Léky na pálení žáhy mohou zvyšovat riziko onemocnění rakovinou žaludku

Farmaka používaná k léčbě pálení žáhy a refluxu mohou více než zdvojnásobit riziko vzniku rakoviny žaludku. Plyne to z nedávné studie provedené odborníky z University College.

Zcela konkrétně se jedná o inhibitory protonové pumpy (PPI), které patří mezi vůbec nejrozšířenější léky. Nicméně jejich dlouhodobé užívání může mít značně nežádoucí důsledky – a to kvůli bakteriím Helicobacter pylori.

Tyto bakterie, které má ve svých útrobách přibližně polovina celosvětové populace, jsou obvykle neškodné. U malého procenta lidí však byla jejich přítomnost asociována se vznikem rakoviny žaludku. Již předchozí výzkumukázal, že pokud někteří jedinci hostí Helicobacter pylori a současně berou PPI, pak mají větší šanci, že se u nich vyvine tzv. atrofická gastritida – tedy prekurzor výše zmíněného onemocnění.

Původně se předpokládalo, že tento problém by se dal vyřešit likvidací bakterií ještě před podáním PPI. Jenže nyní vyšlo najevo, že tomu tak není. Vědci provedli analýzu zdravotní databáze obyvatel Hongkongu a identifikovali 63,397 dospělých, kteří byli léčení trojkombinací PPI + dvě antibiotika.

Jakmile byla infekce eliminována, pacienti byli sledování v dalších v průměru 7,5 let. Během této doby 3, 271 z nich i nadále užívalo PPI (v průměru 3 roky) a 21 729 alternativu v podobě H2 blokátorů. 153 osob onemocnělo rakovinou žaludku, přičemž ve „skupině PPI“ byla pravděpodobnost této diagnózy 2,44krát vyšší. Oproti tomu ve „skupině H2“ žádné zvýšení rizika zaznamenáno nebylo. Navíc platí, že čím častěji a déle někdo PPI bere, tím větší nebezpečí mu hrozí.

Je třeba dodat, že celkový rizikový faktor samozřejmě není příliš vysoký – podle inkriminované studie bylo dlouhodobé užívání PPI spojeno pouze s přibližně čtyřmi dalšími případy rakoviny žaludku na 10 000 lidí ročně. I tak jde ale o zajímavou souvislost, která si nepochybně zaslouží další výzkum.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

9
Komentujte

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
octomaníkJirkapepéRodojana Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Rodo
Host
Rodo

Jedla soda je nejlepší na pálení žáhy

Jirka
Host
Jirka

Na pálení žáhy je soda nejhorší řešení. Ublíží celému metabolismu a zakryje problém. Člověku se sice po vypití sody uleví, ale je zaděláno na těžký problém. Proti pálení žáhy nebo i v době kdy pálí, je naprosto jedinečné vypít asi tak 10 kapek kyseliny HCl 10% v deci a půl vody a je po pálení. Pálení žáhy nezpůsobuje moc kyseliny v žaludku, jak nám doktoří lžou, ale přítomnost kyseliny mléčné a fosforečné! Tyto dvě kyseliny si tělo muselo vyrobit z nouze a jsou pro tělo toxické, proto se jich chce zbavit nejkratší cestou a to je pálení žáhy. Jestliže organismus… Číst vice »

Rodo
Host
Rodo

Tak nevím nechci být za chytrého někde jsem četl že soda bikarbona mění zasaditost prostředí a ničí i rakovinu

pepé
Host
pepé

Asi tak Rodo ! kdyby Jiřík věděl na co se dá dobrá soda bicarbona použít tak by mrkal na drát ! 🙂

Jirka
Host
Jirka

Ahoj pepíku,
neřeší se tu, na co je soda b. dobrá, řešila se tu žáha a na to jsem dal odpověď.
Sodu bic. si vyrábí slinivka a dávkuje ji přesně podle kyselosti pH ve dvanácterníku vzhledem ke kyselině HCl.
Máš pravdu, soda má několik desítek možností, jak s ní zacházet a na co vše se dá použít.
Ale na pálení žáhy je naprosto nevhodná.
Když je potřeba měnit zásaditost prostředí, tak je potřeba použít stavební minerální zásady a ne pouze jedlou sodu. Ta se dá použít leda velmi krátce, jako záchranná brzda.

pepé
Host
pepé

Top 10 Vertical Takeoffs : https://youtu.be/vBleYTmhLpc

jana
Host
jana

Souhlas. Nebo taky obyčejná plnotučná hořčice 😉

pepé
Host
pepé

Oční duhovka a vesmírné galaxie a mlhoviny. Podobnost čistě náhodná? : http://www.extra.cz/15-uchvatnych-fotek-ktere-obletely-svet-tohle-jsou-ty-nezajimavejsi-momenty/galerie/2