Japonský lékař, věnoval celý svůj život zkoumání tajemství dlouhověkosti – sám se dožil 105 let – odhaluje toto tajemství

Začátkem léta roku 2017 Japonsko přišlo o jednoho ze svých národních hrdinů. Tímto hrdinou byl lékař Shigeaki Hinohara, který se dožil neuvěřitelných 105 let.

Doktor Hinohara má lví podíl na záviděníhodném stavu moderního zdravotnictví v Japonsku, v němž působil jako ošetřující lékař, ale i jako primář.

Působil jako ředitel Mezinárodní nemocnice sv. Lukáše (St. Luke’s International Hospital) v Tokiu, a kromě toho zastával vedoucí funkci v pěti různých nadacích.

Jednou z jeho největších zásluh je zavedení každoroční komplexní zdravotní prohlídky v Japonsku, jejíž ovocem je podle odborníků výrazně delší průměrná délka života obyvatel Japonska.

 

 

 

 

 

Toto všechno jsou bezpochyby chvályhodné výsledky celoživotní práce doktora Hinoharu. Avšak to, co naše představy o vysokém věku zcela hroutí, je, že doktor Hinoraha byl jasným příkladem dlouhověkosti a také toho, že své pacienty vyšetřoval ještě několik měsíců před svou smrtí.

Možná si již kladete otázky: Jak se mu podařilo dožít se tak vysokého věku? A jak si během dlouholeté praxe udržel pevné zdraví?

Dodržoval nějakou rozumnou a přísnou dietu? Ne.

Dbal o dodržování rovnováhy mezi prací a ostatními stránkami života? Také ne.

Nebo si snad pravidelně dopřával vydatný spánek? Ani to ne.

Doktora Hinoharu, který pracoval 18 hodin denně, 7 dní v týdnu, pro japonské noviny The Japan Times vyzpovídala novinářka Judith Kawaguchi. V tomto interview prozradil některé ze svých myšlenek a názorů, které by mohly být tím tajemstvím dlouhověkosti a spokojeného života.

 

 

Zde jsou některé nejdůležitější:

– Dostatek energie budeme mít jen v případě, že se budeme cítit dobře. Ani dobrá strava, ani dostatek spánku vám tuto energii nepřinesou.

– Nejlépe uděláte, když svou mysl a tělo přestanete zatěžovat příliš mnoha, zbytečnými pravidly, jako např. kdy jíst a kdy jít spát.

Jen si vzpomeňte, jaké to bylo, když jste byli malé děti – často jste kvůli hře a zábavě zcela zapomněli na jídlo nebo na to, že se vám chce spát. Věřím, že při troše dobré vůle bychom si něco z tohoto principu mohli přenést i do dospělosti.

– Pokud se chcete dožít dlouhého věku, měli byste se vyvarovat nadváze. K snídani si obyčejně dám kávu, sklenici mléka a také trochu pomerančové šťávy, do které přidávám menší polévkovou lžíci olivového oleje.

K obědu si dávám znova mléko a pár sušenek nebo koláčků, případně pokud jsem příliš zaneprázdněn, tak k obědu nejím nic. A k večeři si dopřeji zeleninu, kousek ryby a rýži. Dvakrát týdně si k večeři dám 100 gramů libového masa.

– Neexistuje žádný důvod, proč byste v seniorském věku neměli být aktivní a jít do důchodu. Pokud máte pocit, že do důchodu přece jen musíte odejít, mělo by to být mnohem později než v 65. roce života.

 

 

 

 

Současný věk odchodu do důchodu, který je v Japonsku 65 let, byl stanoven přibližně před půlstoletím, v době, kdy průměrná délka života byla 68 let. Dnes se však lidé dožívají déle, a proto také mohou pracovat déle.

Kromě těchto rad nám doktor Hinohara prozradil i některé další, které se týkají zejména léčby nemocí a které vás určitě překvapí. Doktor Hinohara nám radí, abychom „verdikt“ našeho lékaře nikdy nepovažovali za jedinou, „svatou“ pravdu.

A zdravotnický systém by kromě standardních léčebných postupů měl určitě vytvořit prostor i pro tzv. animoterapii čili léčbu zvířaty a při léčbě by měl využívat i všechny formy umění.

„Když vám lékař navrhne, abyste podstoupili nějaký test či operaci, zeptejte se ho, zda by stejnou proceduru navrhl i své manželce nebo svým dětem.

V protikladu k běžným představám je třeba si uvědomit, že není v možnostech jednoho lékaře, aby dokázal vyléčit každého. Proč byste tedy měli podstupovat riziko nějaké operace a zbytečně si tak způsobovat bolest, pokud existují i jiné způsoby?“

 

 

 

 

„Terapie pomocí hudby a terapie zvířaty jsou účinnější, než si většina lékařů umí představit, nebo než jsou ochotni připustit.“

„Bolest je záhadou, ale pobavit se a mít radost je nejlepší způsob, jak na ni zapomenout. Nemocnice by se měly postarat o základní potřebu všech pacientů, kterou je, že všichni se potřebujeme trochu zabavit a rozveselit.

V naší nemocnici u sv. Lukáše toto vše máme – terapii pomocí hudby, terapii zvířaty a také hodiny umění, protože umění celkově má silný léčebný potenciál.“

„Jen věda samotná nestačí k tomu, aby pacienta opravdu uzdravila. Věda nás v jistém smyslu hází všechny do jednoho pytle, jenže každá nemoc je individuální, protože každý pacient je individualita a každá jeho nemoc má původ v jeho srdci.

Pokud chceme znát přesnou příčinu každé nemoci a pomoct tak pacientovi se uzdravit, moc nám v tom pomůže právě umění, které by mělo být využíváno ve stejném rozsahu jako standardní lékařské postupy.“

Nuže, musíme uznat, že doktor Hinohara nám poskytl nemálo podnětů k zamyšlení.

