Klienti budou platit za to, že si na konto uložili peníze. Banka zavádí záporný úrok

Dánská banka zavádí záporný úrok. Bohatí budou platit za to, že u ní složí peníze.

Jedna z největších dánských bank, Jyske Bank, prohlásila, že už nemůže na sebe brát náklady spojené s politikou ECB a dánské centrální banky a zavádí pro některé klienty záporné úročení.

 

Znamená to, že nejbohatší zákazníci Jyske Bank budou platit za to, že u tohoto finančního domu mají konto a na něm svoje peníze. Banka uvedla, že od prosince přijde s úrokem minus 0,6 procenta.

Podobné kroky se objevovaly už během finanční krize na přelomu let 2008 a 2009, ale tam investoři platili za to, že si peníze uschovali do bezpečných státních dluhopisů. Výnosy některých během největší finanční krize tohoto století totiž dosáhly záporných hodnot.

Dánská koruna je navázána na měnu euro. Dánská centrální banka tedy musí své úrokové sazby vyhlašovat v závislosti na Evropské centrální bance a ta udržuje svoji klíčovou, depozitní sazbu v záporu, napsal v komentáři ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Jyske Bank ve svém prohlášení říká, že prostředí záporných úrokových sazeb může přetrvat dalších osm let.

ECB snižuje sazby do záporu, aby pomohla oživit chřadnoucí ekonomiku eurozóny. Na září chystá další velké stimuly.

zdroj: 1

A co bude následovat po záporném úroku? Omezení výběrů hotovosti?

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

13 komentářů

 1. preto napsal:

  fuu lavina sa spusta

 2. Jarek* napsal:

  Další varování. Každý tzv. střadatel dělá těm zlodějům nekrytého ručitele. Co jiného může takový trouba očekávat, než to, že mu to prostě ukradnou. Je to stejné, jako by šli po ulici a rozhazovali bankovky s tím, že se najde idiot, který je za nimi bude sbírat a pak jim je s poklonou vrátí. Vůl zůstane volem, z toho kráva nikdy nebude.

 3. Zlata napsal:

  A kdypak to čeká nás ???

 4. Maroš napsal:

  A úplnou náhodou USA tlačia v Dánsku na pílu kvôli odpredaju Grónska na strategické = vojnové účely. A úplnou náhodou sa v Dánsku môže zrútiť sociálny systém pomocou imigrácie a islamizácie. Tento nadnárodný imperializmus začína byť veľmi konkrétny.

  “ Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že odloží schůzku s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Tu totiž podle agentury Reuters neoslovila Trumpova nabídka ohledně koupě Grónska. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě, napsal minulý týden americký list The Wall Street Journal.“
  REPLAY: „The Wall Street Journal.“
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/prezident-donald-trump-usa-dansko-gronsko-schuzka-odlozeni.A190821_075821_zahranicni_rko

 5. preto napsal:

  strategicke = uzemie pre elity

 6. herman.x napsal:

  Možná to souvisí s udržením Gronska,o které jeví
  evidentní zájem USA (Trump?).Dánsko tohle území
  dotuje 700 mil.dollarů ročně pro 56tis.obyvatel.
  Trump žádá „výpalné“ pro základnu (NATO) Thule(zajímavý název)
  od doby,kdy Dánsko poskytlo tuhle „parcelu“ – nemáš
  prachy nevadí,nabídneme vám jeho „odkup“.Pokud se
  někdo chce zbavit NATO,musí srovnat „dluh“ a pak
  dál jednat.Třeba se Dánsko uchýlilo k zápornému
  úroku,aby shromáždilo potřebný kapitál…ale to je jen domněnka.
  Každopádně název banky je „Jyskatní“ jako celá politika.

  • Maroš napsal:

   Inak – v minulosti – v malej dobe ľadovej to wikingovia posrali tým, že keď sa začalo zaľadňovanie Grónska – neprispôsobili sa prostrediu eskimáckemu spôsobu života – lovu – kvôli kultúrnym predsudkom a určitému pocitu nadradenosti – otázka – kto v nich tie predsudky – najmä po kresťanizácii – vypestoval /lovci na kajakoch obvykle do kostola nechodia/. Takže Dáni majú určite aj rozpačitý vzťah k tomuto ostrovu – a preto je to teraz otvorená hra – „koľko vás bude stáť tá neobývaná chalupa na kopaniciach“.

   „Už v praveku sa predchodcovia „novodobých“ Eskimákov pri svojom putovaní dostali zo Sibíri cez Aljašku a Labrador až do Grónska. Tam ich objavili Vikingovia, keď sa v roku 985 pri plavbe z Islandu na západ dostali na ostrov o rozlohe 2 175 600 km2, ktorý je najväčší na Zemi. Vodca Vikingov, Erik, ho pomenoval Zelená zem (Grónd). Vtedy to určite nebolo nič neobvyklého, aj keď sa hovorí, že tak učinil len preto, aby naň prilákal nových osadníkov. Podnebie bolo vľúdnejšie a teplejšie než dnes. Taktiež pobrežné pásy v južnej a západnej časti ostrova, ktoré zasahovali hlboko do vnútrozemia, boli vhodné k chovu zvierat a pestovaniu obilia. Avšak sľubne sa rozvíjajúce osídľovanie ukončila po niekoľkých storočiach katastrofa. Grónski Vikingovia sa totiž nedokázali prispôsobiť nepriaznivým klimatickým podmienkam na ostrove. Dnes už vieme, že mohli prežiť, keby nasledovali Eskimákov. Tí vďaka konzumácií rýb a tuleňov dokázali vzdorovať aj tým najkrutejším klimatickým podmienkam.

