Konec demokratické politiky v Čechách

Stranické referendum ČSSD za nepříliš vysokého zájmu členů odhlasovalo účast ve společné vládě s Babišovým ANO – také proto, že Prahu přesvědčil slib postu ministra zahraničí pro Miroslava Pocheho. Pouhou hodinu po oznámení výsledků referenda už ale Babiš zařadil zpátečku a dal od Pocheho ruce pryč. Triumvirát Zeman, Filip a Babiš tedy Pocheho vládní ambice pohřbívá, jakmile už není třeba kvůli hlasování předstírat vstřícnost. Hlavní závěr? S Babišem naprosto nemá smysl uzavírat jakékoliv politické dohody, protože je nedodrží, pokud ho k tomu partner nemůže tvrdým vydíráním přinutit.
Závěrů z dané kauzy je ovšem víc, ale jejich formulace předběžně vyžaduje zavedení jednoduché typologie. Co se týče v posledních měsících nejrozšířenějších postojů k fenoménu Babiš, lze je řekněme rozdělit na „demokraticky fundamentalistické“ a „účelově pragmatické“. Demokratičtí fundamentalisté tvrdí, že pokud se Babiš ve sněmovně fakticky zkoaloval s komunisty a Okamurovými fašisty, musí také spolu s těmito partnery nést výhradní politickou odpovědnost za vládu a další osud země. Ostatní strany mu přitom nemají nijak pomáhat, ani se sestavováním vlády, ani s prosazováním zákonů.
Účeloví pragmatici naopak věrni hluboko uložené české normalizační mentalitě tvrdí, že tradiční demokratické strany do vlády s Babišem jít musejí, „aby tam nepřišel ještě někdo horší“. Představa pragmatiků vypadá tak, že koaliční partner by chování trestně stíhaného premiéra moderoval a držel v určitých mezích.
Kauza Poche ovšem názorně demonstrovala hloubku iluze účelových pragmatiků. Babiše v kauze Poche vydírá Zeman prostřednictvím Filipa, protože vláda bude potřebovat hlasy KSČ(M), kterou právě Zeman politicky rehabilitoval (a kterou s ním pojí úzké vazby na Kreml). ČSSD premiéra podobně vydírat nemůže, poněvadž je sama prolezlá nekritickými příznivci Miloše Zemana – a Jan Hamáček, který ještě v neděli odpoledne stál za Pochem, si otevřený střet s nimi nemůže dovolit. Pro příznivce hradního podnájemníka je osobní pomsta prezidenta za Pocheho podporu Drahošovy prezidentské kandidatury a evropských uprchlických kvót mnohem důležitější než zájem vlastní strany.
Babiš je závislý na hlasovací mašinérii v podobě bloku o sto třiceti poslancích, který nicméně jako celek sám neovládá. Kontroluje pouze svou vlastní stranu, ANO. Prostřednictvím ČSSD, KSČ(M) a SPD ho již ovlivňuje Zeman. Tento hráč, na rozdíl od tradičních stran, opravdu dokáže – přes národně socialistické křídlo v sociální demokracii, komunisty a fašisty – Babišovo chování kontrolovat. Karty ve sněmovně jsou přitom rozdány tak, že další tradiční strany (vedle rozložené ČSSD) by nikdy nemohly Babiše ovlivňovat s podobnou účinností. Nanejvýš by ještě vyvinuly odmocninu z tlaku, jímž na něj působí Zeman.
Poslední lekcí je, že pokud se, například ve jménu „účelového pragmatismu“, úplně „emancipujete“ od všech hodnot liberálně demokratické politiky, zbývá pouhá silová mocenská hra bez pravidel, kterou už jen stěží můžete nazývat politikou. Za fasádou zděděných institucí a šustěním papíru všelijakých otevřeně propíraných „dohod“ už záleží, lidově řečeno, výhradně na tom, „kdo koho drží za koule“. Taková praxe má ovšem mnohem blíže k tradicím organizovaného zločinu než k jakkoliv velkoryse chápané transparentní politické praxi.
Sledujeme konec demokratické politiky v Čechách – likvidaci oddělení ekonomické moci od politické, útok na další ústavní principy dělby moci i na nezávislost médií. Zda by se tohoto procesu vlastní politickou sebevraždou účastnily  i další tradiční politické strany není ani zdaleka tak důležité jako vnitřní fungování čtyřčlenného mocenského bloku ANO, (zemanovské) ČSSD, KSČ(M) a SPD.
Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

10 komentářů

 1. Anan napsal:

  Je to jednoduché. Z Německa dostal Babiš příkaz vrátit se k ČSSD, ČSSD dostala seznam ministerstev a ministrů, které má prosadit.Takto funguje demokracie. Je to popsané v jiném článku. Babiš není svobodný a mění jedno rozhodnutí za druhým. Jenom Zeman si může dovolit víc.Připravuje se už dlouho německý protektorát Čechy. Snad se z toho dostaneme.

 2. Oldřich napsal:

  Pro nás pomalu chápající mám dotaz. V čem je SPD fašistická? Rád bych slyšel KONKRÉTNÍ odpověď.
  Děkuji.

 3. Pavel Blaheta napsal:

  Rajo proč tady zveřejňuješ ty „blitky“ z Britských listů. Zejména texty pana Dolejšího. Je to snůška lží a manipulací.

 4. Lojza napsal:

  Britske listy jsou totalni odpad…

 5. Martin napsal:

  Rajo, prosím pěkně, proč tady bez komentáře uveřejňujete ty manipulativní kecy z fašistických BL?!

  Vždyť je to nepravda!

