Írán poskytl Putinovi trumfy pro dialog s Trumpem

Výsledek obrázku pro Ajatolláh Chameneí

Ajatolláh Chameneí učinil v předvečer setkání s Vladimírem Putinem překvapivé oznámení. Podle jeho vyjádření bude vzdálenost působnosti íránských balistických raket dva tisíce kilometrů. Experti se domnívají, že toto prohlášení je v přímé souvislosti s rusko-americkými vztahy. Jde o velmi palčivou otázku, kterou je spor ohledně systémů protiraketové obrany USA. Mírumilovný slib ajatolláha zazněl ne náhodou v předvečer této návštěvy. O tom, proč se tato slova stanou trumfem v rukou Putina, se vyjádřil generálporučík v záloze Jevgenij Bužinský.

Íránský raketový program již po mnoho let umožňoval USA zdůvodňovat budování objektů protiraketové obrany ve střední Evropě – v Polsku a Rumunsku. Prohlášení ajatolláha může Američany zbavit tohoto argumentu. Bužinský si je však jistý, že na veřejnosti bude Washington stejně prohlašovat, že Teheránu nevěří. A představit si, že Íránci pustí americké inspektory na své raketové základny, aby provedli kontrolu, je nemožné. Což znamená, že každý bude i nadále trvat na svém.

„Američané stejně věří, že Íránci sní o tom, jak by zasadili úder USA, a k tomu potřebují rakety s doletem 10 tisíc kilometrů. I když to je blábol. Američané neustále obviňují Íránce z vývoje raketových programů a vytváření hrozby, uvalují na ně sankce, no a Teherán učinil takové prohlášení“, konstatoval expert.

).push({});

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!