Finsko má za sebou rok testování nepodmíněného základního příjmu

Finsko je jednou z prvních zemí, které začaly reálně uvažovat o zavedení nepodmíněného základního příjmu, který by bez výjimky obdrželi všichni občané země.

Zatímco většinu z nás přepadne po obdržení úředního psaní nervozita, ve Finsku se na něj mohou někteří vysloveně těšit. Na podzim roku 2016 došel 2 000 náhodně vybraným nezaměstnaným Finům dopis, ve kterém je úřady informovaly, že počínaje lednem obdrží každý měsíc 560 EUR, se kterými mohou libovolně nakládat. Tato částka zhruba odpovídá finské podpoře v nezaměstnanosti. Jedním z nich byl i Mika Ruusunen, který se po 16 měsících bez práce rozhodl podstoupit rekvalifikační kurz v IT směru. Přestože byl v době získání základního příjmu Ruusunen přijat na pracovní stáž do IT společnosti a záhy zde získal i pozici na plný úvazek, na pravidelné výplatě peněz od finského státu se nic nezměnilo. Experiment by měl pomoci ověřit, zda základní příjem poskytuje občanům flexibilitu v jejich pracovním životě, při rekvalifikaci, startu vlastního podnikání či při jiných kreativních aktivitách. Zároveň by takto získané peníze měly Finy motivovat i k přijetí hůře placené práce či částečného úvazku. „Předtím, než jsem získal svou současnou práci, jsem uvažoval o vlastním podnikání. Je fajn vědět, že je tahle cesta pro mě stále otevřená,“ prohlásil Ruusunen. Výsledky experimentu by měly být zveřejněny teprve po jeho skončení na konci roku 2018.

Finsko, které je známé svým velkorysým sociálním systémem si od základního příjmu slibuje především snížení přebujelé byrokracie a odemknutí skrytého potenciálu vlastního obyvatelstva. „Předpokládá se, že toto opatření by mohlo prostřednictvím různých mechanismů občany aktivovat, což ve svém experimentu hodláme ověřit,“ uvedl Miska Simanainen z vládní organizace, která má experiment na starost.

Základní příjem by ve Finsku měl nahradit veškeré sociální dávky a další benefity, přičemž by se vztahoval i na pracující. Zatímco v této severské zemi se o jeho zavedení zvažuje již celá desetiletí, ve vyspělých ekonomikách se o něm začíná seriózně uvažovat teprve v posledních letech ve spojitosti s pokračující čtvrtou průmyslovou revolucí. Známé osobnosti jako výkonný ředitel TeslaElon Musk či šéf Deutsche Telekom Timotheus Höttges vidí v nepodmíněném základním příjmu příležitost, jak stabilizovat trh práce a zachovat sociální smír v situaci, kdy robotizace výroby a zavádění umělé inteligence ohrožuje miliony pracovních míst.

Experiment má ovšem ve své současné podobě i odpůrce. Jedním z nich je Antti Jauhiainen, autor knihy Sociální stát vrací úder. Ten podporuje základní příjem pro všechny, ale ne pouze jako náhradu aktuálních sociálních dávek. „Naší cestou by nemělo být vytváření špatně placených pracovních pozic, ale snaha opravdu vylepšit vzdělávání a schopnosti lidí,“ uvádí Jauhiainen. Chybou je podle něj i fakt, že v rámci experimentu pravidelnou výplatu peněz obdržela pouze omezená skupina nezaměstnaných. Aby se skutečně jednalo o testování univerzálního nepodmíněného příjmu, měli jej získat také pracující, tvrdí. I přes své výhrady je Jauhiainen přesvědčen, že základní příjem se v budoucnu stane ve Finsku pevnou součástí ekonomiky. „Myslím si, že za 100 let budou lidé chápat nepodmíněný příjem stejně jako dnes univerzální volební právo.“

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

12
Komentujte

avatar
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
SonykaliaMarošmariankosnac Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymní
Host
Anonymní

