Korporace mají v EU „neuvěřitelnou“ moc lobbovat

Nová zpráva volá po přísnějších pravidlech a průhlednosti pro lobbismus v EU.

Německá nevládní organizace LobbyControl má za to, že Evropská unie dělá málo pro boj s korporativním lobbováním. Nová zpráva konstatuje, že v EU neexistují dostatečná pravidla k omezení tohoto vlivu. Projevuje se v činnosti expertních skupin, probíhá při setkáváních mezi úředníky a lobbisty či neformálními kanály.

Autorka zprávy Nina Katzemichová k tomu říká, že „korporace mohou mít neuvěřitelnou moc k prosazení svých zájmů“.

 

Zpráva také píše, že vlády členských zemí patří k dalším silným lobbistům – prosazují zájmy národních průmyslů. Německo například využilo svého postavení k ovlivnění pravidel ohledně vyhýbání se daním a emisních testů a EU tak umožňuje korporacím a bohatým lidem vyhýbat se daním ve stínových finančních centrech. Ztráta na daních činí v členských zemích každoročně 50 až 70 miliard euro.

Najímání politiků jako lobbistů, závislost evropských úředníků na korporátních expertizách a privilegovaný přístup lobbistů k rozhodování považuje zpráva za hlavní zdroje korporátního vlivu. Například v případě emisních testů patřilo 70 % expertů ze skupiny, která měla problém diskutovat, do automobilového průmyslu.

Zpráva dále píše, že dvě třetiny z 25 tisíc lobbistů při EU reprezentují zájmy byznysu. Podle autorů zprávy by se EU měla vlivu lobby bránit, zavést lepší pravidla a více průhlednosti.

zdroj: 9

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

 1. Mirec napsal:

  korporacie vdaka nasej otrockej prace maju moc.
  takze aj im sme dali moc my ? 😉

  • Maroš napsal:

   Ako bývalý technik BOZP o tom niečo viem – spoločnosť je ovládaná sociálnym darwinizmom – marxizmus a triedny boj je to isté čo boj medzi korporáciami – boľševizmus a stachanovsjé hnutie – he he súťaž medzi uhoľnými baňami?! A všetky bane v područí uhlobarónov bratiov Kochovcov?! „Uvedomelá“ otrocká práca!

   “ „To, že soud stíhal společnost jako fyzickou osobu, je správné,“ řekl právník rodiny zemřelého. Podle jeho názoru společnost zavedla chorobnou organizaci práce, protože nutila zaměstnance vzájemně si konkurovat. Někteří to velice špatně snášeli, uvedla agentura AFP.
   Manželka zemřelého, která žalobu podala, je s výsledkem na morální rovině spokojena, uvedl právník rodiny.

   V pondělí otevřel soud v Paříži podobnou kauzu. Deset let poté, co firmou France Télécom (dnes Orange) otřásla vlna sebevražd zaměstnanců, čelí společnost a několik jejích bývalých ředitelů stíhání kvůli „duševnímu obtěžování“ (o případu z France Télécom čtěte více zde).“
   https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-pojistovna-groupama-zamestnanec-smrt-sebevrazda-soud-nedbalost-pracovni-podminky.A190510_062136_zahranicni_pmk

   “ Télécom zaváděl změny, zaměstnanci páchali sebevraždy. Šéfům hrozí soud
   7. července 2016 13:51
   Šesti bývalým členům vedení francouzské telekomunikační společnosti France Télécom, nyní Orange, hrozí soud za psychické trýznění zaměstnanců, které u desítek z nich vedlo k sebevraždám. Pro trestní stíhání šestice se ve čtvrtek vyjádřila prokuratura a nyní čeká na konečné vyjádření vyšetřujícího soudce.“
   https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/telecom-zavadel-zmeny-zamestnanci-pachali-sebevrazdy-sefum-hrozi-soud.A160707_135302_eko-zahranicni_lve

 2. Jan napsal:

  Lobbovani je spojeno s uplacenim. Tim se zajisti protezovani zajmu korporaci pro ktere se lobbista pracuje. Lobbovani by melo byt trestne a stihane, protoze korumpuje politiky u moci! Je to paka korporaci prosadit jejich zajmy pred zajmem obcanu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..