Mapa českých webových médií. Tadesco má tu „čest“ být na dalším seznamu

Tentokrát nejsme označeni za konspirátory, ani za dezinformátory, ale za antisystémový web. Což je v podstatě správné označení.

Jak rozdělit a popsat webová média na českém internetu? Pokusil se o to sémiotik Josef Šlerka v rámci projektu Mapa médií, který vznikl ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky. Nabízí osm základních typů zpravodajských webů – od seriózních, přes bulvární až po vysloveně antisystémové (nebo chcete-li dezinformační).

Klasifikace zhrub 60 webů vychází z podobností publika, které na ně přichází. Doplněna je o další parametry, jako je struktura návštěvnosti a obsah.

 

 

 

Weby byly rozčleněny do těchto základních kategorií.

 • Hlavní proud: idnes.cz, lidovky.cz, aktualne.cz, novinky.cz, tiscali.cz, ceskenoviny.cz, irozhlas.cz, metro.cz, ihned.cz, denik.cz, e15.cz, seznamzpravy.cz, info.cz, respekt.cz, tyden.cz, reflex.cz, euro.cz
 • Bulvární média: blesk.cz, ahaonline.cz, super.cz, expres.cz, g.cz, extra.cz
 • Analyticko-investigativní: reportermagazin.cz, neovlivni.cz, hlidacipes.org
 • Politický bulvár: parlamentnilisty.cz, prvnizpravy.cz, eurozpravy.cz
 • Stranické deníky: halonoviny.cz
 • Názorové deníky: blisty.cz, echo24.cz, a2larm.cz, forum24.cz, denikreferendum.cz, literarky.cz
 • Market-Driven Media: stars24.cz, extrastory.cz, instory.cz, ctidoma.cz, nasregion.cz, denikplus.cz, globe24.cz, krajskelisty.cz
 • Antisystémové weby: bezpolitickekorektnosti.cz, eportal.cz, freeglobe.cz, nwoo.org, pravyprostor.cz, novarepublika.cz, tadesco.cz, pravdive.eu, casopis-sifra.cz, outsidermedia.cz, protiproud.cz, svobodny-vysilac.cz, czechfreepress.cz, aeronet.cz, zvedavec.org, ac24.cz, svobodnenoviny.eu, vlasteneckenoviny.cz. rukojmi.cz. ceskoaktualne.cz. euportal.cz. casopisargument.cz, skrytapravda.cz, stredoevropan.cz

„Zaměřili jsme se na ty, které působí hlavně jako internetové zpravodajské servery, vynechali jsme tedy kupříkladu web ČT 24,“ uvádí Josef Šlerka. Vyloučeny byly rovněž weby úzce tématicky orientované, tedy oborové, a výslovně regionální.

K označení médií hlavního proudu Šlerka říká, že nejde o média, která by byla bez hodnotové nebo názorové orientace novinářů. Naopak označení názorový deník nemá implikovat, že jsou v něm uveřejněné texty automaticky zkreslené či ve sporu z novinářskou dobrou praxí. „Řada názorových deníků využívá toto sebeoznačení pro jasné odlišení právě od médií hlavního proudu,“ uvádí autor Mapy médií.

 

 

Pro první třídění byla východiskem data o tom, jak jsou si podobná publika, která lajkují posty různých zpravodajských i zábavních serverů na Facebooku (podrobnější popis metodologie lze nalézt na serveru Databoutique).

 

 

 

V grafu jsou dobře vidět tři základní shluky. V červeném jsou weby, které jsou charakterizované publikem s výrazně protisystémovým laděním. V zeleném jsou bulvární média a média pro ženy. Tedy média zaměřené na zábavu a tzv. soft news. Konečně pak v posledním shluku vidíme ostatní servery.

Tyto servery v levé dolní části modrého shluku lze charkaterizovat jako weby hlavního proudu s pestrým tématickým záběrem a směrem doprava nahoru pak přibývají servery se specificky politickým zaměřením. Jsou tu média, u nichž existuje jasná politická orientace a která se občas sama označují jako názorové deníky, až po menší a malé projekty zaměřené na analyticko-investigativní zprávy. Mezi ně byl zařazen i HlídacíPes.org.

 

 

Pro druhé třídění byla využita služba Alexa Rank. Ta nabízí přehled překryvu mezi publiky jednotlivých webů.

„Při analýze shluků se opět objevily zřetelně odlišitelné shluky antisystémových webů a menších názorových a analyticko-investigativních webů. V shluku většinového publika vystoupil pak zřetelně shluk tmavě zelených médií. Při bližší analýze se ukázalo, že část z nich je charakteristická tím, že mají převažující obsah tzv. soft news a zábavového obsahu, případně přetiskují hojně zpravodajství ČTK,“ uvádějí autoři analýzy.

Tyto weby (tmavě zelené vlevo dole) vypadají jako projekty zaměřené primárně na generování obsahu přizpůsobeného příjmu z reklamy, a proto jsme byly označeny jako tzv. market-driven media.

Zajímavé místo v těchto analýzách sehrávají podle Šlerky Parlamentní listy, které se pohybují mezi světy většinových médií a antisystémovými. „Zejména pro Parlamentní listy je typicky značný záběr do politické a názorové šíře. Díky tomu, že poskytuje platformu pro celé názorové politické spektrum, a to včetně těch názorů, které jsou již typické pro tzv. antisystémové weby, tvoří pomyslný most mezi dvěma světy,“ říká Šlerka. Tento segment byl označen jako politický bulvár.

