Glyfosát: evropské státy odhlasovaly prodloužení o dalších pět let bez omezení

Za promarněnou příležitost skoncovat s rizikovým herbicidem odpovídá i ministr Marian Jurečka

Společná tisková zpráva Greenpeace ČR a Hnutí DUHA

pondělí 27. listopadu 2017

 

 

Členské státy EU právě v tzv. odvolací komisi odhlasovaly návrh Evropské komise prodloužit povolení glyfosátu na pět let bez dalších omezení, a to navzdory doporučení Evropského parlamentu, nesouhlasu řady evropských států a hlasu vědců i veřejnosti. Glyfosát se bude dál moci používat jak v zemědělství na likvidaci plevele a dosoušení plodin, tak na veřejných prostranstvích.

Pro hlasovalo 18 států včetně České republiky, proti bylo devět zemí – Francie, Rakousko, Belgie, Řecko, Lucembursko, Chorvatsko, Itálie, Kypr a Malta. Klíčové bylo hlasování Německa pro prodloužení. Dosud bylo Něměcko proti nebo v hlasování absentovalo. Návrh tak získal kvalifikovanou většinu, tj. minimálně 55 % států reprezentujících 65 % evropské populace. Komise oznámila, že odhlasované rozhodnutí přijme před 15. prosincem, kdy registrace glyfosátu končí.

Ministr Marian Jurečka podpořil prodloužení navzdory podezřením ze závažných dopadů na zdraví a životní prostředí, přáním veřejnosti i svým vlastním slovům o nutnosti glyfosát omezit [1]. Nyní má příležitost tak učinit. Spolu s ministry zdravotnictví a životního prostředí by měl zakázat používání glyfosátu na veřejných prostranstvích, pro neprofesionální použití a pro dosoušení plodin před sklizní. Měl by podniknout kroky k postupnému nahrazení glyfosátu v zemědělství bezpečnějšími a šetrnějšími technikami. Glyfosát můžeme v České republice omezit nebo zakázat i přesto, že povolení v EU bude prodlouženo.

 

 

Proti glyfosátu, nejpoužívanějšímu herbicidu ve světě i u nás, který je podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny pravděpodobně karcinogenní a představuje celou řadu dalších rizik pro zdraví i životní prostředí [1], se postavilo 1,3 milionu Evropanů [2]. Přímo Marianu Jurečkovi poslalo svůj podpis a osobní vzkaz za omezení glyfosátu dva a půl tisíce lidí ve výzvě www.parkybezchemie.cz. Okamžité omezení a postupné ukončení do roku 2022 doporučoval Evropský parlament a také významné evropské státy, které chtějí své zemědělství nasměrovat udržitelným směrem.

anna: Viac o glyfosáte tu, tu a aj keď jeho zrušenie začalo vyzerať nádejne vďaka zmenenému postoju UK nedočkali sme sa.

Klára Kyralová, expertka Hnutí DUHA na potraviny a zemědělství, řekla: 
“Několikaletý proces rozhodování o budoucnosti glyfosátu skončil promarněnou šancí. Promarněnou šancí pro životní prostředí, zdraví lidí i zdravé a udržitelné zemědělství. A také pouze posunul problém o dalších pět let. Přes prodloužení glyfosátu v EU je potřeba začít s jeho omezováním a postupným nahrazováním bezpečnějšími technikami. Významné evropské země, Evropský parlament i široká veřejnost daly jasně najevo, že glyfosát nechtějí. Ministr Jurečka proto musí dostát svým slovům a glyfosát začít nahrazovat, jinak budeme nejpozději za pět let stát před stejným nebo ještě větším problémem.”

Jan Freidinger z Greenpeace ČR řekl: „Nikdo nemůže s klidným svědomím prohlásit, že používání glyfosátu je bezpečné. Pro některé je ale nadmíru ziskové. To je podle mě hlavní důvod, proč hlas Monsanta a dalších výrobců byl silnější než hlasy milionů Evropanů, vědců i poslanců Evropského parlamentu. Nám všem tak zůstává nelehký úkol – zajistit, aby ochrana přírody a lidského zdraví byly vždy na prvním místě.“

Poznámky:

[1] http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cr-podpori-prodlouzeni-evropske-licence-herbicidu-glyfosat a https://twitter.com/MJureka/status/732498631035518976

[2] Více zde: http://hnutiduha.cz/aktualne/glyfosat-eu-ministr-marian-jurecka-bude-zitra-spolurozhodovat-o-dalsim-povoleni

[3] http://www.greenpeace.org/czech/cz/blogy/toxicke-znecisteni/budoucnost-bez-glyfosatu-se-blizi/blog/59776/

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
LeknooctomaníkSysijirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Agrofert neoprávněně hospodaří na 1 700 hektarech, které nevlastní

Holding Agrofert neoprávněně hospodaří na 1 700 hektarech půdy, které nevlastní. Uvedl to v úterý Český rozhlas – Radiožurnál. Na většinu pozemků navíc pobírá dotace. Agrofert vlastnil donedávna předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš. Akcie svých firem vložil v únoru kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů.
https://www.novinky.cz/ekonomika/456147-agrofert-neopravnene-hospodari-na-1-700-hektarech-ktere-nevlastni.html

Sysi
Host
Sysi

Jurečka je lhář a gauner. Podezírám ho z připosranosti (pardon). Pravděpodobně si netroufne jít proti Hrabišovi, který glyfosát nutně potřebuje na ty svoje žluté latifundie. Navíc v ČR máme zastoupení Monsanta. Možná by chtělo prověřit Jurečkovy hmotné statky, když tak ochotně hlasuje proti zájmu ČR, ale v zájmu Monsanta a Hrabiše.
Zabijeme se sami. Včetně zaměstnanců Monsanta, protože až zemře poslední včela, končíme taky. Umělé včely pravděpodobně veškerou úrodu nezabezpečí. A rozhodně nebudou dávat med.

Lekno
Host
Lekno

Dementna poliprostitucia, likvidujuca zdravie aj vlastnym potomkom…