   Grónsko tak zostalo až do roku 1721 zabudnutou krajinou. Ožilo až vtedy, keď ostrov zabrali Dáni a založili na ňom nové osady. Dnes je táto súčasť Dánska samosprávnym územím na čele s guvernérom.“
   http://www.huskyslovakia.sk/plemena/gronsky-pes/

   • Nula napsal:

    …a čo keď to Gronsko bude nejaká odstredivka – sito ? Predstavte si priatelia, že ho nejakou formou zaberiem. Investujem do neho peniaze, rozparcelujem ho, zavediem inžinierske siete a developingom tam nasúkam ceny, ktoré si len tak niekto nedovolí?! Zároveň potrebujem poriešiť/upratať priestor od „pavučín“, v ktorom žijem aby som sa dostal k pavúkovi, ktorý mi ten neporiadok spôsobuje. Ako by som prv tú „pavučinu“ našiel, a kam by som ju sústredil, aby mi naďalej nechytala/nelapala/nelepila/skrátka nerobila neporiadok? Viem, že sa k pavúkovi nedostanem, kým neodstránim pavučinu a tak mu naznačím/ponúknem lukratívne miesto. A pavúk sa na to miesto sústredí…, ten priestor je menší, ako celý priestor na Zemi a tak bude jednoduhšie v ňom príjsť k vláknam pavučiny (ak si viete predstaviť ako je zostrojená) a dostať sa po nich do častí, na ktorých je celá uchytená. Potom už len stačí pár strihov, a pavúk je bez sieti….
    Ospravedlňujem sa za zaobalenie názoru do prirovaní, ale myslím si, že tento „projekt“ okolo Grónska nebude len výlučne americký zámer ?! 🙂

 7. Petr Brno napsal:

  Máte někdo sofistikovaný názor, co se stane s dluhy (lidí), jenž mají u bankovních subjektů úvery, pokud došlo k významné ztrátě hodnoty FIAT měn?
  Zdá se mi nemyslitlné, že někdo zadlužený až po uši byude v případě měnové reformy „vítěz“ – zůstanou mu hmatatelné hodnoty (dům na hypo, auto na spotřebák atp.)

  Důvod záporných úroků je zřejmý, díky QE centrálních bank je v oběhu tolik virtuálních peněz, že už je banky nechtějí (ani skladovat) ani zadarmo (natož platit někomu ještě úroky), když musí centrální bance za tyto kvanta uložených peněz platit (záporné úroky jako pokutu). Investovat (smysluplně) je už není kam – vznikly díky kvantitativnímu uvolňování tomu brutální bubliny např. realitním trhu…Perla na závěr, za tohoto stavu chystá ECB prý „bazuku“ na podzim (asi další hrnutí virtuálních dalších nových peněz na již přefouklé trhy..)

  • Ales V napsal:

   Je to cele podvod a uz je nakupeno na sobe tolik lzi, ze nevi, jak tu obludnost udrzet v chodu.
   Az se celosvetove vyhlasi prechod k penezum krytym zlatem, uz nepujdou carovat penize ze vzduchu a stiskem ctrl+print tisknout nicim nekryty hajzl papir…

   • Maroš napsal:

    Ešte treba počítať s tzv. reaktívnou psychológiou – „môžme byť radi, že bankám sa ráči „spravovať“ naše peniaze. Ak sú peniaze ovládač – treba k peniazom pristupovať ako k ovládaču a nepolemizovať o ich hodnote! Samozrejme – pomocou korálok pre indiánov je možné získať aj skutočné hodnoty – taký Manhatan napr. Teraz inak – čo s virtuálnou menou. Červené body za dobré správanie a poriadok v stane potešia každého pioniera.

 8. Henoch napsal:

  Proč mi manžetě příspěvky ? Proč je musíte schvalovat ? Neříkejte, že to, co jsem napsal , nebyla pravda. Jinak by vám totiž ten mocný cenzor nenakázal to smazat. .Navíc situace je taková, že nejenom kvantitativní uvolňování zrušilo měnu, ale i kryptoměny. Již dávno se těžily bity z vašich počítačů, to ještě mobily neexistovaly. A již dávno se tunelovaly baterie. Proto vám notebooky vydržely ne deset let, ale tak dva. Proč si myslíte, že je garance dvouletá ?. Navíc se tunelují i baterky vysavačů, robotických vysavačů, nářadí a všeho možného. Proč ? Energie je drahá a regulační úřad skáče podle píšťalky. Navíc ČEZ telefonuje prostřednictvím silnoproudu ne slaboproudu, který není rozveden po domech. Telefonní hovory nemusí být zvlášť po tenkém drátě a nemusí být ani vzduchem. Pokud by vám to však řekli, chtěli byste to taky. Je to zdarma a je to velmi jednoduché. Kdo myslíte, že potřebuje žít ze svých podvodů ? Už se jim tady ta jedna strana osvědčila, jenže ostatní chtěli taky k lizu. Proto Čech musel umět tolik jazyků.

  Henoch

  • tereza napsal:

   Kdybyste byl tak laskav a obnovil si stránku, tak svůj komentář uvidíte.
   Proč schvalujeme komentáře ručně? Zkuste hádat. Stránky tadesco jsou každý den pod „útokem“ spamu a trollů. Tedy proto …..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..