S laserem Lucifer přicestovaly do Česka i jedovaté ‚černé vdovy‘

To je náhoda. Dorazil k nám laser Lucifer aj s rodinkou čiernej vdovy.

Když vědci v laserovém centru v Dolních Břežanech u Prahy rozbalovali krabice se součástkami pro laser Lucifer, čekalo na ně překvapení. V jedné objevili jedovatého pavouka – černou vdovu a desítky jejích potomků.

Snovačka jedovatá označovaná také jako „černá vdova“ | Foto: skeeze | Zdroj: Pixabay

„Jedná se o 43 krabic, které přijely počátkem června z Kalifornie,“ vysvětluje mluvčí laserového centra ELI Michael Vích, kde pavouky našli.

Centrum si na jejich likvidaci objednalo deratizační firmu a pavouky hubil Jaroslav Kolář. „Podle toho, co jsme viděli, byli to samí mladí jedinci. Ošetřili jsme bedny, pak kompletně veškeré prostory, které byly zamořeny.“ V hale podle něj pobíhalo asi 50 pavouků, kteří se dostali i na chodbu.

To, zda ošetření zafungovalo, deratizéři ověřovali za pomocí monitorovacích lepivých pastí rozmístěných po celé budově. Žádné další pavouky už sice nenašli, situaci ale budou dál monitorovat.

To, jací pavouci se v Dolních Břežanech objevili, určil zoolog Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. „(Snovačka jedovatá) má poměrně silný jed. Dospělé samice mohou způsobit zdravotní komplikace, ale mladí jedinci ne. Ti ani neprokousnou lidskou pokožku. Kdyby se vám stalo, že by vás tohle zvířátko kouslo, tak bez nějaké lékařské pomoci přečkáte, kdy je vám špatně, a pak se z toho dostanete.“

Krabice, ve kterých pracovníci laserového centra našli pavouky | Zdroj: Laserové centrum ELI Beamlines

Nebezpečný je jed spíše pro malé děti a starší lidi nebo lidi se zdravotními potížemi. Exotičtí pavouci ale podle Řezáče s velkou pravděpodobností nedokážou přežít zdejší zimy.

 

 

SNOVAČKA JEDOVATÁ

Snovačka jedovatá je široce známá pod názvem černá vdova. Jde o jedovatého pavouka z čeledi snovačkovitých, který je rozšířený v Austrálii, Severní a Střední Americe. Je to samotářský pavouk, který má rád tmavá, suchá místa, a proto se často uchyluje do lidských obydlí.

 

Ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd, pod který laserové centrum spadá, Michael Prouza si myslí, že pavouci se do krabic dostali ještě v Kalifornii, kde bedny připravené na leteckou přepravu stály několik dnů venku. Centrum už v reakci přijalo bezpečnostní opatření. „Pokud by to samozřejmě bylo relevantní, že bychom věděli, že nějaké takové nebezpečí může hrozit, odborníky bychom přivolali rovnou,“ říká.

Vědci plánují, že laser Lucifer začnou sestavovat zhruba v polovině září. Další takhle objemnou zásilku zatím nečekají.

 

 

Zdroj: irozhlas.cz

Mohlo by se vám líbit...

4 komentáře

  1. mirino54 napsal:

    A k čemu má LL sloužit????? prosím????, já su z dědiny!!!!!

  2. Zdena napsal:

    Tento pavouk neni tak malo nebezpecny, jak se uvadi v clanku.Po kousnuti ta rana svedi, asi jako od komara, 14 dni se nic nedeje, ale pak zacne postizena tkan odumirat a je nutne operacne misto odstranit, je to silna otrava a v jednom videu,bylo nutne amputovat palec na ruce. Neni to legrace a nespolehala bych na to, ze pavouk neprezije zimu, vzdyt na zimu si najde bezpecny ukryt vhodny pro jeho preziti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

10 − 5 =

Pin It on Pinterest

Share This

Sdílet

Líbil se vám tento článek? Sdílejte jej se svými přáteli!