Je možné, že se začnou hroutit demokracie, říká slavný americký politolog Levitsky. Velmi zranitelné je i Česko

„Jak umírá demokracie” je název knihy dvou významných amerických politologů Stevena Levitského a Daniela Ziblatta, která se stala ve Spojených státech bestsellerem. Její autoři v ní na základě studia nejen americké politiky poukazují na to, co předchází kolapsu demokracie.

„Demokracie nejpravděpodobněji mohou zemřít v zemích, které jsou mladé a chudé. V 70. a 80. letech vzniklo s podporou Západu mnoho demokracií – v Latinské Americe, ve východní Evropě, v mnoha afrických zemích. Tam je nebezpečí rychlého konce demokracie,” říká v exkluzivním rozhovoru pro Seznam profesor Harvardské univerzity Steven Levitsky.

 

 

 

„Zdálo se jako samozřejmost, že demokracie v zemích jako Maďarsko, Polsko nebo Česká republika přežije. Teď je člověk o trochu více pesimistický. Ale já si stále myslím, že ze střední perspektivy jsou vyhlídky těchto zemí – vzhledem k životní úrovni a síle občanské společnosti, což jsou prostředky, které by měly zabránit nástupu nějaké autokracie, docela silné. To ale neznamená, že tu teď není období, kdy se autoritářské osobnosti nesnaží získat moc, což vidíme velmi zřetelně třeba v Maďarsku. A Česká republika se zdá překvapivě také velmi zranitelná, protože zde klasické politické strany dramaticky zeslábly v posledních letech.“

Budou se skutečně ve světě hroutit demokratické systémy v řadě zemí? Podle Levitského bude určující, co se bude dál odehrávat ve Spojených státech.

„Jedním z vážných důsledků Trumpova prezidentství je, že poprvé za více než jednu generaci tady máme vládu, která se vůbec nezajímá o demokracie ve světě. Vládu, která je velmi vstřícná k diktátorům, vládu, která mění americkou vnitřní politiku tak, že už přestává být vzorem demokracie. Spojené státy jsou podle mě stále ještě téměř v dobrém stavu, ale jako propagace demokracie, jak tomu bylo v 90. letech, už neslouží. To zmizelo. A to si myslím, že je také hrozba, která se bude zvětšovat. Pokud Spojené státy už nebudou model, pokud nebudou propagátorem demokracie, když nebudou bojovat s izolovanými nebezpečnými režimy a zároveň dojde ke kolapsu Evropské unie, tak to vidím jako velké ohrožení pro budoucnost,” říká dále v exkluzivním interview Steven Levitsky.

 

zdroj: 9

 

 

 

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

27 komentářů

 1. Debora napsal:

  Teď je otázkou, jestli je dobře nebo špatně, když se ta naše tzv. demokracie zhroutí, a co přijde po ní. Přísloví bohužel praví – „Každá změna k horšímu.“

  • Jana B napsal:

   Otázkou je, která část naší české společnosti je vlastně demokratická. Mám pocit, že tady by se hodila otázka: Je „kavárna“ demokratická, když to o sobě prohlašuje a přitom nechce dávat prostor ostatním?

 2. Vítězslav Crha napsal:

  No tak 1. o jakých demokraciích je tu řeč? Ty dovezené a zaplacení právě těmi tmáři z USA? 2. Co si o těchto v uvozovkách demokraciích myslí zmínění pánové. Bylo by dobré si prostudovat význam slova demokracie a její výhoda pro obyčejný lid pokud se bude naplňovat její prvotní význam. 3. Lidstvo právě tento mega podvod s falešnou a vlastizrádnou politikou ve stylu uplacená, nebo převratem dovezená demokracie všeobecně požilo a nyní se jde vyzvracet, protože to žaludky neunesou. Je to příliš mnoho jedu najednou a cesta k vyléčení v nedohlednu pokud ale……. A vvvo tom to je. Lidstvo opravdu nepotřebuje nadbytek všeho na úkor zdraví planety země. I ty peníze když na to přijde nejsou zase až tak nutné pro vymýcení chudoby a hladomoru. Člověk musí být opět pracovitý myslící a tvořící tvor a ne lenoch a spratek k ničemu. Přečtěte si články na celostní vzdělávání a je to tam i s odkazy.

  • kalupik napsal:

   Vas komentar ptesne vystihuje situaciu. Pojem „demokracie“ je abs o necem jinem.nez CO?! se zbranemi ruzneho ranku implatnuju militantne sily spoza oceanu.

 3. Dracon napsal:

  DemoNkracie ať se klidně zhroutí

 4. Rodo napsal:

  Těžko říct každopádně by jsme se měli vymanit z područí západu toho zvráceného západu vystoupit z EU a začít být partnerem východu tam se přestěhovala mocnost zo víme USA jdou ke dnu ti je jasné lepší se od nich odpoutat a spolupracovat s východem a udržet si svoji suverenitu

 5. pedagog napsal:

  Mám dojem, že čítam Denník N alebo nejakú bakalovku. Vzorom demokracie je taký štát, kde vládnu banksteri cez nastrčené figúrky? Vtedy je všetko v poriadku, ak európske národy robia na nezamestnaných imigrantov? Ak ale niektorí Európania (vrátane ČR a SR) chcú jasné pravidlá pre migráciu, je to niečo nezodpovedné, narúšanie európskych hodnôt!!! To sa máme dať v mene „európskych hodnôt“ pozabíjať moslimami, pred ktorými nás naši predkovia ochránili? Zdá sa, že ani „definitívna“ porážka Osmanov začiatkom 18. storočia a najmä po prvej svetovej vojne, nebola definitívna. Čo ma neteší 🙁 A čo proti tomu robíme ? Skláňame hlavy v mene politickej korektnosti 🙁 Dobrovoľne ich strčíme do slučky alebo pod gilotínu?

