Hon na „ruské boty“. Britská vláda byla přistihnuta při lži

Ruští boti a trollové se prudce zaktivizovali v souvislosti s událostmi v Sýrii a otravou Skripalových. Vyplývá to v každém případě z úředního prohlášení britské vlády z úst samotné Theresy Mayové. Úředníci z Whitehallu dokonce přesně vědí, jak moc stoupla aktivita botů – o čtyři tisíce procent.

Toto prohlášení zveřejnila prakticky všechna britská média, aniž by je zanalyzovala a ověřila „fakta“. List The Guardian v článku pod názvem „Rusko šíří fakeové zprávy přes boty na Twitteru po otravě v Salisbury“ uvedl příklady „účtů s adresou v Rusku“: „Jeden bot, @Ian56789, měl od 7. dubna 100 tweetů denně a za 12 dní získal 23 milionů uživatelů… Další, @Partisangirl, získal 61 milionů uživatelů a 2300 tweetů za stejné období.“ Podle názoru The Guardian jde o „ruské boty“, tedy počítačové programy, jež automaticky šíří zprávy určitého obsahu.

Ve skutečnosti jde o reálné lidi, kteří ale nemají nic společného s Ruskem, o čemž se mohl The Guardian, stejně jako ostatní britská média, která zveřejnila tuto „zprávu“, snadno přesvědčit.Například účet @Ian56789, o němž se praví ve vládním prohlášení, patří důchodci, občanovi Spojeného království. Dá se s ním snadno spojit, což také udělal Sputnik. Ian se dozvěděl o tom, že ho vyhlásili za „ruského bota“ právě od autora tohoto článku, který mu zaslal odkaz na příspěvek v The Guardian.

Ian sdělil, že v těchto dnech, současně s uveřejněním prohlášení Whitehallu, byl zablokován zaměstnanci Twitteru. Řekl, že ho nikdo nekontaktoval. Ani autoři vládního prohlášení, ani Twitter, ani novinářka z The Guardian. V důsledku humbuku Ianových čtenářů, kteří potvrdili jeho totožnost, byl jeho účet odblokován a vedení Twitteru se mu omluvilo.

Novináře to ale ani nenapadlo. Dokonce ani poté, co „ruský bot“ osobně zavítal do studia televize Sky News, vyšel tedy z virtuálního prostoru, jak říkají internetu.

Ruský novinář požádal Heather Stuartovou, autorku výše uvedeného příspěvku v The Guardian, aby vysvětlila, proč byli dva uživatelé Twitteru označeni za „ruské boty“. Britská novinářka odpověděla stručně: „Není to moje, ale vládní analýza,“ což vyvolalo prudkou kritiku na internetu. Napsali jí, že není vládní stenografka a že list, který škatulkuje konkrétní lidi, by se pro začátek měl pokusit s nimi spojit a ověřit fakta.

Tím spíš, že další „ruský bot“ (@Partisangirl) je známá australská novinářka a blogerka syrského původu Maram Susliová. Dalo se to snadno zjistit z Wikipedie, anebo z jejího osobního blogu na YouTube. Více než to, účet této dívky na Twitteru je ověřen, její totožnost byla zjištěna, o čemž svědčí příslušné označení.

List The Times, který zahájil útok proti všem veřejným osobám, jež se odvážily kritizovat politiku Západu vůči Sýrii, poukázal v článku pod názvem „Skripalovi trollové se zmobilizovali, aby šířili „zprávy“ o bombardování“, na „highly-likely“ ruského trolla, který se vydává za „aktivistku z Finska“ Citizen Halo. List napojil tuto údajně falešnou Finku na „ruskou dezinformační mašinérii“, a to s odkazem na zástupce americké Atlantic Council Bena Nimma.Autorku příspěvku také ani nenapadlo kontaktovat Citizen Halo, která to sdělila v interview pro Sputnik. „Ruský troll“ se narodila v městečku Jyväskylä (střední Finsko), ve kterém žije dodnes. Ve svém videu pro uživatele byla rovněž nucena opustit virtuální prostor, aby vyhlásila toto: „Nejsem ruský troll, jsem babička z Finska, přesvědčená odpůrkyně války. Dá se to snadno ověřit, poněvadž jsem na Twitteru přes 9 let.“

Citizen Halo nám sdělila, že se na ni asi před měsícem obrátila redaktorka z The Times Deborah Haynesová s otázkou: „ Byla jste identifikována jako proruský troll. Je to pravda?“ Soudě podle screenshotů, které jsme získali k dispozici, to blogerka hned popřela. List ale tvrdí, že Citizen Halo na dotaz nereagovala.

Jak tedy vidíme, padnou za oběť „honu na ruské boty“ hlavně blogeři, kteří nikdy neměli žádný vztah k Rusku. Jejich mínění se prostě nelíbí redaktorům a „kremlenologům“ z Atlantic Council. Schytají to ale také přistěhovalci z Ruska.

Zdroj: 1

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!