkrétně dětskou pornografii, což pak nahlásil FBI.

Záznamy ukazují, že pracovníci dostali od FBI za nahlášení 500 až 1000 dolarů a že soud nikdy nepovolil prohledání těchto počítačů, což je protiústavní. Tato nelegální praktika FBI vedla například k zatčení doktora gynekologie v roce 2011.
https://www.root.cz/zpravicky/eff-zaluje-fbi-kvuli-placenym-informatorum-kteri-prohledavali-opravovane-pocitace-bez-povoleni/

jirik
Host
jirik

Facebook si nechal nedávno patentovat tři metody, jak nejen z výrazu vaší tváře vyčíst emoce. Dalším parametrem bude například rychlost psaní. Podle rozpoznané emoce pak aplikace bude moci vaši zprávu modifikovat. Například upraví velikost písma, font nebo mezery.

Rozpoznané emoce na vašem obličeji z kamery mobilního zařízení nebo laptopu budou uloženy spolu s informací o zrovna prohlíženém obsahu. Toto může být použito například k preferenčnímu zobrazování obsahu, který se vám líbí. Posledním patentem je automatické generování emoji podle výrazu vašeho obličeje. Tedy pokud se usmíváte, výsledkem bude :-).
https://www.root.cz/zpravicky/facebook-bude-koukat-kamerou-na-vyraz-vasi-tvare/

jirik
Host
jirik

Kalifornský soud zamítl žalobu uživatelů. Těm vadilo, že Facebook sleduje jejich chování na webu, a to dokonce i poté, co se z Facebooku odhlásí.

Zdroj: http://technet.idnes.cz/facebook-zaloba-soukromi-usa-dim-/sw_internet.aspx?c=A170704_081937_sw_internet_pka

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!