Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

„V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve kterém by finanční instituce znaly veškeré spotřební zvyky lidí. Takový systém by v konečném důsledku vedl ke ztrátě soukromí a omezení lidské svobody,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Podívejte se také: Svět bez hotovosti podle MMF jako cesta k sazbám hluboko v záporu

„Zrušení hotovosti by bankám umožnilo zavést záporné úrokové sazby, proti kterým by se lidé nemohli bránit výběrem peněz. V praxi by tak záporné úrokové sazby znehodnocovaly úspory, což by nutilo lidi k navyšování spotřeby,“ dodává Štěpán Křeček.

V době krize centrální banky snižují úrokové sazby, aby podpořily hospodářský růst. V průběhu světové hospodářské krize, která vznikla před více než 10 lety, mnohé centrální banky snížily úrokové sazby k nule, přesto to k podpoře hospodářského růstu nestačilo. Proto některé centrální banky přistoupily k záporným úrokovým sazbám. Od té doby se úrokové sazby nepodařilo normalizovat a stále se pohybují na velmi nízkých úrovních.

Kdyby nyní přišla další krize, neexistoval by příliš velký prostor pro snižování úrokových sazeb. Některé centrální banky by rovnou musely přistoupit k záporným úrokům. V takové situaci by komerční banky pravděpodobně nepřenášely záporné úroky na své klienty, protože lidé by si kdykoliv mohli přeměnit své úspory na hotovost a zápornému úročení se vyhnout.

Mezinárodní měnový fond nově poukázal na možnost zrušení hotovosti. Takový systém by totiž umožnil zavedení záporných úrokových sazeb na běžných i spořících účtech klientů bank a ti by se proti tomu nemohli bránit výběrem peněz. Střadatelé by na záporné úroky dopláceli, což by pravděpodobně vedlo k navýšení spotřeby. V konečném důsledku by tak mohl být nastartován ekonomický růst, který by však již od začátku byl silně dopovaný.

 

 

V současné době se objem hotovosti v jednotlivých ekonomikách liší. Švédsko a Norsko mají nejnižší objem hotovosti, který se pohybuje pod dvěma procenty jejich hrubého domácího produktu (HDP). V České republice přesahuje objem hotovosti lehce přes hranici deseti procent HDP a jsme tak lehce nad průměrem Evropské unie. V Japonsku je objem hotovosti podstatně vyšší a přesahuje 17 procent HDP.

zdroj: 9

 

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

16 komentářů

 1. Miroslav napsal:

  Jasný důkaz, že my jim opravdové, poctivě vydělané peníze, a oni nám virtuální ! Lidi myslete. A pak se všichni divíme, že už 2 roky před krizí, o ní ví. Ví, protože si potřebují svůj virtuál přeonačit.

 2. Lekno napsal:

  Nemusime sa takejto eventuality obavat. Zraloci, ktori si nahrabali miliony/miliardy su dobre fikani a chapu, ze takouto zmenou lahko mozu stratit vsetko v sekundach. Preto ako „vlastenci“ budu tentoraz aj s nami bojovat proti takymto vylepseniam.

  • Maroš napsal:

   „V Japonsku je objem hotovosti podstatně vyšší a přesahuje 17 procent HDP.“ – Yakuza potrebuje hotovosť tiež – chlap bez peňazí – hotová opica!

 3. doiknowit? napsal:

  Budeme zberatelia striebornych minci a budeme chodit s mescom ako v minulosti.

 4. Pavel napsal:

  Zrušit hotové peníze to jen tak nepůjde. Jak by potom platili organizátorům takových „oranžový“ nebo „barevných“ revolucí a Majdanů. By se jim na to každý vyprdnul, kdyby měl dostávat prachy na účet. Již jen proto, že by se toto dalo dohledat a někdy později dotyčným „spočítat“ tu placenou účast na protivládních akcích.

 5. Ctenar napsal:

  Bude to míti i své pozitiva. Nikdo nepřepadne nikoho kvůli pár stokorunám. Prodej drog i spotřebitelů klesne. Bude méně policistů. Ubude úplatků doktorům za propagaci neléčivých léků. Ubude mafiánů s domácí hotovostí i několika stovek milionu… Ubude majetkových trestných činů. Peněženku si doma už nezapomenete. Lidé se přestanou bát o svou hotovost a začnou přemýšlet duchovněji. Ubude černot, jako nelegální zaměstnávání. Započne výměnný obchod mezi lidmi. Lidé, řemeslníci budou žádanější a lépe placení i tím výměnným obchodem. Bude další boom v nákupu zlata ( i s tím se bude mezi lidmi platit)
  I když to pod palcem mají ti špatní, přece se očekává, že Q dá všechno do pořádku a budou to vlastnit ti dobří, nebo ne e?

  • Maroš napsal:

   Čtenář – práve si vymenoval fázu, keď sa čierny uličný organizovaný zločin mení na biele goliere – oligarchovia nepotrebujú plné vrecká peňazí – a už vôbec nie plné kufre. No a tí nad oligarchami duplom! Peniaze tečú smerom hore – bezhotovostný systém nepotrebuje vreckárov a ich bossov aby mohol bohatnúť okrádaním ľudí na uliciach – toto je PRIEMYSELNÁ MASOVÁ BANKOVÁ KRÁDEŽ VŠETKÝCH doboha! „Samé výhody“!

   “ Bude další boom v nákupu zlata ( i s tím se bude mezi lidmi platit)“ – si tam hore kompletný? Treba vyradiť zo stravy glutamát sodný.

