Jeruzalém původem židovské město? Izraelský archeolog Israel Finkelstein vznáší pochybnosti

Senior archeolog z Univerzity v Tel Avivu vznesl pochybnosti týkající se údajného židovského odkazu Jeruzaléma. Svým tvrzením se Israel Finkelstein postavil oficiálnímu výkladu Bible a nárokům Izraele na okupované město.

Profesor Finkelstein, který je známý jako ‘otec biblické archeologie’, sdělil deníku The Jerusalem Post, že židovští archeologové doposud nenašli žádné historické ani archeologické důkazy, které by potvrzovaly pravdivost biblického příběhu o Exodu a putování Židů po Sinaji nebo dobytí Kanaánu Jozuou. Ohledně údajného Šalamounova chrámu zmínil Finkelstein, že nejsou k dispozici žádné důkazy, které by potvrzovaly, že chrám skutečně existoval.

 

 

 

 

Podle Finkelsteinova univerzitního kolegy, přednášejícího Rafi Greenberga, že v Izraeli se předpokládá nález kdekoliv, když vykopávky probíhají alespoň 6 týdnů. Nicméně Izraelci prováděli archeologické práce v Silwanu, okupovaném sousedství Jeruzaléma, po dva roky a zcela bez výsledku, řekl Greenberg.

Profesor Yoni Mizrahi, nezávislý archeolog, který spolupracoval s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, se přiklonil na stranu Finkelsteina. Řekl, že pravicová Asociace Elad [Ir David Foundation, nadace Davidova města, která se mimo jiné snaží upevňovat židovské spojení s Jeruzalémem, vytvořit židovskou většinu v arabských částech východního Jeruzaléma spojení, pozn.překl.] nenašla žádný artefakt, který by potvrdil existenci Davidova paláce, přestože o tom dopředu nikdo z asociace nepochyboval, jako kdyby se jejich snažení odvíjelo od biblických textů, které by je během práce vedly.

 

 

 

 

 

Objevování BibleKomentář: Israel Finkelstein je spoluautorem knihy ‘Bible Unearthed’, která vyšla i v českém překladu pod názvem Objevování Bible. Společně s Neilem Asherem Silbermanem oba dospěli k nové verzi dějin starověkého Izraele, přičemž jejich přístup je ryze vědecký, nepokřivený střetem zájmů, což se nedá říci o mnoha jiných výzkumnících, kteří se často snaží ‘naroubovat’ biblický narativ na artefakty nalezené v terénu. Po přečtení knihy těchto dvou pánů vám bude jasné, jak moc výrazně se biblické příběhy liší od toho, co nám říkají archeologické nálezy a jak velký dopad má tato skutečnost na dnešní interpretaci dějin.

 

zdroj: Middle East Monitor
Překlad: redakce NaSeveru

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

6 komentářů

 1. mino napsal:

  Len sa čudujem, že toho Finkelsteina ešte neprešlo auto.

 2. Igor Zemánek napsal:

  A nebo je to trochu jinak? Například tento dokument Primy Zoom:

  http://www.youtube.com/watch?v=L2ylswKR2RU&t=110s

 3. korendor napsal:

  Potom je tady Norman Finkelstein a jeho kniha Prumysl holocaustu. Velmi poučné počteníčko.

 4. Maroš napsal:

  Momentálne existuje určité napätie aj v Egypte – Izraelci tlačia na egyptských archeológov kvôli rovnakej téme – ani v Egypte nie sú artefakty, ktoré by potvrdzovali príbeh exodu, tie rôzne morové rany – určité udalosti v súvislosti s prírodnými zmenami v krajine sú zdokumentovateľné, ale za úplne iných okolností a s rozdielom storočí, takže židia si postavili svoj príbeh na udalostiach, ktoré sa odohrali, ale mimo nich. A o tom je aj Ján Kozák – Šalamúnova „múdrosť“ = múdrosti Budhu a iné záležitosti. Ono sa to pomaly všetko vyplaví.
  Pre židov je to záležitosť doktríny – exodus ich akože príbehovo spája, je to dramatické, emocionálne – tak prečo nie. O tom je výroba his-tórie.

  Reálny exodus severoamerických indiánov – keď už tragédia „o putovaní do zasľúbenej zeme“.
  http://www.1sg.sk/www/data/01/projekty/2007_2008/europeans/rasizmus/indiani.html
  https://kultura.sme.sk/c/20778767/ako-sa-indiani-stali-najbohatsimi-ludmi-na-svete-a-ako-ich-vrazdili-david-grann.html

  Takže „zvitky od Mŕtveho mora“
  kartografia — veda o zobrazovaní javov objektívneho sveta …
  [Prehľadávať doménu nechodimnaprednasky.sk/stiahnut/prednasku/1743/233472/kartografia2.doc] https://nechodimnaprednasky.sk/stiahnut/prednasku/1743/233472/kartografia2.doc
  Na kôru kreslené mapy sa používali u severoamerických Indiánov, ako aj u obyvateľov Sibíri — Jakutov, Tunguzov, Ostjakov a Kalmykov. Uľahčili ruským cestovateľom, i putovanie po neznámych sibírskych územiach. Severoame- ickí Indiáni nosili počas svojich potuliek celé svitky máp kreslených na brezovej kôre.“

 5. vhenokhenok napsal:

  V Písmu je zmínka o Izreli, jak byl přejmenován na Izrael. Izrel a Izrael znamená ale něco zcela jiného. Izrel je místo, Izra-el je syn, čili el Izry. Izra je žena, která porodila syna-ela. Betlém a Bethelem je také něco jiného. Bethel je tráva s halucinogenními účinky, která rostla na území Bethelemu. Betlém je ale v Praze jako jediné místo na světě tohoto jména. Že je v tomto místě kaple a že zde kázal Mistr Jan Hus není náhoda. H-US není jméno. US je odvěká značka moci a písmeno H chybí v rusky mluvících zemích zcela. Proč ? Z čeho měli mocní takovou hrůzu, že Mistra Jana upálili ? Písmeno H znamená jistou energetickou událost ve Vesmíru v souvislosti s rodem uneseného Henocha. Jakou ? Tyto otázky zodpovíme, ale prosíme najděte si fakta, jinak to nemá smysl komukoli vysvětlovat.

  Henok a Henoch

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..