Média informovala o hrozbě ekologické katastrofy v Polsku

Německý tanker Franken, ležící na dně Gdaňského zálivu poblíž polských břehů, může kdykoli způsobit ekologickou katastrofu, informovala Polská televize.

„Specialisté se shodují, že pozůstatky německého tankeru Franken jsou obrovskou hrozbou pro životní prostředí. Palivo uložené v tankeru se může kdykoli dostat do vod Gdaňského zálivu,“ píše se ve zprávě.

 

 

Pozůstatky Frankenu, který se potopil během druhé světové války, leží na dně Gdaňského zálivu už 73 let. Ekologové již dávno varovali před možným únikem paliva, který může vážně poškodit životní prostředí.V dubnu zjistily nadace MARE a námořní institut v Gdaňsku, že na palubě lodi jsou ještě nádrže, které mohou obsahovat až 1,5 milionu litrů paliva. Některé škodlivé látky již unikly z tankeru, což poškodilo ekosystém v oblasti jeho umístění.

„Probíhající koroze vede k tomu, že ocel, z níž je tanker postaven, se tenčí a pravděpodobnost toho, že loď spadne na jednu stranu pod svou vlastní hmotností, se zvyšuje,“ uvádí se ve zprávě.

Podle ekologů může nekontrolovaný únik paliva, motorového oleje a dalších toxických látek do vod Gdaňského zálivu vést ke znečištění pláží nacházejících se ve vzdálenosti 10 až 25 kilometrů od místa plavidla. Potápěči a vědci prozkoumali trosky tankeru.

Tanker Franken byl potopen sovětskými letadly krátce před koncem druhé světové války, v dubnu 1945. Od té doby leží loď s tisíci tuny paliva a munic na dně Gdaňského zálivu.

Podle vědců se po dobu 70 let kovový trup lodi o tloušťce 10 — 12 milimetrů ztenčil o 7 milimetrů a k úplnému uniku paliva dojde nejpozději do 20 let.

„Bude to ekologická katastrofa, mluvíme o možném znečištění pláží od města Peski až po poloostrov Hel,“ řekla Olga Sarna z nadace MARE.

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1 Response

  1. Jarek* napsal:

    Je jisté ,že tam ještě je? Nechce se mi věřit, že by ho nějaký polák doposud nevykradl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.