Francii ochromily stávky. Lidé protestovali proti reformám

Proti sociální politice francouzské vlády demonstrovalo v úterý v Paříži podle odborů 50 tisíc lidí, policie ale jejich počet odhadla na 11 a půl tisíce a média na 21 a půl tisíce. Mnohatisícové protesty svolané několika odborovými organizacemi se konaly i v dalších francouzských městech. Média píšou o nejméně jednom zraněném demonstrantovi v metropoli. Průvod, který prošel Paříží, doprovázelo podle tisku mnoho příslušníků pořádkových sil.

Odbory před zahájením stávky uvedly, že současná sociální politika vlády a další oznámené reformy ohrožují „ty nejslabší, nejchudší a nejbezbrannější“ členy společnosti. K protestům vyzvaly státní zaměstnance, důchodce a nezaměstnané, kterých se současné reformy týkají.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro je úterní stávka již dvanáctá napříč sektory od začátku mandátu prezidenta Emmanuela Macrona loni na jaře. Dřívější manifestace se konaly především proti reformě státních železnic SNCF.

Úterní demonstrace byla namířená například proti údajně příliš pomalé valorizaci důchodů. „Měsíčně jsem přišel o 50 eur (1300 korun),“ řekl agentuře AFP technik na penzi François Manugal.

Centristický politik a někdejší investiční bankéř Macron během prezidentské kampaně sliboval, že zmodernizuje francouzskou ekonomiku. Mnoho voličů mu ale teď vyčítá, že z jeho reforem těží jen velké firmy, a obviňuje ho z nedostatku sociálního cítění.

Macron například snížil daně bohatým a korporacím, zatímco omezil některé sociální dávky a růst důchodů s nadějí, že to vytvoří nová pracovní místa. Nezaměstnanost se však stále drží na přibližně devíti procentech.

Zdroj: 9

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

 1. Peter napsal:

  Aký má zmysel stávkovať, ak toto už bola 12tá stávka za súčasnej vlády Makarona a stále nič nezmenila? Kedy sa ľudia konečne zobudia?

  • Sysi napsal:

   Makarón je jen velmi poslušná loutka. Dělá přesně to, co se po něm žádá.
   Náplava nestávkuje, ta je zabezpečena nadstandardně.

 2. Ctenar napsal:

  Škoda diskutovat nad francouzskou hloupostí a naivitou. To i malé děcko pochopí, že takhle to asi nepůjde…no, i tak jsou na tom lépe než v Česku, kde si každý myslí: však on to někdo vybojuje za mne…no a pak tu může v klidu bujet utečenecká krize, rozkrádání státu, chemtrails…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.