Jak daleko je Milion chvilek od demokracie a jak blízko má k fašizmu

Skočím do toho rovnýma nohama. Spolku Milion chvilek bylo už z mnoho stran doporučeno, aby se – pokud chce v našem politickém systému působit jako jeho souladná demokratická složka – přeměnilo na politickou stranu či hnutí, a jako takové hledalo v tomto systému své příznivce i odpovídající místo

Odpověď spolku byla záporná. Ne, politickou stranou v rámci stávajícího demokratického systému rozhodně být nechceme, čímž demokracie dostala od spolku první, řekněme, pleskanec, zatímco fašizmus se od něj dočkal prvního pohlazení

Odpověď spolku byla ale širší. Nechceme být politickou stranou, ale nátlakovou skupinou, upřesnil spolek, čímž se připodobnil třetímu klíčovému momentu fašistického hnutí, jak jej v knize Anatomie fašizmu formuloval americký politolog R.O. Paxton. Podle Paxtona je totiž tímto třetím momentem či znakem fašizmu AKCESCHOPNOST, která místo těžkopádného hnutí národa vyzdvihuje rozhodný čin, kterého je prý schopen jen odhodlaný, akceschopný a nátlakový oddíl, jenž je svou aktivitou a cílevědomostí dokáže vybojovat si to, čeho je třeba.

 

 

Pokud se vám aktivivita Milionu chvilek zdá být shodná se shora popsaným, pak demokracie má od spolku Milion chvilek na tváři druhý pleskanec, zatímco fašizmus se od něj dočkal už druhého pohlazení.

Paxtonem jsme začali a budeme s ním tedy i pokračovat. Podle něj prvním momentem a znakem fašizmu je KRIZE společnosti. Protože jen společnost zasažená krizí je náchylná k úspěšnému fašistickému převzetí moci. A krize buď už je, nebo je třeba ji vyvolat.

Pokud máte za to, že Milion chvilek se dnes svým vyhlašovaným nátlakem a manifestacemi snaží takovouto krizi u nás vytvořit, či existující ještě prohloubit, pak demokracie si už od spolku stírá z tváře třetí obdržený pleskanec, zatímco fašizmus jásá nad jeho třetím pohlazením.

 

 

Druhým momentem a znakem fašizmu je dle Paxtona vytvoření OBRAZU NEPŘÍTELE. To je někoho, koho je např. možno obvinit ze všelijakých zločinů, např. snahy o nadvládu atd. Z takové osoby je pak nutno vytvořit obludu – a to už od pohledu. Třeba takovou, jakou z premiéra Babiše na své obálce udělal k Milionu chvilek nadmíru přítulný časopis Forum 24. Nu a protože i k obálce přiložený článek vyhlíží tak, jako by jej stylizoval kdosi přímo ze spolku, dá se onen zošklivující obrázek Babiše z obálky časopisu Forum 24 považovat též – i když možná jen částečně či odvozeně – za dílo spolku. Kromě toho ovšem, že špinění premiéra Babiše i ministryně spravedlnosti Benešové je z jeho strany už dlouhodobě známo. Čímž si demokracie od spolku připisuje už čtvrtý pleskanec na tváři, zatímco fašismus se od něj dočkal už čtvrtého laskavého pohlazení.

 

 

Třetí znak fašizmu (akceschopnost), jsme už probrali dřive, takže přejdeme ke znaku čtvrtému. Je jím VŮDCE. Jeho role byla podle Paxtona dříve spíš přeceňována, protože ve vývoji hnutí není jeho váha tak jednoznačná a zvyšuje se, až když už se jedná o převzetí moci.

Pokud nyní máte za to, že ve spolku Milion chvilek nelze zatím o skutečném a uznávaném vůdci hovořit, rád bych vás znovu upozornil na časopis Forum 24, který jistě ne bez souhlasu vedoucího spolku Mikoláše Mináře a dalších jeho lidí, přinesl stať ve které je tento nedostudovaný student tří velkých oborů, z nichž je jeden kněžský, vynášen coby vůdce nade všechno, co se z naší politiky zatím kdy vynořilo. Jeho údajný úžasný přehled, pohotovost, cílevědomost, odvaha či to, jak v rozhlasové relaci prý na cucky dokázal roztrhat prezidentova mluvčího Ovčáčka atd.

 

 

Takže pozor: Na obrazu vůdce se, jak vidno, začíná ve spolku i v jeko širším okolí už tvrdě pracovat, takže demokracie od spolku schytává pleskanec už pátý, zatímco fašizmus se od něj právě dočkal pátého pohlazení.

Posledním znakem fašizmu je dle Paxtona PŘÍZEŇ KONZERVATIVNÍCH ELIT.

Nuže, té se spolku dostává ze všech možných stran v takové míře, že závistí snad bledne i někdejší německá NSDAP. Přispívájí mu, minimálně v morálním smyslu, všechny politické strany tzv. demobloku, všechna naše oficiální média i média zahraniční, lidé z průmyslu, divadla a filmu, ta podpora je zkrátka mimořádná. Nu a protože spolek ji nadšeně přijímá, získává demokracie od spolku už šestý pleskanec, zatímco fašizmus jej už pošesté láskyplně hladí.

