Handelsblatt: Češi vidí v Rusku společníka v boji za svou kulturní identitu

Důvěra v Evropskou unii a západní instituce se v Česku za posledních několik let značně snížila a autorita Ruska naopak pevně roste, píše německý list Handelsblatt.

Podle autora článku Juliana Heißlera se prestiž EU a evropských institucí v zemích východní Evropy zmenšila a dosáhla minima. „Méně než třetina obyvatelů má pozitivní představu o EU… Zároveň se v České republice rozšiřuje podpora země, která byla v letech po pádu komunismu vnímána především jako nepřítel — Ruska,“ píše novinář.

 

 

Takový vztah k Rusku Heißler vysvětluje tím, že Češi vidí v Rusku společníka v otázkách zachránění kulturních hodnot Evropy. „Většina obyvatelstva dnes považuje Moskvu za možného partnera v boji za kulturní identitu Evropy,“ označuje autor.„A nakonec se i prezident Vladimir Putin představil jako obránce etnicky a nábožensky stejnorodé Evropy.“ Podle údajů loňského průzkumu Mezinárodního republikánského institutu skoro 40 procent Čechů souhlasí s tím, že se Rusko a Putin mohou stát spojencem proti EU, která je nutí opustit hodnoty.

Již minulý rok prezident Česka Miloš Zeman obhajoval omezení sankcí EU proti Moskvě a uznání Krymu za ruské území. A takový směr, taková proruská pozice prezidenta, jak zdůrazňuje list, je pro evropské politiky velmi netypická.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Jiří RýparPožadovaný formátVítězslav Crha Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Vítězslav Crha
Host
Vítězslav Crha

Jestliže se kdokoliv snaží o převrácení dějin a likvidaci odkazu minulých generací,které na život a na smrt tyto hodnoty hájili,není divu,že se to přenese i do současnosti. Rusko vždy bylo zemí s obrovským energetickým nábojem pro ochranu kontinuity a spolupráce s ostatními zeměmi,pokut ty byly ochotny toto akceptovat. Jako slovanský národ vždy stáli na straně ochrany této entity a nikdy by nepřipustili jiné a navíc horší proklamované hodnoty- fašismus,otrokářský systém a jakýkoliv jev, vedoucí k destrukci společnosti. To jaksi západ nikdy není schopen pochopit, protože jeho strukturální vývoj byl vždy postaven na oligarchickém vykořisťovatelském základu. Viz dějinné války západních mocností… Číst vice »

Požadovaný formát
Host
Požadovaný formát

Diví se někdo? Po 15 letech bezbřehé korupce (dotace), podpoře různých úchyláren, imigrace …

Jiří Rýpar
Host
Jiří Rýpar

Tartaria.sk