  • noro napsal:

   svetle stranky su len teoreticke. Predpokladane. Vies si predstavit ze mas v banke 12 milionov ako zalohu na horsie casy a zurocuje sa ti to -1% rocne,, kazdym dnom by Ta okradli o tisice. A ty by si nemohol nic spravit len to radsej utratit.
   Takze oni, rozumej banky, Ta prinutia nevlastnit financie, a uz ked, tak za to platis prostrednikovi ktory tu vobec nemusi byt.
   Zvlastne ze banka ako taka, nepotrebna vec pre ludi, vnasilnena do potrieb cloveka, aby mohla vobec existovat, a este Ta drzo okradnu. Proste tie prachy musis mat na ucte, a dovi. Bez hotovosti to by bola posledna konecna pre ludi,, ktori banku vobec ani nepotrebuju. Zotroci Ta institucia ktoru Ti ani neni v zivote treba,, ale kym kulas na fb, spravia z nej boha.
   Takze ak myslis ze Ta neprepadnu koli stovke, ver ze Ta prepdnu koli karte, staci citacka co ti ako jednorazovku stiahne limit opakovane, az kym Ta nevybiely,, takze ty by som si tu naivitu nechal na ine.

 6. Věra napsal:

  Čím je koruna podložená, je napsáno na bankovkách. Je tam jenom copyright.

 7. genius napsal:

  ta doba jednou příjde, je to prostě vývoj, evoluce…na hotovosti není nic sexy. Doufám, že máte nakoupen bitcoin

  • BRUGH napsal:

   Dokud lidé mají hotovost je v tom určitá svoboda,až nebude BUDETE TOTÁLNÍ OTROK.!.. a budou si vás už opravdu vodit jako loutku,pokud to nechápete…tak pochopíte.!!!!!jiní budou rozhodovat o vašem denním obyčejném životě…budete pod absolutní kontrolou systému..!!!!…pokud se týče bitcoinu,tak všichni ví že je to jen virtuální měna…která vlastně neexistuje….matrix

   • nagualista napsal:

    máte naprostou pravdu, však to víte. Samozřejmě, že to tak je a mnoho let se to ví obecně a reakce na to je ? Podívejte se na ceny tzv. drahých kovů , zří z nich jasná nápověda, ale jen pro Ty , co užse naučili nikoli dívat se , ale “ vidět “ ve smyslu zřít , co a jak dál….
    aneb, ať jsou šťastné všechny bytosti, co už svítí jasně .

   • genius napsal:

    ano je virtualni, ale decentralizovana. zatim nebyl vymyšlen férovější systém než je blockchain, otevřená nezfalšovatelná globální účetní kniha.směnný obchod bude vždycky, ať to jsou peníze, valoun zlata, platební karta nebo krypto….nevím, jak si představujete budoucnoust vy, ale vrátit se zpátky do lesů by byl asi krok zpět.

 8. ja napsal:

  Banky musia patriť štátu so 100% účasťou!!!!! A bude aj po vojnách.

 9. Jarda z Brna napsal:

  Všichni jste nepochopili zásadní problém, který vyplyne zavedením čipu na ruku nebo na čelo (znamení) popsané ve Zjevení Jana.
  Samozřejmě že nevěřící masy lidí ten čip, znamení přijmou, protože jsou určeni do masomlejnku Satanových přisluhovačů.
  Proč se asi píše, že nebeské ptactvo zve Bůh k veliké hostině? Maso malých i velkých, bohatých i chudých je nabídnuto k velké hostině. Ten, kdo je určen k zabití, bude zabit. K tomu připočtěme falešná náboženství, která budou za svou bezbožnost ztrestána stejně, jako nevěřící, protože nedovolovali vstoupit do záchrany miliardám lidí svými spiritistickými zvyklostmi, falšováním Biblických nauk, zaváděním národů do válek a vzájemného vraždění, zneužívání dětí, Satanské vraždící orgie provozované na těchto malých dětech, přímé Satanské uctívání, inkviziční mučící martýria nevinných lidí a sami tak sebe předhodili na oltář zničení za své ničemné skutky.
  Tyto Babylonské církve učí, že oni jsou pravé náboženství a že jejich členové mají být v klidu, protože jsou vykoupeni smrtí Ježíše Krista.
  Ale že Bible říká úplný opak, že většina lidí na zemi bude zmasakrována anděly, to jim tají, stejně jako to, že Bůh vyžaduje výlučnou oddanost, odpoutání od systému s jeho pohanskými zvyky a pokleslou morálkou.
  Až bude zrušena hotovost, bude čas do zničení bezbožných lidí otázkou jen několika málo let, kdy dojde k rozpoutání teroru na lidstvu ze strany těch, kteří si s vámi už nyní hrají a dělají si z vás pr*el. Tábory fema a podobné tábory po celé zemi jsou přichystány pro vybití národů, zbytečných jedlíků.
  Jenom toto ale nestačí, protože ve Zjevení se píše, že budou padat na lidi bědy, pálení části země, otrávení vod, úhyn třetiny rostlinstva, stromů, ryb, zvířat. A do toho vředy na těle všech lidí, kteří si nechali dát na ruku znamení divokého zvířete.
  Neznalost zákona (Bible) neomlouvá.
  Každý má dnes možnost se seznámit s mravním kodexem od Boha a ON ho vyžaduje. A nepocítí lítost nad těmi, kteří budou jednat ničemně, přestože varování bylo dostatečně rozhlášeno po celé zemi díky kazatelské činnosti Ježíše a všech jeho svědků až do dnešních moderních věků.
  Ničemní zahynou a zbudou jen ti, kteří milují Boha. To co dnes ukazují lidé není láska k bližnímu ale ke svému břichu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..