Léčba rakoviny milencem? Dokument ČT odhaluje podvodné praktiky alternativní medicíny

Pacienti trpící těžce léčitelnými nebo nevyléčitelnými chorobami se někdy uchylují k tzv. alternativní medicíně. Ivana Lokajová se vydala do jedné z takových klinik nazvané Aktip a půl roku v ní natáčela se skrytou kamerou. Předepisovali jí kapky bez účinných látek nebo milence. Tedy nefunkční metody, za které vyinkasovali celkem asi 30 tisíc korun. S režisérkou Šárkou Maixnerovou z natočeného materiálu vytvořily dokument z cyklu Infiltrace nazvaný Obchod se zdravím.

„Reakce jsou bouřlivé. Chodí nám ze všech stran a z 95 % jsou pozitivní. Lidé si dokument doporučují a komunikují o tom, co sami zažili. A přesně to jsme chtěly nastartovat,“ říká Maixnerová o prvních ohlasech po odvysílání pořadu. „Udělal mi radost jeden pacient Aktipu, který mi napsal, že tam dnes nepůjde,“ doplňuje Lokajová.

Impulzem ke vzniku dokumentu byly zkušenosti onkologických pacientů s alternativní léčbou  Aktipu. „Měla jsem dojem, že pacienti, kteří si stěžují, trochu přehání. Ale když Ivana začala nosit ten videomateriál, tak jsem tomu zpočátku vůbec nechtěla věřit,“ říká Maixnerová.

Strašení rakovinou

Léčitelka Aktipu Lenka Krutilová, která má magisterský titul z psychologie, totiž například tvrdila: „Paní s rakovinou dělohy a metastázou jsme donutili, ať si najde milence, který ji bude mít rád jako ženu. Ta paní je bez metastáz.“ Onkoložka Renata Koževnikovová byla z takového přístupu šokovaná a rozhodně odmítla, že by vztahy mohly mít vliv na rakovinu. „To je poškození pacienta,“ komentoval to dokonce psychiatr Radkin Honzák.

Rozhovory o rakovině se celou procedurou táhly jako červená nit. A to přesto, že Lokajová přišla s tím, že ji trápí únava a o rakovině neřekla ani slovo. Vypadalo to, že cílem léčitelů je pacienta vyděsit hrozbou strašné nemoci a bolestivostí konvenční léčby a následně nabídnout zdánlivě bezbolestné a jednoduché řešení.

Jedním z nich bylo třeba dát si do záchodové mísy síto. „Můj manžel, přísahám, vykadil rakovinu. Vykadil nádor, který jsme poslali na rozbor. Byl rakovinový. Vypadalo to jak brambora,“ popisovala své údajné zkušenosti léčitelka Krutilová a pokračovala: „Kdyby vám tohle prasklo v těle, tak to může vést třeba k leukémii.“ Údajný nádor prý poslala na rozbor na hygienickou stanici, kde prý její doměnku potvrdili. Hygienické stanice však žádné takové rozbory nedělají.Rakovinou strašil i Jan Svoboda, který v Aktipu pracuje jako kineziolog: „Přicházejí klienti, kteří mají diagnostikované zhoubné nádory, ale zhoubnými jsou jen asi v jedné třetině. V ostatních případech se jedná pouze o záněty. Ti pacienti by museli naprosto zbytečně podstoupit ty drastické léčby. Zjistí se, že když se s tou rakovinou pracuje jako se zánětem, tak se uzdraví během půl roku nebo roku a nic jim není.“ Takový postup je podle onkologů úplně nesmyslný. „Jenom uvědoměním se nedá nádoru zbavit. Stejně jako nerozchodím zlomenou nohu,“ komentuje to onkoložka Koževnikovová.

Nekonečné kolečko drahých vyšetření

Léčitelé v Aktipu si Lokajovou posílali z jedné kanceláře do druhé. Prošla „vyšetřením“ kineziologa Svobody, který tvrdil, že si musí sundat všechno s baterkami. Prý to jeho metody ruší a on všechny baterie v elektrických zařízeních pozná. Šest baterek ve skrytých kamerách však neodhalil.

Byla u Michala Kučery, který čaroval s přístrojem kardivar. Ten zjistil, že její výkonnost je nad normou, přestože Lokajová přišla s únavou. Vysvětlil to tak, že únavou už trpí příliš dlouho, a přístroj byl proto zmaten. Předepsal běžně dostupné potravinové doplňky a pilulky s vlastní recepturou a doporučil další vyšetření. Vše za drahé peníze.

