Lichtenštejnsko od ČR čeká dárek pod stromečkem. Bohatí bývají nenasytní …

Spor, který se zdál být mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem vyřešený ještě v roce 2009 o majetku rodu Lichtenštejnů, dostává nové obrátky. Fond Lichtejštejnů začal posílat českému státu předžalobní výzvy, kde požadují návrat nemovitostí, které byly zabaveny podle Benešových dekretů po roce 1945.

 

 

 

V prohlášení fondu stojí, že ostatní prostředky k tomu, jak donutit českou stranu projednat neuzavřené otázky z minulosti, byly vyčerpány. Pokud Česko během sedmi dnů nevydá požadované majetky, tak Fond, který nakládá s majetky Lichtenštejnů, podá žalobu proti českému státu. Jsou požadavky Lichtenštejnů reálné? Podle expertů se jedná o majetky v hodnotě miliard korun a nemovitosti, včetně zámků Lednice, Valtice, Velké Losiny na Moravě? Skutečně si knížectví myslí, že mu Česká republika dá podobný „dárek pod vánoční stromeček“?

„Česká republika platí za nesmyslné právní pojetí restitucí,“ takto vidí celý tento příběh renomovaný politolog, ředitel Institutu globálních studií UJAK Praha profesor Oskar Krejčí.

Krejčí: I v minulosti přecházely majetky při nejrůznějších ekonomických reformách a politických změnách do rukou jiných soukromých vlastníků či státu — například šlechtické statky po bitvě na Bílé hoře nebo církevní majetek za císaře Jozefa II. Když nastavíte restituce jako kontrarevoluční akt celoplošně a neurčitě, jako je to například při navrácení takzvaného církevního majetku znárodněného po roce 1948, otvíráte prostor i pro jiné pseudoprávní nároky. A nejen to. Už některé jiné realizované restituce týkající se nové politické elity šly za rámec zákona určující časové hranice restituce únorem 1948 a měly charakter revize dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Smutné je, že se vždy najdou čeští právníci a politici, kteří za drobky od panského stolu ochotně poslouží dílu proti vlastní zemi. Bude to chtít hodně politické odvahy a schopné právní mozky, aby se stát nárokům Nadace knížete z Lichtenštejna ubránil.

 

 

 

Nemyslíte si, že je podivné požadovat vrácení majetku po tolika letech, a že stačí přijmout status quo?

Restituce jsou psychologická a ideologicko-politická záležitost. Bohatí bývají nenasytní, což platí i o Nadaci knížete z Lichtenštejna. Jejich pojetí spravedlnosti a lidských práv začíná restitucí Orlíku, Barrandova, Lucerny… To není otázka diskuse o vědecké pravdě, to je otázka odlišných zájmů. Přijmout status quo nestačí každému — a já si myslím, že právní řád je nesprávně nastaven tak, že umožnuje výklad vyhovující parazitním skupinám. Vlastnictví by mělo být upraveno tak, aby se někteří jedinci nestaly pány podmínek života jiných lidí. Člověk se v současných podmínkách mění na prostředek upevňování a rozšiřování privilegií malých skupin jiných lidí. Suma sumárum, když státy nebudou aktivně čelit neukojitelnému majetkovému hladu nejrůznějších knížat a nových oligarchů, nečeká Evropu nic jiného než další prohlubování nerovnosti.

zdroj: 9

 

 

