My z Vás ty peníze stejně dostanem!

Když se na podzim roku 2013 strhnul křik v médiích poté co vyšlo najevo, jak České supermarkety berou na hůl zákazníky a o kolik je jídlo levnější a lepší v Německu, mnozí si mysleli, že se to do roka – dvou zlepší. I já.

 

 

Minulý týden jsem se přesvědčil o pravém opaku.

Asi se stejně jako já, ptáte, jak je to možné. Ve svojí pracovně mám na nástěnce článek z Lidových novin který vyšel v příloze Peníze a byznys, 1 února 2014. Tedy před 4 a půl lety. Jmenuje se „Za hranicemi je jídlo levnější“.

Tento článek porovnává Německo a Polsko které jsou na tom zhruba stejně a nás, jež jsme u těch samých výrobků těch samých značek v průměru o 15-19 % dražší. Šlo o srovnání asi 20 druhů zboží.

Předminulý měsíc jsem byl na jednodenním výletě v Polském Štětíně, kde jsem mimo jiné trochu nakoupil. Nedávno jsem účet z toho nákupu našel v peněžence a vzpomněl jsem si na ten článek na mojí nástěnce. A tak jsem identický nákup cestou do ČR pořídil v Heidenau a potom v Ostravě.

A světe div se. NIC SE NEZMĚNILO!

Z nakoupených komodit. Salám vysočina, Rama classic, máslo Tesco, Eidam, toaletní papír Zewa, neznačkové Spaghetti a Pivo Březňák 2 litry které se prodává jak v Polsku tak v Německu byl rozdíl v ceně celkem 16% v ČR směrem nahoru.

To můžou PR oddělení našeho Tesca nebo jiných řetězců zdůvodňovat čím chtějí. Jedno nevyvrátí. V Německu jsou a to ještě pořád, dvojnásobné platy. Takže to není o tom, kam jdou náklady, ale kam jdou přehnané zisky. Řetězce se spoléhají na to, že většina rodin nemá na to, aby jezdila na nákupy přes hranici. A ta chudá rodina s malými děcky, anebo ta stará babička co ani nemá auto – ti ať platí.

Není tady náhodou něco – „V ROZPORU S DOBRÝMI MRAVY?“

 

 

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

3
Komentujte

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Maroš.lakTyčka Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší
Upozornit na
Tyčka
Host
Tyčka

Znáte přísloví ,Házet perly sviním?Zde platí v celém rozsahu.Ještě že si poslanci přidali na platech a zlevnili v poslaneckých kantýnách,že?

.lak
Host
.lak

V informačním miléniu dojde k přejmenování zástupců lidí, poslanců na pakáž?

Maroš
Host
Maroš

BODlak – pakáž – od slova pakovať, baliť, viazať-zviazať a označiť – ako balík? Tak súhlasím! V inej kultúre má výraz „byť v balíku“ zjavne iný význam!
Drama ako obyvatelia Kisumu prinútia podozrivého zlodeja priznať sa
https://www.youtube.com/watch?v=0WUnxhBirOc