Najděte si vlastní obsah

Druhou novinkou je pak možnost vyhledání obsahu prostřednictvím Google, ale už přizpůsobeného jednotlivým kategoriím. Tento nadstavbový vyhledavač najdete zde a umožňuje například vyfiltrovat obsah pouze analytických médií, nebo naopak médií antisystémových.

zdroj: 9

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8 komentářů

 1. mariankosmac napsal:

  Tadesco považujem ako Blesk.cz za bulvár = brať s rezervou. Ak je zaradené medzi antisystémové weby tak je to pre Tadesco len plus. Zo spomínaných webov je Tadesco jediný ktorý aspoň nějak zaujal, sú tu články prebrate od ostatných + to čo inde neni (na Cz Sk weboch).

 2. Sysi napsal:

  Tohle si nemůžu nechat pro sebe. ČT24 si pozvala amerického superexperta – historika. Už podle toho kde vystudoval je patrné, čemu a komu slouží.
  Nadpis článku: Evropské národní státy zničily světový řád !!!
  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2657939-navrat-k-narodnim-statum-v-evrope-je-nesmysl-na-zapade-nebyly-a-na-vychode-selhaly-rika

 3. oldřich napsal:

  Pro pana Šlérku.
  https://youtu.be/JBVWkvMuh_k

 4. Maroš napsal:

  VŠETKÝM…
  „Aj keď proti sebe stoja armády zložené z tisícov mužov – vždy je to len boj jedného muža proti druhému mužovi.“ – Konfucius
  Bojuj nebo zemři | Válečný dokument CZ
  https://www.youtube.com/watch?v=IRurPsAIhOw

  VÁŽENÍ…
  1/ Skúste sa zadefinovať – ako ten jeden muž, či už ako ten vojvodca, vládca, či len prostý vojak – proti ktorému druhému mužovi to bojujete – a kvôli čomu. Toto vám musí byť jasné, inak to nemá zmysel. Teraz inak…
  2/ Po zhliadnutí dokumentu Bojuj nebo zemři, si sami seba predstavte v situ, keď proti sebe stálo 1 milión Rusov a 700 tisíc Nemcov – ktorý z jednotlivcov tam CHCEL BYŤ a ktorý tam MUSEL BYŤ.
  3/ Otázka – na Tadesco a/ chcete byť, alebo b/ musíte byť?
  4/ Odpoveď – nikto tu byť nemusí – fakticky nie!
  5/ Ale ak tu niekto Chce byť, lebo má dôvod, tak tu aj byť Musí.
  6/ Kto chce a musí bojovať, lebo má dôvod – stáva sa tým JEDNÝM mužom!
  7/ Na to, aby ste mohli niečo zmeniť, musíte a/ byť kompetentný, b/ chcieť, c/ môcť.
  8/ V našej spoločnosti systém odstavuje tých kompetentných, ktorí chcú – ABY NEMOHLI! Profesor Taněk, prof. Dudáš /LEXIKON/.

  Ergo – v tom je podstata útoku proti Tadesco – aby kompetentní /tí, ktorí vedia/, ktorí chcú – nemohli. Pretože Tadesco nie je bojové pole – Tadesco je ten JEDEN MUŽ! MY sme ten jeden muž. Systém – ako jeden muž, bojuje proti každému jednému-jednej z nás.

 5. Maroš napsal:

  Tomáši – NEBLBNI!
  Tadesco -„antisystémový web. Což je v podstatě správné označení. “

  Prof. Dudáš sa ku tomuto vyjadril pomocou výroku iného, že „žijeme v prostredí žido-slov“ , t. j. v prostredí s cielenou výmenou obsahu pojmov – v prostredí KLAMU.

  Ide o to, že každá societa vytvára svoj systém = poriadok. Kto nesúhlasí s takýmto systémom, je označovaný za protisystémového = za asociála!
  Považuješ sa ty za asociála? Ja za asociála nepovažujem ani teba, ani seba!
  Pretože obaja chceme ten sociálny poriadok – ten sociálny zmier. Lenže čo predstavuje súčasný „systém“? Predstavuje ROZVRAT A CHAOS! Takže to ku.va nie je systém! My bojujeme proti CHAOSU! My nie sme asociáli! My sme za systém – za spoločnosť! Ale nie za spoločnosť krivých zrkadiel a bezuzdného satanizmu!

  Tadesco je za systém – to tá mainstreamová sionistická banda nám ho rozvracia svojimi klamstvami a dezinformáciami – zlodeji kričia – chyťte zlodejov!

  Otázka – ide sa presne podľa protokolov Sionu, alebo sa nejde presne podľa protokolov Sionu?! Každý deň máme na tanieri, ako sa ide podľa protokolov!
  Protokoly 1
  https://www.youtube.com/watch?v=PxVyrdyYZVQ

  Tu je dokument, ktorý existenciu a pravdivosť protokolov popiera – ako každý zlodej a podvodník prichytený pri čine – vyberte si!
  Protokoly sionských mudrců – CZ
  https://www.youtube.com/watch?v=4FI7KUn7y40

 6. dastin napsal:

  Tak jsem si akorat zalohoval ty protisystemove….. abych zjistil, zda je vsechny znam, no a zjistil jsem, ze skoro vsechny procitam a proto se povazuji, ze jsem ve zpravnych rukou……

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.