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

5 komentářů

 1. Jan napsal:

  Lichtenstejnove jsou nesmirne bohati. Presto stale nenasytni.
  Videl jsem jejich byvale majetky na Morave v Lednici a Valticich, ktery stat vyvlastnil. Stalo se to po valce pouze na zaklade vyjadreni jednoho clena jejich rodu, bohema, ktery si vubec asi neuvedomoval dusledky sveho podpisu. Stvrdil jim, ze se hlasi k nemecke narodnosti. Tenkrat to stacilo, aby na zaklade povalecnych dekretu a predpisu tento majetek propadl statu. Muzeme se nad tim pozastavovat, zda je vubec spravedlive, takovy ohromny majetek sebrat na zaklade nejakeho vyjadreni clena rodu. Proto budou Lichtenstejnove odejmuti majetku vzdy povazovat za krivdu a pracovat na navraceni majetku. Oni nespolupracovali s Nemci jako jine slechticke rody u nas a majetek moudre odstehovali na zapad drive nez prisla linie fronty na Moravu a majetky obsadila sovetska armada. Ja jejich snazeni chapu. Ovsem v Cesku se konfiskovalo odjakziva. Delal to cisar po Bile hore, behem rekatolizace, Nemci za Protektoratu a pak ceska vlada pozemkovou reformou a znarodnenim za totality.

  • Vítězslav Crha napsal:

   Jane víte co jste napsal za totální blábol? Lichtensteinové se k českému národu vždy chovali tak, jako dobyvatelé z řad španělských,anglických,italských,švýcarských,no prostě uzurpátorů jiných zemí a jejich půdy,lesů atd. Přitom to byli právě oni, kteří již dávno před oběma válkami likvidovali náš lid a drbali je o vše o co lze koho obrat. Nebyli to žádní lidumilové a navíc směrem na západ si to nikdo z nich nedovolil. Je to o tom slovany zotročit a zničit,což byl úkol č. 1 již z dob před Krista vy tady budete vykládat cosi o podpisu nějakého přiblblého člena rodiny. Příklon k ruskému CARU by jistě nepodepsal a nebo k Maďarsku a pod. Pochopte, že směrem na východ se z těchto rodů stávaly hyeny a svině prvního řádu. NE NE NE těmto cizákům nic nevracet a raději to prodat Rusům za zlato a nikdy nás nebude nikdo vykořisťovat, jako západní vlkodlaci. Rusko nikdy v historii nebylo naší hrozbou a nikdy nás nijak nevykořisťovali i když k tomu měli mraky příležitostí.Zápaďákům nikdy nic nedat a nezdravit jako první. Nikdy.

   • Jan napsal:

    To neni blabol, muzete si to overit. Zminuji zde jenom okolnosti vyvlastneni majetku, ne jak ho ziskali. Vy to ale nevite a tak jenom urazite! Je pravdou, ze slechta ten majetek vydrela hlavne na nevolnicich a chudem lidu. S vasim ostatnim hodnocenim souhlasim, se zapadem nas ceka jedine zlo, na kterem se ted podilime v NATO a EU. Zapad nam nikdy nic nedal, nepomohl, jenom nas vzdy zradil a bude nas zrazovat a vysavat dal. Pusobeni v zahranicnich armadach, kde jsme bojovali za spojence jsme museli zaplatit do posledniho knofliku. Zapad nas klame v mediich, ktere si platime a krmi nas nenavisti a rusofobii. Na tom vsem se podileji i bohaci jako Lichtenstejnove v Bilderbergu, kteri doufaji na navraceni majetku. Lichtenstejnove vlastnili tretinu Moravy a proto je navraceni iluzi.

   • .lak napsal:

    A jako co ? Kdo to ještě nepochopil? Mimo jiné, patrně jim patřila celá morava a co dál je očividné. Ovšem teď je aktuálnější privatizace „nevěřících prašivých psů, kdo chce kafírů a ďaurů.
    Jaký boj o moc v eu když pracují “holomci pro araboafričany, jejich nevolníci vaší tvorbou na kontinentu bez surovin a energií pro ty co přichází ze zemí slunce a blahobytu se surovinovými a energetickými základnami nemluvě o potenciálech? Bábkové divadélko pro postkojence. Možná s nenulovým přehledem i poznáním, tedy sotva.
    https://pravyprostor.cz/boj-o-moc-v-eu/

    (To jsou šarvátky podlokajníků o koryto, ale stejně tak se děje systémem v kondominiích pod /bilderberg group/, nehledě dotací co by pákou a buřtem na klacku na mlsné psy zapřažené do kárek hejhulů)
    https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.