Na jihu Číny vyroste „lesní město.“ Jde o velkolepý projekt

Nedaleko čínského města Liou-čou vznikne „lesní město“, které se stane domovem pro 40 tisíc stromů, 1 milion rostlin o více než 100 druzích a v neposlední řadě pro přibližně 30 tisíc lidí. Autorem návrhu je italský architekt Stefano Boeri, jehož jméno je spojeno také s konceptem „vertikálního lesa“ či modelem obytné budovy osázené rostlinami.

Stromy a rostliny dokážou absorbovat 10 000 tun oxidu uhličitého ročně

Projekt „lesního města“ v Číně by měl být dokončen v roce 2020. Veškerá zeleň bude schopná ročně pohltit až 10 000 tun oxidu uhličitého a 57 tun znečišťujících látek. Navíc dokáže vyprodukovat 900 tun kyslíku.

Návrh čínského „lesního města“ vychází z již zmiňovaného italského projektu budov Bosco Verticale. Jedná se o dva bytové domy, které se v Milánu pyšní výškou úctyhodných 111 m, resp. 76 metrů a na jejich fasádě najdeme 900 stromů. Tento projekt vyhrál International Highrise Award a byl dokončen v roce 2014.

Bude zajištěno dopravní spojení i prostor pro nákupy a odpočinek

„Lesní město“ se bude rozprostírat v hornaté čínské provincii Kuang-si. Bude zaujímat plochu o 175 hektarech a lemovat jej bude řeka Liou-ťian. O dopravní spojení mezi Liou-čou a „lesním městem“ se postará vysokorychlostní železniční trať spolu s elektromobily.

V „lesním městě“ najdeme kromě obytných domů také dva obchody a nemocnici, budou zde vyhrazeny zóny pro obchod i odpočinek. Celkově by zde mělo vyrůst 70 budov.

„Lesní město“ bude energeticky nezávislé

Počítá se s využíváním obnovitelných zdrojů energie, především té geotermální a solárních panelů. Cílem je energetická nezávislost celého města, což by mělo vést ke zlepšení kvality ovzduší, k vytvoření hlukové bariéry a přírodního stanoviště, ke zvýšení biodiverzity v regionu a ke snížení teploty vzduchu. Čínské „lesní město“ tak pomůže otestovat, zda by mohl vznik dalších podobných ekologických čtvrtí přispět k vyřešení problému se znečištěným ovzduším, který čínské megalopole sužuje.

Zdroj: 1

 

Mohlo by se vám líbit...

Komentujte

1 Komentář zapnuto "Na jihu Číny vyroste „lesní město.“ Jde o velkolepý projekt"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Po příliš rychlém vynoření se peruánskému potápěči nafouklo celé tělo
Ještě před čtyřmi lety se Alejandro Ramos Martinez živil jako potápěč a rybář. Při jednom ze svých návratů od mořského dna se však vynořil příliš rychle. Následkem byla dekompresní nemoc a znetvoření celého potápěčova těla. Lékaři z celého světa se teď snaží muži, který téměř nemůže chodit a trpí neuvěřitelnými bolestmi, pomoci.
https://www.novinky.cz/koktejl/448815-po-prilis-rychlem-vynoreni-se-peruanskemu-potapeci-nafouklo-cele-telo.html

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!