Firmy, které mají více peněz než jednotlivé země

Roční příjmy některých korporací jsou tak obrovské, že přesahují ekonomiky mnoha zemí po celém světě. Nicméně ani nejvýnosnější a nejúspěšnější podniky na světě nemají vždy hvězdnou pověst.
WALMART

Americký maloobchodník Walmart s příjmy ve výši 486 miliard dolarů předstihl v roce 2017 šestou největší ekonomiku v eurozóně — Belgii (s HDP ve výši 468 miliard dolarů). Kdyby byl Walmart zemí, umístil by se na 24. místě v žebříčku států podle HDP.

VOLKSWAGEN

Výnosy německé automobilky Volkswagen jsou vyšší než HDP Chile. Společnost, která byla zasažena skandálem Dieselgate, získala v loňském roce 276 miliard dolarů. Chilský HDP v roce 2016 činil 250 miliard dolarů a mnozí Chile považují za nejstabilnější stát v Jižní Americe. Volkswagen by obsadil 43. místo, pokud by příjmy společnosti představovaly HDP.

APPLE

Americký technologický gigant Apple by se umístil na 47. příčce v žebříčku zemí podle HDP, kdyby byl státem. Loni společnost získala celkem 229 miliard dolarů. Pro srovnání, HDP Portugalska v roce 2016 činil 205 miliard dolarů.

AMAZON

Online prodejce Amazon si v roce 2017 přišel na téměř 118 miliard dolarů. Jeho příjmy překročily HDP Kuvajtu (111 miliard dolarů). Generální ředitel společnosti Amazon Jeff Bezos se v poslední době stal nejbohatším mužem v současné historii a jeho bohatství tento měsíc dosáhlo 150 miliard USD.

ALPHABET

Mateřská společnost Googlu, Alphabet, vydělala v minulém roce více peněz než Puerto Rico, jehož HDP číní 105 miliard dolarů. Příjmy Alphabetu se v roce 2017 vyšplhaly na 111 miliard dolarů. Pokud by společnost byla zemí, zaujala by v již zmiňovaném žebříčku 59. místo.

Experti tvrdí, že globalizace je z velké části zodpovědná za to, že společnosti mohou růst až do takových rozměrů. Nicméně větší neznamená nutně lepší. Mnoho nadnárodních korporací, včetně některých výše uvedených, je zdrojem negativních titulků a patří k nejvíce nenáviděným společnostem.

 

Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
.lak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
.lak
Host
.lak

Záleží kdo co počítá, zahlédl jsem že google za den vydělá víc než je celoroční produkt čr. A tam to vidím také zavádějícím způsobem, protože podle té logiky by museli do mínus protože to tu jde od 10. k 5. 🙂