Nacistické praktiky Bruselské říše. Mají členské země EU vůbec nějakou suverenitu?

Evropská komise podala návrh na zahájení procedury vůči Polsku dle čl. 7 Lisabonské smlouvy, tj. za porušení čl. 2 téže smlouvy, kde stojí, že „unie je založena na hodnotách úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, včetně práv příslušníků menšin.

Tyto hodnoty jsou společné členským státům ve společnosti vyznačující se pluralismem, nepřípustností diskriminace, tolerancí, spravedlností, solidaritou a rovností žen a mužů“. V případě Polska jde zejména o kroky, které údajně vedou k narušení právního státu. Celý proces může skončit nejen případnými sankcemi, ale dokonce odebráním Polsku hlasovacího práva v Evropské radě. Celý postup je značně složitý a vyžaduje mj. ještě souhlas Evropského parlamentu. Samotné odebrání hlasovacího práva je pak podmíněno jednohlasným rozhodnutím Evropské rady (daná země se samozřejmě hlasování zdrží).

Lze se oprávněně domnívat, že obrana zákonitosti v Polsku je ze strany Evropské komise pouze zástěrkou a že ve skutečnosti jde o to, ukázat, kdo je tady pánem, a zlomit alespoň zdánlivou vzpurnost největšího rebela ve šťastné rodině Evropské unie. Ostatně, nové polské zákony týkající se soudů, respektive dosazování soudců, které mají být projevem zlovůle polské vládnoucí koalice a jejích totalitních choutek, vycházejí ve značné míře z německého vzoru. Ba, zmíněné polské zákonné úpravy jsou v lecčems demokratičtější než německé; předpokládají např. výběr soudců Nejvyššího soudu Státní radou soudnictví, jejíž členy schvaluje třípětinová většina sněmovny, kdežto v Německu jsou soudci voleni v různých sborech přímo poslanci Bundestagu nebo delegáty stran, někdy dokonce i tajně. Ale quod licet Iovi, non licet bovi

Třeba ovšem přiznat, že si polská reprezentace může za nevraživost Evropské komise do jisté míry sama svojí nedospělou zahraniční politikou. Nevzala si příklad z moudrého kličkování maďarského premiéra Orbána, který sice bývá terčem útoků eurokomisařů, ale snaží se to eliminovat vstřícností, byť možná hranou, ke skutečným vládcům Evropské unie, tj. především Německu. Jeho strana Fidesz je na rozdíl od polského Práva a spravedlnosti součástí nejmocnější frakce Evropského parlamentu, tedy Evropské lidové strany, a udržuje vřelé vztahy s bavorskou CSU. Navíc se snaží vyhnout zbytečným sporům právě s Německem, jelikož si je vědom reálné síly obou zemí.

Tato soudnost bohužel jeho polským protějškům schází. Polští političtí představitelé si neodpustili řadu nesmyslných výpadů vůči Německu, které snad na vnitřní scéně popoháněly vlastenecká srdce ke vzrušenější tepové frekvenci, ve skutečnosti však nevedla k žádnému významnějšímu výsledku, nepočítáme-li kompromitaci polské strany a podrážděnost Němců. Ukázkovým příkladem takové politiky se v poslední době stal požadavek vyplacení reparací Německem za poslední válku, kterou tato země v Evropě rozpoutala. Je výmluvné, že se sice řada politiků vládnoucí koalice předháněla v tom, kdo s větším zápalem pronese hesla o polském nároku, ale vláda se jej dosud neodvážila oficiálně vznést. Ostatně, Polsko by si v takovém případě mohlo zadělat na pořádný problém, protože německé reparace pro naše severní sousedy byly dohodnuty v rámci vyrovnání se Sovětským svazem na základě Postupimské dohody. Jak si to soudruzi z Moskvy a soudruzi z Varšavy zařídili mezi sebou, už Němce zajímat nemusí. Pokud ovšem chtějí Poláci zpochybňovat závěry Postupimské dohody, možná by si měli vzpomenout, že na základě stejného dokumentu získali velkou část svého západního území. Ať už se to někomu líbí, či ne, politika požadavků by se dala shrnout do dvou vět: „Co za to?“ a „Co mi můžeš udělat, když ti nevyhovím?“ A odpověď na otázku, co může udělat Polsko Německu, pokud mu nevyhoví, je, obávám se, nad slunce jasnější: nic. Romantické duchy snad může okouzlovat polské kasání rukávů, ale je doporučeníhodné, aby to činil ten, kdo má svaly.

O síle polské zahraniční politiky, pokud jde o Evropskou unii, svědčí i nedávné setkání nového polského premiéra Mateusze Morawieckého s jeho francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. (Dodejme, že důvodem dosazení nového polského premiéra mělo být údajně i to, že má dobré kontakty v Evropě. Premiér Morawiecký po zmíněné schůzce, na které se projednávaly také otázky spojené s Evropskou unií, prohlásil, že byla „dobrá“, načež Macron druhý den společně s německou kancléřskou Angelou Merkelovou veřejně podpořil postup Evropské komise proti Polsku. Jak by to asi vypadalo, kdyby jednání nebylo „dobré“…?)