4

Maroš
Host
Maroš

Celé to smeruje jednak k bezhotovostnému platobnému styku – k zrušeniu peňazí, a súčasne – k NWO – cez závislosť na „štáte“= neskôr superštáte – k vytvoreniu závislej otrockej vrstvy. Pozadím bude – zhabaníe súkromného majetku!!! – čo politicky podporia práve závistlivci a zároveň závisláči na PRÁVE TAKOMTO sociálnom systéme! „Finsko, které je známé svým velkorysým sociálním systémem“ – ho ho ho – čo je veľkorysosť, keď si to ľudia platia zo svojich daní – viď vo Švédsku – 70%? A celkovo – nemyslite si, že tieto sociálne experimenty illuminátov v tichosti nepodporujú aj iné štáty – „len aby ten… Číst vice »

tak toto ne ne ne
Host
tak toto ne ne ne

Maroš, už prosím nepi….a ked piješ, vypni inernet

Maroš
Host
Maroš

Tak toto ne ne ne – to s tým „pitím“ poznám – naštuduj si nie blbý článok, ktorý hovorí o nepodmienenom príjme pre vybranú časť obyvateľstva – ale nájdi si na internete túto problematiku ako tézy Richarda Sulíka z roku 2005!!! – so všetkým, s čím to súvisí! Harvardský projekt, davoelitárstvo – zadefinovanie – JEDNOZNA4NÉ A TRVALÉ – „elity“ a doživotných generačných – vygenerovaných chudákov! Sulík vymyslel napríklad ako takto vyriešiť niektoré pracovné miesta – poslíček pri supermarkete = ty – „lepší“ chudák – prídeš do supermarketu so svojím autom nakúpiť vo veľkom lacné sračky pre svoju rodinu – a… Číst vice »

julius
Host
julius

Nahodne vybrani 😀 😀 To je fakt komicke a kdo to fakticky je?? tady je takovych stovky politiku po dalsi. To strasne miluji nahodne vybrani 😀 pni zase tak nahodne vybrani nejsou jsou to jen vybrani predem 😀

kalia
Host
kalia

no konečně. Až to někde zavedou, tak se tam možná přestěhuju (i když pro přistěhovalce to asi nebude, nějak to zkusím). Podle mě se naopak bez nepodmíněného příjmu nedá (svobodně) žít.

mariankosnac
Host
mariankosnac

Pre prisťahovalcov to nebude, to by sa tam presťahovali všetci asociáli z celej európy
No s tvojou poslednou vetou súhlasím, mali by to zaviesť všade

Maroš
Host
Maroš

mariankosnac – ešte sa ku tomu vrátim – mám rozbehaný deň – toto vzniklo vo Veľkej Británii – Harvard – Oxford /Sulík – tam údajne študoval/, čiže jednak „bratstvo“! – ale logika veci – celé bohatstvo impéria je založené na čom?! Na nepracovaní kolónií a dlhovej službe „súdružky kráľovnej“?! Celé je to jeden veľký ojeb! DLHOVÁ PASCA! Tak pre štát – krajinu, ako aj pre jednotlivcov! Chcete si prežrať krajinu?! Lebo „my“ liberáli to zariadime!
http://www.zakladnyprijem.sk/wp-content/uploads/2013/08/Zakladny_prijem_ako_pasca_pohodlnosti.pdf
http://sulik.sk/wp-content/uploads/2016/12/02-danova-reforma-sr-richard-sulik-diplomova-praca-skratena.pdf
https://ippr.sk/s/83-vybrane-problemy-koncepcie-systemu-odvodoveho-bonusu-richarda-sulika

kalia
Host
kalia

Je pravda, že člověk je „limitován“ tělem a za to nemůže společnost. To, že tělo „potřebuje“ jíst atd. (i když podle mě to systém tělu dítěte vnutí, že potřebuje jíst a zrovna určité typy jídla, tak úplně jistá si tím nejsem a beru tedy za předpoklad stav dospělých lidí zvyklých jíst atd.) Když se rozhodnu „neposlouchat“ tělo, nebudu jíst ani se nebudu snažit obstarat si potravu, tak zemřu a je to vlastně sebevražda (vyhladověním), která je prý na úrovni duše špatná a hodí to člověka do pekla. Když ale budu poslouchat tělo, tak tedy půjdu do práce a budu dělat… Číst vice »

Anonymní
Host
Anonymní

3

Sony
Host

V minulosti jsem také napsal nějaké články o nepodmíněném příjmu:. http://www.vipnoviny.cz/uvaha-nepodmineny-zakladni-prijem-utopie-nebo-moznost/ Nepodmíněný příjem je možný, ale nesmí byt moc velký, protože pak by se nechtělo nikomu pracovat a ekonomika by vázla.

Anonymní
Host
Anonymní

5