Íránská centrální banka odpojena od SWIFT

Washington odstoupil od dohody s Íránem, aby Teherán zatížil novými a tvrdšími sankcemi. Nyní je podle zpravodajské agentury Reuters iránská centrální banka po tlaku USA odpojena od systému SWIFT.

Podle hlášení měl Swift odpojit nejen iránskou centrální banku, ale i další iránské finanční instituce od mezinárodního platebního styku.

Zpravodajská agentura se přitom odvolává na Sigal Mandelkerovou, americkou právničku a vládní úřednici, která v současné době funguje jako podřízená státní sekretářka Ministerstva financí pro terorismus a finanční zpravodajství, jakož i zástupkyně ministra financí Spojených států.

„Swift, jenž řídí většinu přeshraničních plateb na celém světě, již iránskou centrální banku a jiné finační instituce odstřihl, řekla Mandelkehrová“, referuje Reuters doslovně.

 

Již před zhruba jedním týdnem měly USA prohlásit, že jsou připraveny zatížit systém zpracování plateb Swift sankcemi, pokud by to mělo sankcionovaným iránským organizacím a osobám poskytnout přístup k finančním službám.

5+1 států (kmenové státy Rady bezpečnosti OSN a Německo) a Írán měly v roce 2015 docílit historické dohody o urovnání dlouholetých problémů na základě íránského jaderného programu. Strany uzavřely společný obsáhlý akční plán (JCPOA), jehož naplnění mělo zrušit hospodářské a finanční sankce Rady bezpečnosti OSN, USA a EU proti Íránu.

Na počátku května oznámil prezident USA Donald Trump odstoupení od atomové dohody s Íránem a prohlásil, že USA by měly znovu obnovit sankce, jež byly v důsledku této dohody zrušeny.

To samé prý platí pro země třetího světa, které obchodují s Íránem.

Swift prohlásil, že je „opovážlivé“ uzavřít iránským bankám přístup k jeho platebnímu systému. Přitom bylo zdůrazněno, že tento krok podnikl, aby zachoval stabilitu a integritu globálního finančního systému.

pro tadesco přeložila Andrea | zdroj: 9

Íránská centrální banka nepatří Rothschildům a tak Západ na ní tlačí skrze SWIFT. SWIFT má sice sídlo v La Hulpe v Belgii, ale v podstatě si to řídí Amíci, kteří SWIFT zneužili k politickému boji.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci) slouží zejména k mezinárodnímu platebnímu styku. Jde o počítačově řízený systém pro dálkový přenos dat mezi bankami a dalšími finančními i nefinačními institucemi.

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. Lekno napsal:

  Mozno je to zamer, kedze je plan vyuzivat alternativu pre rusko+cina+… aby smejdi za swiftom nezarabali (za tranzit bitov) a nekradli peniazky:
  https://tadesco.cz/dalsi-rana-pro-dolar-rusko-a-cina-se-naucily-obejit-swift/
  Na tejto urovni sa nahody nedeju a chybky utajuju.

 2. Ali napsal:

  Medzinárodný obchod fungoval aj keď ešte Swift nejestvoval

 3. alena napsal:

  Zvláštní, velmi zvláštní – La Hulpe v Belgii, hodně věcí je z Belgie….možná i antichrist bude z Belgie..kdo ví

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.