  Třeba to o tom SPD… lež jako věž! Měli byste to napravit alespoň tím že o SPD napíšete to co skutečně říkají, jako např. tady:

  http://www.ragauian.cz/fuhrer-merkel-zrusila-demokracii-v-cr-proc-se-eurobolsevici-boji-spd-okamurova-spd-rika-euro-nechceme-euro-sliby-o-ochrane-spolecnych-hranic-eu-jsou-pohadkou-pro-naivky-a-o-co-jde-v-katalansku/

  …a dáte tím lidem možnost popřemýšlet vlastní hlavou. Kdo má oči uvidí…

 6. Maroš napsal:

  „Stranické referendum ČSSD za nepříliš vysokého zájmu členů odhlasovalo účast ve společné vládě s Babišovým ANO“ – je to analógia konvertovania „socialistov“ kryptožidoboľševika Zdeňka Fierlingera „na komunistov“ v roku 1948, vďaka čomu socialisti zlúčení s KSČ pochovali demokraciu v roku 1948 po komunistickom prevrate. A oni to tak robia vždy – „sú jazýčkom váh“, ktorý sa sa prikloní vždy k víťazovi – lebo o moc – o podiel na moci ide až v prvom rade. Ale kto by nechcel sociálnu „spravodlivosť“ socializmu, že? Magické slovo – socialista = „spravodlivý človek“.

  „Zdeněk Fierlinger, křtěn Zdenko Jindřich Eugen Maria (11. července 1891 Olomouc[4] – 2. května 1976 Praha) byl vysoký sociálně-demokratický a později komunistický funkcionář, československý premiér v letech 1945–1946 (v prvních dvou poválečných vládách). Jeho jméno je spojováno především se zradou vlastní demokratické strany a jejím „sloučením“ s KSČ po komunistickém převratu v roce 1948 .“
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_Fierlinger

  „likvidaci oddělení ekonomické moci od politické“ = korporátny fašizmus JEDOZNAČNE.
  Prepojenie oligarchie s nájomným štátom /nájomnými politikmi/, ktorý vytvára legislatívu v prospech korporácií a exekutívne ich chráni – je korporátny fašizmus, ktorý za fašistov označuje tých iných – povedzme nacionalistov a vlastencov. Toto prepojenie socialistov a korporácií a komunistov vydržiavaných korporáciami je – ĽAVICOVÝ fašizmus“ /Antifa/

  Áno – koniec demokracie v Čechách – ale už od roku 1948!
  „Za únorového převratu se sociální demokracie nepřidala k hromadné demisi ministrů za Národně socialistickou stranu, Lidovou stranu a Demokratickou stranu, čímž spolu s Janem Masarykem zmařila jejich snahu o vynucený pád vlády a umožnila Gottwaldovi doplnit na místa rezignujících ministrů spolupracovníky KSČ (nutno podotknout, že dva ministři ze tří za sociální demokracii posléze nerespektovali rozhodnutí své strany a rezignovali, problematická se ukázala i nedostatečná komunikace od ostatních nekomunistických stran k ČSSD).

  V prvních týdnech po převratu odešli někteří vedoucí představitelé sociální demokracie do exilu a v květnu 1948 ustavili v Londýně ústřední výkonný výbor strany v zahraničí. Dne 27. června 1948 byla protiprávně ukončena činnost strany nuceným sloučením s KSČ, v rozporu se stanovami ČSSD. Slučovací přihlášku následně odmítlo podepsat přes 200 000 členů strany.“
  https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_strana_soci%C3%A1ln%C4%9B_demokratick%C3%A1

  A o tomto je celá socialistická internacionála – byť jazýčkom váh moci.

 7. .lak napsal:

  No, jo no. Tak si lidé vycinkali v 89. kapitalismus klíči o které je mnohé relativně vzápětí kapitál-ismus připravil. Protože je to o úzké skupince budulínků a velmi mnoha běžícími závod o život v hypotéčním otroctví. Nvoněné bídy hrající divadlo střední třídy a žijí z ruky do huby a s životními krizemi které nezávisle na stavu hospodářství společnosti chodí v 12-14.letých cyklech většinu doufajících ve štěstí smete jak to systém bez životních jistot dovede i díky navoleným šperkům sledující své profity a výtah k moci zcela opomíjejíc že mají jako jejich zaměstnanci pracovat v jejich prospěch. Hlavně mne není jasné proč se lidé stále opakují s vyblekotávaným heslem. Bohatí nemusí krást a to věru nemusí 😀 snadno si těžení renty zlegalizují z kapes všech. K odkazu jen snad že při sledování cest peněz jdou najít skutečné motivy a ne jen politické proklamace strategie výtahu nad ně.
  http://www.zvedavec.org/komentare/2018/06/7621-bakala-endgame.htm

 8. Maroš napsal:

  Ako v Bille /a na Slovensku/ stratiť chuť do jedla!

  „„Dobrý deň Jakub, spoločnosť Billa sa rozhodla vylistovať časopis Zem a Vek. Od budúceho mesiaca ho na pultoch svojich predajní nebudeme predávať. Príjemný deň, Lenka.“ Takto reagoval dnes reťazec na sociálnej sieti na príspevok blogera Jakuba Godu.

  Ten sa pred niekoľkými dňami posťažoval, že keď v jednej z predajní zbadal Zem a Vek, okamžite ho prešla chuť na jedlo. Časopis je považovaný za médium, ktoré dlhodobo šíri neoverené informácie či konšpiračné teórie.“
  https://www.aktuality.sk/clanok/599804/billa-po-kritike-na-socialnej-sieti-stiahne-zem-a-vek-z-predaja/?utm_source=azet.sk&utm_medium=box-magaziny-aktuality&utm_content=clanok1&utm_campaign=HP-new2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.