Jestli se západní civilizaci nepodaří najít nové zdroje zásob a „zmrazit“ sociální rozpory, její historická cesta nejspíš skončí, myslí si zpravodajka BBC Rachel Nuwerová

…..co k tomu dodat. Opakuji stejnou tézi mnoho let a stejně jsem asi mnoha lidem zrak neotevřel. Jsme na konci časů, tak uvidíme na kterou poslední výhybku a slepou kolej se lidstvo nechá vláčet….

09:54

 

Sloupkařka BBC připustila rychlý krach západní civilizace

BBC

Jestli se západní civilizaci nepodaří najít nové zdroje zásob a „zmrazit“ sociální rozpory, její historická cesta nejspíš skončí, myslí si zpravodajka BBC Rachel Nuwerová.

Novinářka přivádí prohlášení amerického experta Benjamina Friedmana, který předpokládá, že Evropa je podobná kolu, „jehož kola se točí, dokud je roztáčí ekonomický růst“. Podle Nuwerové Západ s vlastním jeho systémem hodnot zmizí v nebytí, „jestliže nezjistíme, co ještě může rozjet kolo“.

Nuwerová upozorňuje na výzkum týmu vědců z Marylandské univerzity, ve kterém jsou ekologická krize a rostoucí ekonomická nerovnost označeny za základní faktory globální a regionální nestabilnosti.Podle výzkumu porušení přerozdělování zdrojů uvnitř společnosti vede k úpadku elit a rozprášení výrobních sil. Tyto procesy lze dnes pozorovat jak v Evropě, tak i v USA.

Podle vědců další růst blahobytu rozvitých zemí vyčerpá dostupné přírodní zdroje. Opatření zaměřená na omezení spotřeby a ochranu životního prostředí se však nepotkají s pochopením obyčejných lidí.

Tento názor sdílí i klimatolog Jorgen Randers. „V tomto století světové společenství nesestoupí na problematiku klimatické politiky, vždyť je mnohem levnější všechno nechat, jak je,“ tvrdí.

Kvůli sociální nerovnosti a snížení zdrojového „polštáře“ se Západ nejspíš ocitne na hranici politického chaosu, myslí si kanadský vědec Thomas Homer-Dixon. Věří, že svět už vstoupil do „nebezpečné zóny“ nestability. Na rychlý krach současného systému podle něj ukazuje brexit, globální ekonomická krize, zvolení Donalda Trumpa a vznik Islámského státu.

Zdroj (1)

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Mops Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mops
Host
Mops

To by se ovšem nesmělo vyrábět cokoli, co by neobsahovalo (kur….) pardon mršítko. Dnes je z tohoto pohledu vše špatně – koupím boty – za chvíli jsou KO, to samé u elektroniky, kde nás Brusel donutil používat bez(V)olovnatou pájku a když už není mršítko reálně v zařízení, tak pro jistotu změnit normu, což je příklad televize (ta první od Tesly mi vydržela více jak 20 let). To je to, za co nás naše děti, ale i další generace proklejí. Tím by měla začít bitva u udržitelnost a ne nějakými průpovídkami, jak ušetříme trochu energie, když každé dva roky vyměníme spotřebič,… Číst vice »