Macron je úplně mimo! Andrej Babiš pro PL odpálil prezidenta Francie

Premiér Babiš v obsáhlém vyjádření pro ParlamentníListy.cz odmítá návrhy francouzského prezidenta Macrona na vznik evropského azylového úřadu, který by o přijímání či odmítání migrantů ve všech zemích EU rozhodoval jednotně. Macronův projev je podle Babiše pouze předvolební kampaň.

Francouzský prezident Emmanuel Macron před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu zveřejnil otevřený dopis všem občanům členských států EU, ve kterém vykreslil svou vizi Unie.

Nejvíce vášní a odporu vzbudil Macronův návrh na zbudování jakéhosi jednotného evropského azylového úřadu, který by patrně v oblasti migrační politiky a udělení či neudělení azylu rozhodoval plošně za všechny členy Evropské unie. Přitom právo rozhodovat o těchto záležitostech je pro většinu národních států jednou z nejzásadnějších suverénních pravomocí.

 

Jenže podle Emmanuela Macrona je nutná revize schengenského systému. To by prý spočívalo v tom, že každá země, která je členem schengenu musí nejen přísně kontrolovat hranice, ale zároveň být solidární. A zmíněná solidarita podle něho tkví ve  „společné azylové politice se společnými pravidly přijímání a odmítání“.

Návrhy francouzského prezidenta se krom velké a bouřlivé diskuse nejspíš s žádným úspěchem nesetkají. V obsáhlém komentáři pro ParlamentníListy.cz se k Macronovu požadavku vyjádřil premiér Andrej Babiš, který to odmítá.

„Návrhy prezidenta Macrona jsou líbivě prezentované, ale jsou úplně  mimo realitu. Už jsem vypozoroval, že když Francie říká více Evropy, myslí tím ve skutečnosti více Francie. Ale tak to přeci nemůže být. V Evropě jsme si všichni rovni,“ má jasno Babiš.

Evropská unie, kterou podle svých slov chce, je společenstvím zemí, které společně řeší společné problémy. „Každý máme jinou historii, jinou úroveň ekonomiky a také trochu jiná očekávání od EU. Naši lidé odmítají, když se jeden stát snaží ostatním nadiktovat své představy – vše by měli lídři EU nejprve probrat mezi sebou,” připomíná předseda vlády.

 

„Ano, Evropská unie se musí změnit, ale jinak. Brexit například není signálem ohrožení EU, ale důsledkem toho, že některé věci v Unii nefungují správně a nelze v nich dál pokračovat. EU se musí vrátit ke svým kořenům a v první řadě se soustředit na dokončení společného trhu, odstranění ekonomických bariér a řešení bezpečnostní situace,“ konstatuje Andrej Babiš pro PL.

Český premiér zásadně nesouhlasí s tím, že by Česká republika nebyla solidární, ale nelze nikomu nic vnutit. „Špatnou zkušenost mám například s tlačením jednotné azylové politiky na sílu. My se chceme sami rozhodovat, koho na své území pustíme. Není možné nechat otevřené hranice a nechat do EU proudit neprověřené lidi. A ať se nikdo nezaklíná tím, že ČR není solidární: přišli k nám tisíce lidí z Ukrajiny, ze země, kde se dodnes bojuje. A my jsme je přijali mezi sebe bez řečí a bez výmluv. Ale legálně na základě pracovního povolení a povolení pobytu,“ zdůrazňuje.

„Podporujeme také země na Balkáně – naši policisté tam hlídají hranice. Stejně tak nepomůže nadměrný tlak na harmonizaci v oblastech, kde si to celá řada států nepřeje, třeba daně nebo minimální mzdy. Nechceme unifikovanou Evropu, která bude svázaná stejnými pravidly pro všechno. Nechceme pro všechny sjednocené daně a odvody pro celou EU. To si umíme lépe určovat sami. Každý politik dělá předvolební kampaň a já tento projev vnímám jakou součást takové kampaně. Myslím, že bychom se měli společně začít věnovat problémům, které nás trápí, jako je nedokončený vnitřní trh, Brexit, ochrana vnějších hranic a další témata,“ dodal Andrej Babiš pro ParlamentníListy.cz.

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3 komentáře

 1. Dastin napsal:

  Babis je prolhany zmetek, neverim mu ani dobry den.
  Nevim, zda jsem to tady uz psal.
  Mame znameho, ktery po prevratu zbohatnul a dela taky neco pro stat. Stykal a styka se skoro ze vsema, tema nahore. Rikal, ze STBUres je pouze bily konik a ma nejake penize a nemovitosti, ale to co se o nem pise a rika je blaf. Vse patri americke kabale, dostal 750 milionu $ od CITIBANK na rozjezd, komu z Vas da takova banka tolik penez. A druha vec mi do toho zapada, on ten filuta chtel obejit panicky a uzmout si capi hnizdo. Uz to prepisoval na „potrhle“ parchanty, ale loutkovodici mu na to prisli a dostal po zlodejskych prstickach, jenze soudruzi udelali chybu a s tim klepkanim prstiku to trosku prehnali a bylo to venku. Je to stejne jako bakala-kabala to je stejny pripad, on prece na CITIBANK prevedl jen tak nejake aktiva, psalo se o tom, „venoval“. No Kellner pry je jiny pripad, to se i suska, ten pry prodal „posledni“ tiskarnu Vasikovi Klausu (kellner prodavac tiskaren), jinak ten musel tech tiskaren prodat, aby byl tak v baliku, co? Vsechno je lez……….

 2. jirik napsal:

  Strážník v Brně odmítl chytat exhibicionistu, dostal pokutu
  Neobyčejnou dávku neochoty projevil jeden z brněnských strážníků, kterého na ulici oslovila žena s tím, že u blízkého dětského hřiště sedí exhibicionista, který se před ní o den dříve obnažoval. Strážník ženě odvětil, že v tuto chvíli muž nedělá nic špatného, a proto nemá žádný důvod k zásahu. Takové chování kvalifikoval soud jako maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.
  https://www.novinky.cz/krimi/498945-straznik-v-brne-odmitl-chytat-exhibicionistu-dostal-pokutu.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.