Hodnota akcií Bayer padá po rozhodnutí soudu ohledně společnosti Monsanto. Analytik odhaduje, že to firmu může stát až 800 miliard dolarů

Bayer si koupil a spolkl „jedovatou pilulku“ společnosti Monsanto, aniž by uvažoval o své skutečné odpovědnosti. Padesát sedm miliard eur tržní kapitalizace spadne později do kanalizace, ale nyní jejich bolest hlavy z této „jedovaté pilulky epické rozměry.

Rostoucí nejistota skončila, když soudkyně Suzanne Bolanosová z vrchního soudu v San Francisku rozhodla v odvolacím řízení v neprospěch Bayeru a potvrdila tak rozhodnutí poroty, že glyfosátový herbicid (známý jako Roundup) prodávaný společností Monsanto, způsobil rakovinu v terminálním stádiu muži z Kalifornie, a že Monsanto záměrně skrývalo toto nebezpečí.

[wp_ad_camp_2]

 

Zprávy se rychle rozšířily a způsobily okamžitý pád hodnoty akcií společnosti Bayer a zaslaly agrochemickému průmyslu mocnou zprávu, že jsou právně a finančně odpovědní za nepříznivé účinky způsobené jejich produkty, které tak bez skrupulí prodávají. A to navzdory tomu, že obdrželi povolení od vládních regulátorů, jako je EPA , USDA a FDA, které se tradičně chovaly jako „roztleskávačky“ v průmyslu.

Dobrou zprávou je, že toto rozhodnutí potvrzuje odpovědnost společnosti za způsobení nemoci svým produktem a otevírá dveře pro další soudní spory a přísnější regulaci agrochemikálií. Ian Hilliker, analytik společnosti Jefferies LLC v Londýně, odhaduje pro klienty, že na základě soudních sporů zahrnujících 8.700 žadatelů, u nichž se předpokládá, že mají rakovinu způsobenou glyfosátem, by odpovědnost společnosti Monsanto mohla dosáhnout 800 miliard dolarů.

Německý analytik Holger Zschaepitz poukazuje na to, že akvizice společnosti Monsanto a Bayer může způsobit největší zničení tržní kapitalizace v historii německých burzovních trhů, která dosud dosáhla ztrát zhruba 57,7 miliard euro. (Pozn. př. Německý chemický a farmaceutický gigant Bayer koupil amerického výrobce hnojiv a herbicidů Monsanto letos v červnu za 63 miliard dolarů.)

překlad tereza | zdroj: 9

5 komentářů

 1. jirik napsal:

  Dnes som prebehol Maďarsko – Rakúsko a teraz som v BA. Všade rovnaké celoplošne bombardovanie chemtrails ☠☠☠

  https://vk.com/socha?w=wall325721098_21379%2Fall

  • tereza napsal:

   Ano máte pravdu, dnes se zase činili! Ráno azuro, ale pak začali. V 15:30 h jsem na obloze napočítala 17 čar !!!!!

   • jirik napsal:

    osobně už počet čmeláků ani nepočítám, hází to tady denně…..

    bylo by fajn, kdyby tohle rozmetání už skončilo a obloha byla zase čistě přírodní……

 2. jirik napsal:

  Francie řeší případy dětí s deformovanými pažemi
  Ve Francii na celonárodní úrovni prošetří, proč se děti v některých regionech rodí s chybějícími nebo deformovanými pažemi. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, která se odvolává na prohlášení ministryně zdravotnictví Agnes Buzynové.
  https://www.novinky.cz/zahranicni/487821-francie-resi-pripady-deti-s-deformovanymi-pazemi.html
  Podobné problémy byly i v minulosti
  Co za poškozenými končetinami u miminek stojí, zatím není jasné. Podle některých odborníků na životní prostředí jsou na vině pesticidy či jiné chemické látky – případy totiž pocházejí ze zemědělských oblastí. Žádné důkazy pro jejich tvrzení ale zatím neexistují. Může jít rovněž o genetické vady.

  Agentura AFP v této souvislosti připomněla aféru z 50. a 60. let minulého století, kdy se po celém světě narodily tisíce dětí se znetvořenými končetinami nebo zcela bez rukou či nohou. Jak se následně zjistilo, na vině byl lék thalidomid, který se používal na nevolnost v těhotenství. Stažen byl v roce 1961.

 3. jirik napsal:

  Video: Lidé jako součást pokusu. Kvůli jedovatému glyfosátu přibývá v zemědělských oblastech Argentiny těžkých nemocí a potratů. Prsty bez nehtů, šupinatá kůže jako u plazů, rakovina, cirhóza jater…
  https://www.casopis-sifra.cz/video-lide-jako-soucast-pokusu-kvuli-jedovatemu-glyfosatu-pribyva-v-zemedelskych-oblastech-argentiny-tezkych-nemoci-a-potratu-prsty-bez-nehtu-supinata-kuze-jako-u-plazu-rakovina-cirhoza-jater/?fbclid=IwAR3iS4e0rtOr-0mDGJap_YFgxjCVcCUJt5v4otLkaXHEYv3DBuYgv5fqEmg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *