Kam se poděla bájná rostlina Silphium?

Ve starověku existovala vzácná rostlina jménem Silphium, která se pěstovala ve městě Kyréna v dnešní Libyi. Měla mnoho zajímavých vlastností a její cena byla závratná. Dnes po ní ovšem není ani památky, jednoduše zmizela.

Silphium bylo užíváno jako medicína, mělo mnoho léčivých vlastností. Podle římského autora Plinia se používalo na hemeroidy, dávalo se na zklidnění divokým psům, mělo také velmi zajímavou vůni. Používalo se také jako delikátní koření v římské kuchyni. Lidé ve starověku si ho dávali rovněž do postele, protože se věřilo, že je to mocné afrodiziakum. Stejně tak se používalo i jako antikoncepce. 

Římané ho natolik zbožňovali, že o něm skládali básně a objevovalo se také v tehdejší literatuře. Jeho produkce se ale omezovala na město Kyréna, ležící nedaleko novodobého města Šanhát. Tato bývalá řecká osada byla nejbohatším městem na území dnešní Libye a ne nadarmo se jí přezdívalo Africké Athény. Když město dobyli Římané, Julius Cesar učinil zdejší sklady Silphia součástí státního pokladu. Bylo ho 680 kilogramů. I místní obyvatelé, což byli převážně Řekové, museli odevzdat veškeré Silphium, které měli doma.

Přestože, a nebo možná právě proto, Silphium znenadání zmizelo a nezbylo po něm vůbec nic. Plinius psal, že za jeho života se podařilo najít jediný a to ještě zlomený stonek, který byl slavnostně předán císaři Neronovi. Proč Silphium zmizelo, není dodnes jasné. Vědci se domnívají, že šlo o rostlinu příbuznou s fenyklem. Toho je v Libyi stále dostatek, ale jestli jde o bájné Silphium, se neví. Vědci zatím v této otázce nemají jasno.

Zdroj 1

Loading...

3
Komentujte

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
14 Symbolů jejichž původ neznáte ✅ (možná :) ) | VidShakerNulaáťa Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
áťa
Host
áťa

Nějaké silphium, „mužák prorostlý“ existuje dosud https://cs.wikipedia.org/wiki/Mu%C5%BE%C3%A1k_prorostl%C3%BD a taky má léčebné účinky: „Odvar z kořené má léčebné účinky, severoamerickými indiány byl vnitřně užíván proti horečce, pocení i proti ranní nevolnosti, k léčbě jater, sleziny a při bolesti zad i hrudníku.“

Nula
Host
Nula

jedná sa o rastlinu „Ferula Communis“ ? Ak áno je o nej aj štúdijná kniha od Kena Parejka s názvom Pliny the Elder’s Silphium: First recorded Species Extincti

trackback

[…] Kam se poděla bájná rostlina Silphium? […]

Pin It on Pinterest