Jemenští povstalci válčí mezi sebou, v bojích zahynul exprezident Sálih

Alí Abdalláh Sálih je po smrti. Bývalý jemenský prezident zemřel během bojů v jemenské metropoli Saná. Oznámily to zdroje šíitských povstalců a s odvoláním na zdroje ze Sálihovy strany uvedla i turecká agentura Anadolu. V Saná druhý den pokračovaly těžké boje a OSN požádala o humanitární pauzu pro civilisty.

V jemenské metropoli od minulého týdne proti sobě bojují někdejší spojenci – šíitští povstalci a Sálihovy jednotky. Na šíity navíc útočí letectvo arabské koalice. Podle Mezinárodníhovýboru Červeného kříže (MVČK) přišlo v minulých pěti dnech o život nejméně 125 lidí a 238 osob bylo zraněno.

Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí, který sídlí v přístavu Aden,  nabízí amnestii všem členům opozice, kteří ukončí spolupráci s povstaleckými šíity. Hádí také nařídil svým jednotkám, aby obsadily hlavní město. Civilisté podle AFP dostali pokyn vzdálit se od objektů využívaných šíity.

Boje v Saná pokračovaly a byl při nich zasažen i Sálihův dům. Televize Húsíů oznámila, že exprezident byl zabit a že brzy odvysílá jeho posmrtné snímky. Na Twitteru se už objevily záběry Sáliha s těžkým zraněním hlavy. Kde bývalý prezident je, jasné není. „Ministerstvo vnitra oznamuje konec krize kolem zrádcovských milicí, zabití jejich vůdce i množství jeho zločineckých stoupenců,“ uvedla televize Húthíů.

Exprezident Sálih

Šíitské povstalce podporuje Írán a v roce 2015 vstoupila do bojů arabská koalice vedená Saúdskou Arábií, aby vliv Íránu v Jemenu zastavila. Jednotky, jež zůstaly věrné Sálihovi, bojovaly dosud na straně šíitů. Sálih v sobotu vyzval Rijád k dialogu a arabská koalice pak zaútočila na pozice Húthíů v Saná. Podle analytiků citovaných dnes agenturou AFP by Sálihův příklon k Saúdské Arábii mohl znamenat zvrat v událostech v Jemenu.

Za konfliktem mezi šíity a Sálihovými lidmi jsou údajně spory o financea rozdělení moci. Húthové začali Sáliha podezírat z tajných kontaktů s Rijádem.

Húthové nyní mají pod kontrolou sever Saná, Sálihovy jednotky jižní čtvrtě. Boje se soustřeďují na část města, kde sídlí ministerstva, a podle agentury AP se Húthové zaměřují na domy členů Sálihovy rodiny, jeho politických spojenců a velitelů jeho jednotek. Civilisté se uchýlili do sklepů a humanitární operacejsou zastaveny. Koordinátor OSN pro humanitární operace požádal o šestihodinové přerušení bojů v úterý, aby měli civilisté čas odejít z domovů.

Jemenskou válku, která začala v roce 2014, nepřežilo na 10 000 lidí. Z domovů kvůli ní odešly tři miliony Jemenců a miliony jich zápasí s hladem.

Saná, Jemen
Saná, Jemen

 

Zdroj: 1

 

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

1 Komentář zapnuto "Jemenští povstalci válčí mezi sebou, v bojích zahynul exprezident Sálih"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Nula
Host
…ospravedlňujem sa, že odbehnem mimo Jemen, ale scenár keď krajina ide z fraškovitej tragédie do tragickej frašky je podobná so scenárom prebehnutým a prebiehajúcim na Ukrajine. Začína sa tam totižto – tento krát už bez západných kamier Maidan II : https://www.youtube.com/watch?time_continue=60&v=SVO9Z3oTWEM Jedným z dôvodom je „párenie“sa dvoch jedincov gruzínskym ex. prezidentom Saakašvilim a Porošenkom. História týchto dvoch je pokrútenejšia ako samotná DNA človeka. Saakašvili – zkorumpovaný farizej, ktorý odsal toľko kokaínu, že by ste s ním kľudne omietli stenu v hypermakete a je na neho vydaný v gruzínsku zatykač – Porošenko, zkorumpovaný farizej, ktorý mu poskytol azyl udelením občianstva ukrajiny… Číst vice »

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!