Indonésie volá po více ženách v mírových misích. Testy panenství ale porušuje lidská práva

Indonéské ozbrojené a bezpečnostní složky sestávají z 95 % z mužů. Přesto je dlouhodobě součástí náborového procesu ponižující test panenství, který navíc ve většině případů na kandidátkách vykonávají muži. Mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch označuje praktiku na základě Mezinárodní úmluvy o občanských a politických právech za porušování lidských práv. Testy panenství jsou vynucovány také v Egyptě, Indii a Afghánistánu.

 

 

Na praktiku testování panenství poprvé upozornil Human Rights Watch v roce 2014. Indonésie byla následně kritizována mnoha lidsko-právními organizacemi. Až do loňska však země odmítala od této součásti náborového procesu upustit.

Tzv. dvouprstový test má potvrdit, že žena není těhotná, a zároveň vyloučit, že v minulosti měla pohlavní styk. Taková kandidátka by byla pro službu státu nevhodná, podle Indonésanů by nebyla zaručena její morální integrita.

Zatímco u policie k proceduře již podle všeho nedochází, armáda ji vykonává nadále, ačkoliv počet žen se zde mimo jiné kvůli ponižujícímu testování stále snižuje. V červnu byla přitom Indonésie zvolena nestálým členem Rady bezpečnosti OSN.

Ministr zahraničí Retno Marsudi přitom paradoxně vyzval ke zvýšení počtu žen v mírových misích. Z 2 694 Indonésanů, které doposud země na zahraniční mise pod vlajkou OSN vyslala, bylo přitom žen pouze 81.

Testy panenství po desetiletí využívají všechny složky indonéské armády. V některých případech jsou k nim nuceny také snoubenky výše postavených důstojníků. V roce 2013 se dokonce objevilo volání po zavedení testů pro studentky středních škol.

Tzv. dvouprstové testy jsou pozůstatkem nevědeckých praktik datujících se v jihovýchodní Asii do 18. století. Kromě samotného výkonu, který je pro ženu extrémně ponižující, panenství ani těhotenství prokázat nemůže. Mezi další země, které jsou kvůli němu kritizovány, patří Egypt, Afghánistán a Indie. Situace se v posledních letech zlepšuje pouze v Indii.

 

Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mikessska Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Mikessska
Host
Mikessska

Mírové mise…na obrázku žena se zbraní…Vše je o 180 stupňů překroucené…Hnus.