Írán odhalil velkou kybernetickou špionážní síť CIA

Íránská zpravodajská služba odhalila činnost kybernetické sítě, která působila pod kontrolou CIA. Informoval o tom Ali Šamchani, tajemník Nejvyšší rady národní bezpečnosti Íránu.

„Před nějakou dobou naší rozvědkou byla objevena jedna z nejsofistikovanějších sítí CIA, která se podílela na kybernetické špionáži a byla důležitou součástí operačního potenciálu CIA v cílových zemích pro USA. Sít byla zasažena,“ uvedl Šamchani pro státní televizi.

Írán podle něj sdílel potřebné informace o této skutečnosti s dalšími partnerskými zeměmi, kde síť CIA působila, což vedlo k „identifikaci, zadržování a potrestání řady špiónů v různých zemích“.

 

 

Zpráva se objevuje na pozadí obvinění Íránu z útoku na tankery v Ománském zálivu ze strany USA. Íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Džavad Zafir prohlásil, že tato obvinění z útoků na tankery jsou bezdůvodná.

„Podezřelé činy v Ománském zálivu proti ropným tankerům (…) se zdají být doplňkem k (pozn. americkým) ekonomickým sankcím, protože sankce úspěch neměly,“ řekl mluvčí íránského parlamentu Ali Larijani.

Íránská a arabská média ve čtvrtek oznámila, že v Ománském zálivu byly napadeny dva ropné tankery – Front Altair a Kokuka Courageous. Podle některých údajů to byl torpédový útok, jehož následkem došlo na lodích k výbuchu a požáru.

Tato verze však není oficiálně potvrzena. Všichni členové posádky napadených lodí byli evakuováni na území Íránu. Podle údajů majitele jednoho z tankerů bylo na palubě Front Altair 11 Rusů, nikdo z nich nebyl zraněn.

 

 

Napětí ve vztazích

V posledním měsíci se situace ve vztazích mezi USA a Íránem značně vyostřila. Americké úřady zavedly tvrdé sankce proti klíčovým odvětvím íránského hospodářství, a i nadále zesilují sankční tlak. Podle všeho je cílem Washingtonu „změna chování“ islámské republiky. USA také označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. V reakci na to Írán uznal Centrální velení ozbrojených sil USA (CENTCOM) teroristickou organizací a samotné Spojené státy pak označil za „stát podporující terorismus“.

Následně poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton oznámil, že USA posílají k íránským břehům letadlovou loď Abraham Lincoln a bombardéry. Podle jeho slov tím Washington dává „íránskému režimu jasný a nepochybný signál o tom, že jakýkoli útok na zájmy Spojených států nebo jejich spojenců bude nelítostně odražen“.

Prezident USA Donald Trump přitom prohlásil, že doufá, že se povede zabránit válce s Íránem. Stejně tak i íránský duchovní vůdce Alí Hameneí prohlásil, že Írán nehodlá válčit s USA. Podle jeho slov však bude i nadále klást Washingtonu odpor.

zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8 komentářů

 1. Dobrá rada nad zlato napsal:

  Drzá tlama Bolton by přes ní měl dostat, kdykoliv jí otevře a zasmradí svět žvaněním „o útoku na zájmy Spojených států“.

  • noro napsal:

   sak to, ze tu nejde o zasah do suverenity usa,, ale narovinu povedane, Ak sa postavis tomu co my chceme, hoc je to cudzie a zabijeme pritom nevinnych million, a zrujnujeme krajinu, je to napadnutie nasich zaujmov teda nas samotnych,, takze sebaobrana nie je povolena lebo to je agressia. Nech uz zdochnu tie sv.ne!, dufam ze sa dozijem toho aby som sa im mohol vysmiat!

 2. AP napsal:

  Nejhorší není nějaký Bolton, ale Trumpovo rozhodnutí ho uposlechnout, jelikož se neumí sám o takových důležitých věcech sám rozhodnout. Největší hrozbou jsou ti, co jsou po boku slabomyslného Trumpa!

  • tereza napsal:

   Trump se umí sám rozhodovat a určitě není slabomyslný. Pohybuje se mezi patrioty a neokony, a jednou se chce zalíbit patriotům, podruhé ho přitlačí neokoni, tak vyhoví jim. Ale nebude dlouho trvat a ukáže se, na čí straně doopravdy stojí.

   • Mirek napsal:

    Kdepák Terezko, zjisti si něco o Mind Control, představ si, že to míří i na Trumpa, a je vymalováno. Tohle používají na všechny politiky, které chtějí ovlivňovat.

    • tereza napsal:

     Četla jsem o mind control, a je samozřejmě možné, že takto Trumpa ovládají. Ale také vím, že Trump, stejně jako Putin, má dvojníky. A předpokládám, že ten pravý Trump má speciální ochranu.

   • DASTIN napsal:

    Terezko, lepe to napsat ani neslo……

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..