Holka nebo kluk? Soud podpořil rozhodnutí britské vlády, která odmítla vydávat genderově neutrální pasy

Otázka toho, zda by občanům mělo být přiznáno právo na to, aby byli legálně uznáni za genderově neutrální, je stále rostoucí problém, a to zejména na západě.

Soudce nejvyššího soudu rozhodl ve prospěch britské vlády, která odmítla vydávat „genderově neutrální“ pasy, píše The Independent.

 

 

Tento problém šel k soudu poté, co aktivisté začali tvrdit, že nutnost identifikovat se při podání žádosti o vydání pasu jako muž nebo žena porušuje Evropskou úmluvu o lidských právech, jelikož je to „ze samé podstaty diskriminační“, a proto by to mělo být považováno za protiprávní.

„V současné době se, z důvodů, které jsem uvedl, neztotožňuji s tvrzením, že současná politika HM Passport Office je protiprávní,“ sdělil soudce Jeremy Baker, odkazujíc na svůj rozsudek z 22. června.

Rozhodnutí soudce stanovuje precedens proti vydávání genderově neutrálních pasů, nicméně, vláda tak učinit může, pokud si to přeje.

Dále soudce uvedl, že zákony a práva nastíněné v Evropské úmluvě o lidských právech jsou „otevřeny nové interpretaci“, takže rozhodnutí by mohlo být odvoláno, zvláště pokud nastanou změny v legislativě nebo vyjdou najevo nová zjištění.

Vyzval také vládu Spojeného království, aby „zvážila, do jaké míry, v době narůstajícího sociálního a právního povědomí a přijetí důležitosti otázek týkajících se rozmanitosti a rovnosti lidí, jsou na místě záznamy o pohlaví a genderu jednotlivce v úřední a jiné dokumentaci.“

Překlad: raja, Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.