Konec konspiračních teorií o zlatém pokladu USA?

Republikánský kongresman Alex Mooney představil návrh zákona, který má zajistit audit zlatých rezerv Spojených států naposledy provedený za prezidenta Eisenhowera před 65 lety.

Zákon nazvaný Gold Reserve Transparency Act má zprůhlednit držení zlatých rezerv a nařizuje provést „úplný test, inventuru a audit všech zlatých rezerv, včetně zlata uloženého v hlubokém podzemí Spojených států nebo v těch místech, kde jsou rezervy drženy“.

 

 

Zákon však vyžaduje víc než jen fyzický test, kontrolu a audit. Veškeré vykázané fyzické zlato ve Spojených státech totiž může být zatíženo závazky třetích stran nebo jinak využito k finančním operacím.

Návrh zákona proto také vyžaduje „úplné zúčtování veškerých prodejů, nákupů, výplat nebo příjmů… úplné zúčtování všech nákladů včetně těch, které vyplývají z leasingu, swapu nebo podobných transakcí, které v současné době existují nebo byly zadány [za posledních 15 let] a analýzu opatření přijatých k zajištění fyzické bezpečnosti těchto rezerv“.

Obnova důvěry

Spoustu let se americké ministerstvo financí potýká s častým tvrzením, že prodalo, vyměnilo, pronajalo nebo jinak umístilo část amerických zlatých rezerv. Podle odborníků hromadí Rusko a Čína fyzické zlato v míře, která by v konečném důsledku mohla ohrozit finanční dominanci Spojených států a tím i národní bezpečnost, konstatuje web Money Metal Exchange.

Návrh zákona o auditu zlata si klade za cíl obnovit důvěru ve správu amerického zlata, které je životně důležitým a strategickým finančním aktivem a které nenese rizika nezajištěné národní měny.

 

 

„Ministerstvo financí USA nedalo americkému lidu možnost seznámit se s inventarizací našich zlatých rezerv,“ říká republikán Mooney. „Po 65 letech od posledního auditu by tak nový právní předpis zavedl nezbytnou transparentnost při reportování o našem zlatě.“

Není bez zajímavosti, že účetní cena zlata v rezervách USA činí 42 dolarů za unci, tedy v ceně z roku 1973.

Očekávané komplikace

Zlato soukromých vlastníků zlata v depozitářích drahých kovů je rutinně kontrolováno, ale u zlatých rezerv ministerstvo financí USA nepovolilo audit, analýzy a inventury (nezávislé ani jiné) od roku 1953, argumentuje kongresman.

„Ve skutečnosti by nový zákon umožnil první opravdový a úplný audit zlatého pokladu USA, protože audit během Eisenhowerovy vlády nebyl nikdy dokončen. Zákon také vyžaduje nový audit každých pět let,“ doplnil Money Metal Exchange. Jaká je v Kongresu šance pro přijetí) zákona však server nekomentuje.

O kompletní audit oficiálních zlatých rezerv USA, které jsou od roku 1934 evidovány v bilanci ministerstva financí, mnoho let usiloval i kongresman Ron Paul, leč bez výsledku. Podle jeho slov je to extrémně spletitá záležitost.

zdroj: 9

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

7 komentářů

 1. Mino napsal:

  Kongresman Alex Mooney je už v tomto momente vo vysokom ohrození straty života, ak bude naďalej pretláčať menovaný zákon, tak na milión percent sa samozavraždí 2-3 výstrelmi do hlavy.

 2. David napsal:

  Ale běžte, k čemu zlato? Přece je to relikt zašlých časů a už není k ničemu potřeba. Aspoň tak to tvrdí 10 z 10 finančních potratců. 😀

 3. Merit napsal:

  Davide, pravda, pravda!!!!
  Proto si taky kupuji dluhopisy……..
  V roce 2099 budou mít nesmírnou cenu. I historickou.

  To měl být pokus o vtip……

  • mino napsal:

   Keď mi niekto ponúka dlhopisy, či akcie vždy si spomeniem na r.1929.
   Inak momentálne veľmi ponúkajú obchodovanie s akciami, telefonát za telefonátom, už len to musí byť každému maximálne podozrivé. Keby tí finanční poradcovia na nižších stupňoch vedeli, že oni sú najviac ohrození krízami, či už rovno krachom, tak to nerobia, lebo sú tak zmagorení na seminároch, že vťahujú do obchodov celú svoju famíliu a keď to pukne ako pred rokmi v Španielsku, tak sa môžu ísť pásť, tam si to najviac totiž odniesli práve oni.

 4. DASTIN napsal:

  Jedna vec by mne zajimala, kdo bude kontrolovat? Nova mena by mela byt podlozena zlatem, kdo zaruci, ze ta nebo ta zeme ma tolik, nebo tolik tun zlata?
  Kazdy muze rict ze ma kvanta zlata a skutek utek. USSA bude rikat, ze ma miliony tun a ti nasi dementi reknou my mame az 9 tun……… mozna opravdu vice, jak opravdu v USSA.

  • mino napsal:

   To je dobrá otázka, lebo momentálne asi aj FED deklaruje bludy, ale snáď na to majú vymyslený nejaký kontrolný mechanizmus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..