Byla u konzultantky Kamily Pufrové, která jí předepsala kapičky Joalis. Při rozboru na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠChT) v nich nenašli žádnou účinnou látku. „Podávání podobných preparátů je nutno považovat za obchod s nadějí. Ti lidé jsou nemocní, hledají pomoc a klasická medicína jim je v určité fázi nucena sdělit, že už není schopná v současné době pro ně řádně nic udělat. A pak se tonoucí stébla chytá. Pacienti jsou schopní prodat dům, vzít si půjčku, protože chtějí věřit tomu, že se stane nějaký zázrak,“ říká profesorka Věra Adámková z pražské Instituti Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM).

Zarážející bylo, že žádný z léčitelů neznal výsledky práce svých kolegů. Už to by pacientovi mělo být podle Koževnikovové podezřelé.

Mezi léčiteli jsou i vystudovaní lékaři

Lokajová se také dozvěděla, že člověk si prý může změnit DNA. Léčitelka Krutilová tvrdila, že se to prý dělá ve Spojených státech v programu ochrany svědků při změně jejich identity. „Tohle mi připadá jako sci-fi,“ komentoval to Honzák.

Po půl roce zvláštních „vyšetření“ a  utracených třiceti tisících korunách se Lokajová rozhodla s návštěvami Aktipu skončit. Mohla by tam totiž docházet donekonečna. S jejím problémem v podobě únavy jí přitom nikdo nepomohl. A právě to je hlavním rizikem alternativní medicíny,  zanedbání opravdové léčby. Pokud tedy sama nezhorší stav pacienta.

Maixnerová s Lokajovou byly překvapené tím, že někteří z léčitelů měli vystudovanou medicínu. „Titul před nemravností nikoho nechrání,“ komentuje to Maixnerová. A Lokajová dodává: „U některých těch léčitelů jsem měla pocit, že jsou velmi dobře zmanipulovaní a že částečně věří tomu, že vědí něco víc. U někoho je to ale naprostý kalkul.“

„Veřejnoprávní televize má povinnost chránit oběti. A toto bylo natočeno ve veřejném zájmu a po mnoha stížnostech onkologických pacientů,“ říká Maixnerová. Odezvu od Aktipu tvůrci dokumentu zatím nemají.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

14 komentářů

 1. Anonym napsal:

  Tak, teraz sa treba pozrieť na aktivity Petra Chobota. Xenónové terapie, výlety za drogami do džungle, podivné liečiteľstké postupy a prípravky. A v neposlednom rade financovanie. Existuje niekto, kto si u Chobota na akcii čokoľvek kúpil a dostal bloček? Lebo ja nikoho takého nepoznám. Všetci kúpili len bez bločka. Toto nikoho nezaujíma?

 2. Anna napsal:

  Je jasné, že v tomto pořadu se s vaničkou vylilo i dítě a je to cílený útok na alternativu, který tady mainstream vede neustále. Bohužel tito tzv. léčitelé dělají tomu medvědí službu. Ne všechny věci jsou špatné, ale lidé si musí dát pozor na falešné léčitele, žijeme v době kapitalismu, kde jedinou uznávanou hodnotou je zisk. Je třeba si hodně věci prostudovat. Současná medicína neumí léčit rakovinu a otravuje tělo chemoterapii, která tělo dokonalé otráví a vyčerpá. Jedno výzkumné pracoviště v Brně zjistilo, že při chemoterapii se nemocné buňky schovají za zdravé, takže dochází k dočasnému vylepšení stavu, ale za nějakou dobu se to vrací znovu a mnohem silněji, ale o tom se nikde nepíše, protože to nespadá do oficiální uznávané linie. Kdo vám sdělí statistiku lidí, kteří se skutečně po chemoterapii vyléčili a kteří umřeli. V Německu Dr.Johana Budwigová léčila úspěšně rakovinu změnou stravy, šlo o lněné semeno a tvaroh. Dávali jí již ztracené případy a ona je vyléčila a to je zdokumentované. Takže změnou stravy lze rakovinu léčit, o světelné terapii nemluvě a samozřejmě o změně myšlení. To už zjistil W. Reich, ale to oficiální věda neuznává, zvláště tady v České republice. Pamatujme na to, že „Systém“, v kterém žijeme, nechce zdravé lidí a záměrně potlačuje všechny věci, které by mohly vést k vyléčení. Lékaři si myslí, že konají dobro, ale sami jsou zmanipulování Systémem.

  • acidjoe napsal:

   Dobrý den, souhlasím s Vámi. Nechci se zastávat tohoto „alternativního“ přístupu, nicméně alternativní léčba např. Edgara Cayce, pátera Pia, nebo třeba našeho pátera Ferdy jsou velmi dobře zdokumentovány. Dnešní „moderní“ léčba se zabývá následkem, nikoliv příčinou. Což bych řekl je kámen úrazu. Nebudu se tu dlouho rozepisovat, že každá nemoc má svůj původ v duchovní rovině a že přístup dnešních lékařů jest v tomto smyslu zcela přehlížen. Okrádat člověka můžete v jakékoliv pracovní pozici, alternativu nevyjímaje. Já osobně mám velmi špatné zkušenosti třeba s automechaniky.

