Na západonilskou horečku zemřel v ChorvNa západonilskou horečku zemřel v Chorvatsku první člověkatsku první člověk

Západonilská horečka si letos vyžádala první oběť v Chorvatsku, kde bylo během letošního léta diagnostikováno 26 lidí nakažených touto nebezpečnou chorobou. V Srbsku, s nímž Chorvatsko sdílí část hranic, tato nemoc letos připravila o život už 21 li

 

 

O prvním úmrtí v Chorvatsku informoval server Index.hr s odvoláním na údaje chorvatského Ústavu pro veřejné zdraví (HZJZ). Podle tamních epidemiologů bylo několik případů nákazy západonilskou horečkou v Chorvatsku zaznamenáno i v minulých letech; přesné údaje ale neuvedli.

Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí komáři. Inkubační doba se pohybuje od tří do 14 dnů. Virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt.

U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku.

V Česku se západonilskou horečkou zatím nikdo nenakazil, brněnští vědci však v červnu objevili na jižní Moravě druh komárů, který virus přenášel.

„V našich podmínkách toto onemocnění nemá velkou dynamiku, protože Česká republika je už hodně na severu. Je možné, že se nemoc vyvine během příštích měsíců, ale dramatický vývoj neočekáváme,“ uvedl tehdy pro iDNES.cz Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Zdroj: 1

 

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

1 Response

  1. Lekno napsal:

    Aj nase komare prenasaju cca 15 parazitov vratane malarie a populacia tieto dobroty odovzdava z generacie na generaciu (aj z matky na este nenarodene dieta).
    https://docs.wixstatic.com/ugd/cf62f9_baa1b232a61e400f9317b4859e604979.pdf

    Funguju: vela sportovat, alebo sa potit v saune, ci skakat do ladovej vody alebo celozivotne studene sprchy 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.