Zdroj: hackspirit.com, Zpracovala: Mocvědomí.cz

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6 komentářů

 1. Lekno napsal:

  JP lekar, ako aj dalsi zistil, ze pokoj, relax, usmev alkalizuje. Hnev pripravuje telo na utok a zastavuje normalnu latkovu vymenu.
  Strucny suhrn znalosti tu: https://uloz.to/!eN5cfDYV5/morse-zip
  z: Acid and Alkaline Food Chart.pdf su alkalizujuce:
  Chladny vzduch;RadostlSmiech;Stastie
  Chodza;Yoga;Oddych;Spanok

 2. erik napsal:

  tak ked som precital vetu ze na ranajky mlieko a potom aj na obed hned som prestal citat, mlieko jedna z najvecsich zabijakov a on to doporucje na dlhovekost ??

  • Dobrá rada nad zlato napsal:

   Přesně tak, žádný savec nekrmí své potomstvo až do dospělosti mlékem – jenom člověk. V knize Orientální diagnostika od Mischio Kushi (vydalo v češtině Východoslovenské vydavateĺstvo Košice 1991)se uvádí, že např. mozoly na prstech nohou mohou být z přemíry mléčných pokrmů. Ale i z přejídání jako takového vůbec.

  • Maroš napsal:

   Na „raňajky“ si treba dať svojich nepriateľov – ako meňavka-amoeba baktériu – objať, požrieť, požuť, stráviť a vysrať – a ide sa ďalej. samozrejme – v mentálnom ponímaní… Meňavka – zdá sa – pred problémami zásadne neuteká. Od toho výraz – „zožrať niekoho aj s botami“.
   Amoeba eats two paramecia (Amoeba’s lunch)
   https://www.youtube.com/watch?v=pvOz4V699gk
   Ameoba vs Paramecium
   https://www.youtube.com/watch?v=sqRSl-VcUWU

   Ten človek mal v živote možno viac šťastia ako ostatní – zdravie je výslednica-emergencia všetkých vzťahov a schopnosť denne sa vyrovnávať s problémami. Takže keby ho niečo ozaj prikvačilo vzťahovo – asi by sa toľko nedožil. Stačí na to blbá práca, zlá životná partnerka, určitá nenaplnenosť v niečom a frustrácie atď. Aj u nás je ešte pár takto dlhovekých – a je to aj o tuhom korienku. Len systém sa im nerád venuje – podľa zákona je sociálna poisťovňa povinná viesť evidenciu občana LEN do veku 99 rokov – takže aj v tom je vidieť, ako systém založený na peniazoch očakáva, kedy skapeme! Lebo čo keby si viac ľudí dalo za cieľ dožiť sa hoc aj v chudobe aspoň 95 – namiesto zliezania nejakého Mount Everestu – „úspechu“?

   „Po tom, čo japonské úrady zistili, že údajne najstarší muž Tokia Sogen Kato je približne 30 rokov mŕtvy, prišli na to, že v krajine chýba minimálne ďalších 200 ľudí s vekom viac ako 100 rokov. Toto číslo pritom môže byť ešte omnoho vyššie. Len v meste Kobe je nezvestných 105 z 847 ľudí s vekom presahujúcim 100 rokov.
   „Mesto v tomto smere začalo vyšetrovanie,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku. Podľa úradných záznamov by v Kobe malo žiť niekoľko ľudí starších ako oficiálne najstaršia žena Japonska – Chiyono Hasegawa, ktorá má 113 rokov. Jedna žena by mala mať dokonca až 125 rokov.
   V Japonsku teraz plánujú osobne navštíviť každého občana s vekom nad 100 rokov, aby sa presvedčili, že je skutočne nažive. Dovedna by ich v krajine malo žiť asi 40-tisíc. Japonci majú podľa štatistík najvyšší priemerný vek života. Muži sa tam dožívajú v priemere 79,59 roka a ženy 86,44 roka. Tieto čísla však po najnovších zisteniach môžu byť mierne skreslené.
   Škandál, ktorý odštartovala kauza Sogena Kata, odhalil slabiny japonského dôchodkového systému. Príbuzní totiž v tomto prípade neoznámili úradom jeho smrť a zrejme desiatky rokov za neho poberali dôchodok.“
   https://www.cas.sk/clanok/176647/zahadne-zmiznutia-japonci-zistili-ze-im-chybaju-100-rocni-ludia/
   https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/163622-najstarsi-slovak-jan-druzgala-sa-mal-dozit-120-rokov/
   https://openiazoch.zoznam.sk/cl/179241/V-BBSK-sa-dozilo-sto-a-viac-rokov-ludi-prevazovali-zeny
   256LETÝ STAŘÍK odhalil světu tajemství DLOUHOVĚKOSTI
   https://www.cinske-zbozi.cz/skatule-zajimavosti-m/234-joomla-community-portal

 3. Maroš napsal:

  Na okraj – od čoho /pravdepodobne/ pochádza výraz „balamútiť“ niekoho – blbnúť niekoho – Balamuthia mandrillaris – améba, ktorá je príčinou (často smrteľných) granulomatóznej amébovej meningoencefalitídy.
  „Brain-eating amoeba“ Naegleria fowleri – pozor na to v lete na kúpaliskách s teplou nechlórovanou vodou – do mozgu sa dostane cez nosnú sliznicu a prepážku. 95% je smrteľných – rýchly priebeh ako meningitída. Typická je tzv. bolesť hlavy z vody.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Naegleria_fowleri

 4. Ten pán byl borec, ale pracovat 18h denně celý týden je projev nejvyšší matrixákovosti….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..