   Závěrem bych chtěl dodat, že by bylo dobré říci, jak např. v Českobudějovické nemocnici, na neurologii, běžně umírají lidé, aniž by to bylo nevyhnutelné. Přístup k lidem otřesný, po profesní ztránce je to zralé na hromadnou žalobu. O tom ať natočí dokument, v jakém stavu se nachází naše „slavné“ nemocnice.

   Ještě na jednu věc jsem si vzpomněl, existuje alternativní metoda léčby, zvaná SRT, u nás v Čechách považována za alternativu, v Německu ovšem považována za normální zdravotnické odvětví a samozřejmě jej hradí pojišťovna.

   Přeji pěkný den

 3. julius napsal:

  Je to hon na carodejnice. Ano jsou vsude nejaci podvodnici. ale tim neni potreba zneuctivaty alternativni medicinu jako takovou. Stejne tak bych mohl rici ze me doktor rval na opareci ketrou jsem vubec nepotreboval

 4. octomaník napsal:

  Miska s lasery, ultrazvuk a fotoakustika – Přesněji a bez radiace. Výzkumníci z Brna vyvíjí přístroj, který by mohl nahradit mamograf.
  http://www.zenazdravotne.cz/2018/05/23/miska-s-lasery-ultrazvuk-a-fotoakustika-presneji-a-bez-radiace-vyzkumnici-z-brna-vyviji-pristroj-ktery-by-mohl-nahradit-mamograf/

 5. ivan napsal:

  Hon na carodejnice, ani mne este v zivote nedal lekar blocek, dokonca ani po operacii platenej v hotovosti, som dostal blok z falosnej pokladne… Dnesne zdravotnictvo nelieci iba potlaca chorobu! Kto tu lieci je jedine alternativna medicina ak je spravne nasadena vylieci aj rakovinu, co dnesny lekar nechce ani len skusit:( Staci nam iba chirurg a liecenie nechajme na liecitelov, ale skolenych.

  • ČESKÝ LEV napsal:

   Tzv.lékaři nejen že nedávají potvrzení,ale jistá MuDr.Rybárová oční Bohunice,
   nejenže stopila poplatek 90KČ od mé ženy,ale do lékařské zprávy napsala:
   PACIENTKA NEUHRADILA POPLATEK 90KČ … !
   Když později žena přijela za touto Hyenou,zneužívající pacienty v těžkém
   zdravotním stavu,s dotazem,co má ta lež ZNAMENAT? Rybárová ženě řekla:
   TO SA DNES TAK MUSÍ PÍSAT.VŠETKO SA MUSÍ PÍSAT NAOPAK…
   Žena namísto aby Rybárové rozbila hubu a skončila v blázinci nebo kriminále,
   se na věc vykašlala.Tito paraziti MAJÍ STÁLE MÁLO !!!

 6. misa napsal:

  Na popud článku jsem se dívala na stránky tohoto aktipu. Vlastně sdružuje pod jedno sídlo více forem pomoci jako prostě alternativní centrum. Na něco bych nešla, jiné metody jsou světově uznávané – tradiční čínská medicína, kraniosakrální terapie, homeopatie, fyzioterapie. Nevěřím, že jsou v tomto centru všichni blázni a podvodníci. Musí se přeci prokázat vystudovanými kurzy. Paní tam šla s falešnou diagnozou, tak co čekala? Jak jí to asi mělo pomoci, když jí nic nebylo?

 7. Sysel napsal:

  Nechapu, ze sem takove cteni vubec davate….taky semelete kazde tema a nahravate doktorum,kteri maji uspesnost lecby 3%….A doktorka psychologie asi ví co dela…

 8. jirik napsal:

  Někteří lidé mají občas námitky proti natáčení skrytou kamerou, protože samotní „hlavní hrdinové“ o natáčení nevědí. Na to má ale režisérka jasný názor. Jinak testovat realitu jednoduše nejde.

  Dokument zaujal také ministerstvo zdravotnictví, které prý hodlá učinit kroky v tom, aby Magistrát hlavního města zařízení podrobil kontrole. V přípravě je také léčitelská zákon, který by světlo světa mohl spatřit už v létě.
  http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/544471/reziserka-ktera-odhalila-sarlatany-sama-se-lecila-na-klinice-pro-prazske-pipiny.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.