 6. Dracon napsal:

  Až se zhroutí EU, tak se vožeru do němoty, jsem téměř nepiják, ale toto mi za to stojí!
  EU=666, že, drahouškové drakouškové!

 7. Dracon napsal:

  Politický bádalík
  Levitsky kope za drakoušky? Zcela jistě ano!To je snůška blábolů!No jistě, ty jejich demnokracie ať jdou klidně do pr..dele!

 8. Aerdna napsal:

  Dobrý den, můj zcela subjektivní dojem je, že už zde žádnou funkční demokracii dávno nemáme. Lze to potvrdit několika ukazateli a budu ráda když mi diskutující pomohou. Obecně vzato krátce řečeno, jsme v průseru a spějeme ještě do většího… Už jsou žáby uvařené???

  • tereza napsal:

   Ano, žádná demokracie (vláda lidu) už neexistuje. Podívejme se, co se odehrává v ČR a na Slovensku. Je to vláda peněz, lží, manipulací, intrik a bezpáteřních idiotů.

   • Leia napsal:

    presne ale tohle demokracie znamena ze spatne chapete slovo a predstavujete si pod tim kdo vi jakou spravedlivou vladu je vas problem 🙂 demokracie funguje tak jak ma a vysledky vidite tohle presne to znamena 🙂 vlada otrokaru 😉 puvod v rime kde otrokarstvi a zneuzivani jen zkvetalo…

   • PTZ napsal:

    demokracie je „domácí vláda“, „vláda domácích“

    s popuštěnou uzdou fantazii

    – demo-N-kracie (jak už někdo tady zmiňoval)

    – DEMO – The word was used earlier to mean „a public political demonstration“ (1936). – https://www.etymonline.com/word/demo#etymonline_v_5570
    – tak, jak jej chápeme „jen demo“ – poutač pozornosti

    – KR-ATIA – síla – všude kde je KR se jedná o točivost- rozsah ohledně nějakého „kořenu“, „konstanty“ – červené, kr-utost, cr-uel, kr-ew, kr-áva, s-cr-ew, kr-ab, kr-átit, kr-ocan, krk (zakroutit krkem, někdy i krutí brko), kr-otký, zkrocený (čili osekaný, ořezaný, vykastrovaný)

    – krátit – sekat,,

    Takže se rozhodně nejedná o vládu lidu – základní slovo, které se neustále používá, svou podstatu směřuje k omezení síly těch, co nevládnout, nekrotí apod.

   • kalupik napsal:

    Vystizne! Zada si to defenestraci temer ve vsech statech Unie a v zamori a na vsech urovnich!

 9. jirik napsal:

  Salvini připravuje „vážný krok“ – „výstup z eura“, zatímco Macronův plán se rozpadl kvůli „kolosální chybě“ a Evropa se otáčí směrem k fašismu. To se děje v Evropě podle slov Janise Varufakise, který poskytl interview Sputniku Řecko.
  https://sptnkne.ws/kqSq

  • susanfox napsal:

   no to asi ne. salvini nic nepripravuje. aspon zde v italii o nicem takovem nemluvi. italove na to platit nejake x miliardove penale nemaj a evropskych dotaci se urcite jen tak nevzdaj. to je jen takove bububu pro mistni plebs, aby neztratil popularitu.

 10. Jarek* napsal:

  Demokracie, komunismus, fašismus, kapitalismus, všechno si rovno jest. Tyto pabludy mají jednoho autor a tím je vatikán. To je autor veškerých náboženství, státních zřízení, revolucí a válek. Dokud lidé nezačnou vycházet ve svých úvahách z těchto faktů, nebudou mít žádnou šanci na orientaci v tom, co se děje.

 11. Anan napsal:

  Autoři měli dát knize název „Jak umírá diktatura demokracie”a bylo by to správně.

  • Dracon napsal:

   Přesně tak bych ten satanblábol taky nazval, v ohrožení je jen jejich starý systém otroctví a to se pánům přisluhovačům nelíbí – opravdu článek podobného ražení jak tenkrát s těmi blby zvědátory o chemtrails.

 12. Martin Rubáš napsal:

  Myslím si, že je to tak. Francie je v rozkladu. V sociálním – no-go zóny, teror, nepříspůsobiví migranti. Také je v ekonomickém rozkladu. Její socialistická ekonomika nefunguje a dřív nebo později skolabuje, protože jí nejde reformovat. Francie bude první země, kde začne občanská válka.
  http://www.epshark.cz/clanek/154/francouzska-islamska-svetova-valka

 13. mariankosmac napsal:

  A bola niekedy niekde demokracia? Možno v Amerike niekedy pred sto rokmi a len pre bielych… Jedine demo-N-kracia – vláda ľudu démonmi

 14. Jan napsal:

  Nepokoje organizuje Deep State po celem svete s cilem prosadit NWO co nejdrive, pokud jim zbyva jeste cas, protoze pracuje proti nim.

  • tereza napsal:

   Např. hnutí Žluté vesty nejsou dílem Deep State. To vím z jednoho spolehlivého zdroje. A čas Deep State už vypršel. Oni zahájili taktiku „po nás potopa.“ K moci se již nedostanou, ale chtějí udělat ještě pořádný „rachot.“

 15. Jan napsal:

  U nas nemame demokracii, tady lid nevladne, tady vladne USA a jeho Deep State. Ten urcuje co je pro nas dobre a musime delat, tj. podporu svych ne nasich zajmu. Ovlada vse politiky media, odstranuje vsechny, kdo jejich ocekavani US lokaje neplni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..