Což ovšem stále ještě není konec, protože na pořad přichází snad nejvýstižnější charakteristika fašizmu, kterou vyslovil nikoli už Paxton, ale největší současný odborník na téma fašizmu Roger Griffin. Ta definice zní takto: fašizmus je zvláštní typ revoluce národa, ve které se národ označí jako nemocný a současně se označí i nepřítel (vir), který tuto nemoc způsobuje.

 

 

Pokud vám po přečtení těchto řádků vyskočil před očima obraz bouřícího a rozkaceného Václaváku i Letné a našeho premiéra coby pomyslného terče oné vyprovokované zloby, pak vězte, že demokracie obdržela od spolku sedmý pleskanec a fašizmuz se od téhož dočkal sedmého pohlazení

Celkový výsledek našeho pojednání vychází tedy tristně. Demokracie získala od spolku Milion chvilek celkem sedm pleskanců, zatímco fašizmus se od něj dočkal sedmera pohlazení.

Docela jako by na světě nebylo už nic jednoznačnějšího a průkaznějšího.

Všimne si toho někdo?

Lubomír Man

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6 komentářů

 1. Anan napsal:

  Zatímco řečníci plamenně řečnili, tak lidé v davu se chlubili hesly: STOP PSYCHOPATS TO LEADS ZEMANE, TRENÝRKY JSTE SPÁLILI, ALE HOVNO TU ZŮSTALO! ASI ZASE NĚJAKEJ KONCERT! BABIŠE ZA MŘÍŽE! KRAKONOŠOVA DRUŽINA VRCHLABÍ/HOSTINNÉ/BOROVNICE – ZLEJ A MSTIVEJ DĚDEK NA HRADĚ, ZLODĚJ UDAVAČ A KRYSA PREMIEREM??? ANDREJI SBAL SE A JDI DO PRDELE DEMISSION – POSSIBLE a na závěr zpívaná státní hymna se vztyčenou pravou rukou a znakem prstů ve tvaru V. To je jenom malý výčet toho jaké máme občany.

  • fohat napsal:

   Ale to bylo vždy,v každém systému.Díky technologiím v informacích se spousta lidí probrala a silou své myslí zarovnává hrany,jinak by se vše zhroutilo.

 2. Anan napsal:

  Je jasné, že vše je řízeno tak aby se povedlo u nás svrhout vládu a zrušit potom např. Benešové dekrety, aby vše šlo hladce.

 3. Miroslav napsal:

  Ano, ten soudce, který dal základ zrušení Benešových dekretů svým rozhodnutím, to začal. A bude mazec. Narodil jsem se , a stále žiji v pohraničí. Takže abych pomalu koukal ne přestěhování se, do vnitrozemí. Karmo ! kde jsi ?!!

 4. Pavel napsal:

  Všechno v tomto článku je pravda a také není. Babiš je představitelem jedné části tzv. „globální elity“, která usilovně pracuje na totálním zotročení národů. Jeho vynálezy EET a nutnost podávat elektronická hlášení o DPH a kontrolní hlášení a další ptákoviny, to všechno je jen krok na cestě k totální kontrole občanů a předstupeň odstranění papírových peněz (včetně kovových drobáků). Je to alespoň pro mne naprosto nepředstavitelná myšlenka. A všichni, kteří jej podporují tak vlastně jsou pro tu absolutní kontrolu všeho a všech. A pro změnu ti, kteří na náměstích a na Letné usilují o jeho svržení tak zase podporují cestu, kterou také odmítám – sbližování s Německem až do našeho splynutí se spolkovou republikou. Vládu zkrachovalých politiků, kteří nás jen odírali a přidávali důchodcům tak 40,- Kč jednou za rok apod. Babiše nechci, ale až po řádných volbách v kterých jak doufám bude z čeho vybírat. Hnutí proti Babišovi alespoň pohnulo stojatými vodami a ten kámen, který byl do nich vrhnut ty vody rozčeřil – a vlny, které se od jeho středu rozbíhaly a rozbíhají k břehům, tak ony alespoň zvíří to bahno a špínu, která naši politiku poznamenává již desítky let. Všechno je tak jak má být a naštěstí jinak, než jak plánovači plánovali. Ale svůj kladný význam to přinese.

  • DASTIN napsal:

   Pavle naprosty souhlas, lepe to neslo ani napsat….
   Jen mne pripada, ze bures zacal blbnout v ocich jeho loutkovodicu, on vi vice nez my obycejni. Zacal prepisovat ptaci hnizdo na debilni parchanty, tedy mala domu a dostal po pazourech, nevzdal to, zajel zo zidolandu, jako zpravny chazar, nasadil jarmulku. Tim se mu otevrely dvere na druhou stranu barikady a dostal pozvanku do USA do CIA. Timto zpecetil svuj zamer a prakticky agrofert, ktery patril kabale, ne buresovi (to vim z dobreho pramene) prenesl na druhou stranu barikady. Kabala uz kope z posledniho a prakticky ho nemuze odstranit jako Mrazka. Takze alespon akce proti nemu. Uvidime, jak to dopadne, ale momentalne neni za toho darebaka zadna prijatelna nahrada.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..