Likvidátory 11. září zasáhla záhadná epidemie rakoviny krve

Záchranáři, kteří hasili požáry a následně rozebírali trosky Světového obchodního centra v New Yorku, mají nezvykle často rakovinu krve, píší lékaři v článku, který byl publikován v magazínu JAMA Oncology.

„Odhalili jsme, že mnozí záchranáři a jejich dobrovolní asistenti se ukázali být nositeli monoklonální gamapatie, která předchází rakovině krve, přičemž to bylo charakteristické dokonce i pro mládež. To hovoří o tom, že požárníci se budou častěji stávat oběťmi myelomu ve srovnání s ostatními obyvateli města,“ prohlásil Amit Verma z Lékařské univerzity Alberta Einsteina v New Yorku.

Vědci již dlouho mají podezření na to, že hašení požárů není ani zdaleka bezpečná činnost, a nejen kvůli ohni, vedru a dýmu, což může požárníka zabít, ale i proto, že pobývání v takové atmosféře může napomáhat rozvoji rakoviny.

Například před deseti lety Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) přišla s tvrzením, že práce hasiče může mít vliv na pravděpodobnost rozvoje rakoviny. Tuhle hypotézu následně potvrdily americké lékařské služby, které sledují zdraví záchranářů. Před rokem kanadští lékaři odhalili mechanismus rozvoje nádorů v organismu hasičů.

Verma a jeho kolegové se už dávno zajímají o to, jak hašení požáru a rozebírání trosek na místě teroristického činu v New Yorku mohlo ovlivnit zdraví záchranářů a jejich sklony k onemocnění rakovinou.

Jedná se o to, že při pádu věží bylo do vzduchu vrženo obrovské množství azbestového prachu a dalších rakovinotvorných látek. Většina z toho se usadila či zůstala ve vzduchu v oblasti trosek, které byly rozebírány po dobu deseti měsíců.

Vědci si myslí, že tak dlouhý kontakt s nebezpečnými látkami se musel vážně odrazit na zdraví záchranářů. Jejich podezření se po provedení analýz potvrdilo. Ti, kdo se účastnili rozebírání trosek, trpěli přibližně dvakrát častěji rakovinou krve ve srovnání s ostatními obyvateli New Yorku.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
.lak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
.lak
Host
.lak

Tak EM pulsy družice zaznamenala a nic na tom nemění konqista inkvizice. AT 5? generace