Na ruském ministerstvu obrany informovali o důkazech výroby látky A-234 v USA

Rusko má dokumenty, které potvrzují, že v USA probíhal vývoj plynu A-234, oznámil ředitel laboratoře chemicko-analytické kontroly vědeckého centra Ministerstva obrany Ruska Igor Rybalčenko.

Podle něj už v roce 1998 ruští specialisté ve spektrální knihovně Národního institutu standardů a technologie USA objevili důkazy o fosfor organické látce, která měla „silný smrtící účinek“.

„Nyní se vysvětluje, že podle názvu této látky to byl zrovna ten novičok, A-234,“ řekl Rybalčenko v pořadu Nedělní večer s Vladimirem Solověvem na televizní stanici Rossia 1.

Poznamenal, že sloučeninu do databáze zařadili pracovníci Centra chemického výzkumu a vývoje armády USA. Tyto dokumenty Rybalčenko předložil ve studiu.

„Nejzajímavějším detailem této historie je to, že v následujících verzích databáze se obvykle pouze rozšiřují, celou dobu se doplňuje více a více látek, my jsme tento záznam neobjevili,“ řekl specialista a zdůraznil, že nemůže vysvětlit, „kam se to podělo“.

V britském Salisbury byl 4. března otráven britský špion Sergej Skripal a jeho dcera Julie. Britská strana tvrdí, že za otravou Skripala látkou A-234 stojí Rusko, které to kategoricky odmítá.

Ředitel úřadu pro nešíření a kontrolu zbraní ruského ministerstva zahraničí Vladimir Jermakov ve středu na brífinku oznámil, že Moskva považuje útok na ruské občany na území Velké Británie za teroristický útok. Přitom podle něj Londýn buď režíroval útok na Skripala a jeho dceru, nebo není schopný zajistit své území před teroristickým útokem. Diplomat dodal, že Londýn nadále bez vysvětlení Moskvě brání v přístupu k materiálům vyšetřování, a připustil, že za tu dobu mohly skutečné důkazy zmizet.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jirik Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik

Andrej Babiš po jednání vlády oznámil, že Česká republika vyhostí tři zaměstnance ruské ambasády. „Když náš spojenec ve vážné situaci požádá o pomoc, máme mu vyjít vstříc. Proto Česká republika přistoupí k vyhoštění tří pracovníků ambasády Ruské federace,“ řekl Babiš na tiskové konferenci. Ministr zahraničí Martin Stropnický oznámil, že jde o akt solidarity s Velkou Británií a kvůli nepodloženým obviněním Česka ze strany Ruska poté, kdy byl v anglickém Salisbury otráven Sergej Skripal. Opustit území České republiky mají do 1. dubna. K tomuto kroku jsme se stejně jako mnoho dalších členských zemí EU a USA rozhodli: a) kvůli bezprecedentnímu útoku… Číst vice »