Ale ať už jsou slabiny polské zahraniční politiky jakékoliv, výsledek procesu s Polskem bude důležitý i pro ostatní země, neboť ukáže, zde jim ještě trocha samostatnosti zbyla, nebo jsou de factoprotektoráty s iluzí svobody a může je kdykoliv stihnout osud Poláků. Proto Maďarsko už dopředu oznámilo, že odebrání hlasovacího práva Polsku v Evropské radě nepodpoří, čímž vlastně zabrání dokončení procesu dle čl. 7, jelikož bude scházet potřebná jednomyslnost.

Vzhledem k tomu, že Evropská komise i navzdory této vyhlídce celé řízení započala, lze připustit tři závěry: za prvé, jedná se o hru nervů, která má dotlačit Polsko k alespoň trochu přijatelné povolnosti (mimochodem, změna předsedy polské vlády by mohla nasvědčovat, že tento postup bude slavit úspěch); za druhé, vládci Evropské unie chystají nějaký trik, který jim umožní obejít pravidla stanovená Lisabonskou smlouvou. Třetí možnost může být taková, že konečným cílem je vypuzení Polska z Evropské unie, čímž by došlo k oslabení ve střední Evropě.

Ať tak či onak, u Varšavy se dnes bojuje i za Prahu.

Zdroj: 1, 2

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

8
Komentujte

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
jirik.lak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jirik
Host
jirik
jirik
Host
jirik

Neuvěřitelné zprávy o vietnamské komunitě. Jestli jsou tyto informace pravdivé, tak je to hodně zlé
http://www.eportal.cz/Articles/9731-neuveritelne-zpravy-o-vietnamske-komunite-jestli-jsou-tyto-informace-pravdive-tak-je-to-hodne-zle.aspx

jirik
Host
jirik

Viktor Orbán – Duch doby [cz titulky]

https://www.youtube.com/watch?v=sUi0mJBJRpg
———-
Lauren Southern o válce proti rodině [cz titulky]
Kanadská komentátorka Lauren Southern přináší neveselou úvahu, že západní civilizace čelí promyšlené a organizované snaze do základů rozvrátit nejen její rozličné národní identity, ale také tradiční morálku, rodinné vazby, vzorce chování a veškerý zažitý spořádaný život.
https://www.youtube.com/watch?v=FZDSBaIUCzk
———
Hrozí ČR barevná revoluce? 1.část
https://www.aliancens.cz/single-post/2018/01/15/Hroz%C3%AD-%C4%8CR-barevn%C3%A1-revoluce-1%C4%8D%C3%A1st
Hrozí ČR barevná revoluce? 2.část
https://www.aliancens.cz/single-post/2018/01/15/Hroz%C3%AD-%C4%8CR-barevn%C3%A1-revoluce-2%C4%8D%C3%A1st

jirik
Host
jirik

Během posledního roku česká armáda rozšířila své řady o 1,3 tisíce osob, nyní v ní slouží 32,1 tisíc lidí, z nichž je 24,2 tisíc profesionálních vojáků, řekl v sobotu novinářům mluvčí ministerstva obrany Petr Sýkora. „Nábor nováčků je jednou z našich priorit. Doufám, že tomu pomůže i náš obnovený internetový portál, který se stal i více informačním a přitažlivějším,“ řekla ministryně obrany Karla Šlechtová v rámci komentáře k výsledkům náboru rekrutů v minulém roce. Ministerstvo obrany si dalo před třemi roky za cíl doplnit řady vojáků každoročně o 2 tisíce osob. Zatímco v lednu 2014 byl jejich počet 20,8 tisíc,… Číst vice »

.lak
Host
.lak

Marný boj se sociopaty?
Neziskovky jsou s.r.o. sorošových burzovních sázek na krize.
Jako tahle filanopka v zájmu pindostanu odstranění konkurence evropy ale na tom přece pracuje i agentůra bildelberg cestovky dvou kontinentů výletníků a osadníků s nekonečným tiskem €, nebo ne? Argumenty proti nejsou pokud nechcete žvanit jako bohoušek. . https://www.youtube.com/watch?v=c3WjrQCwoVI . https://www.youtube.com/watch?v=ZNHfs9qv-GA

jirik
Host
jirik

Cenzúrne chúťky sa z Nemecka a Francúzska presúvajú ďalej a ako sa dalo čakať už aj na úroveň EÚ. V pondelok prišla Eurokomisia s vyhlásením, že sa chce v blízkej dobe vysporiadať s “falošnými správami”, tzv. fake news, a do leta chce mať na túto tému pripravené návrhy konkrétnych riešení ako také niečo čo najlepšie urobiť. https://www.hlavnespravy.sk/po-nemecku-sa-uz-aj-eu-pripravuje-na-boj-s-falosnymi-spravami-teda-na-zavedenie-cenzury-totality/1282280 Ako sa na margo boja s “fake news” vyjadrila eurokomisárka pre digitálne informácie Maria Gabrielová: “Budúce návrhy vypracuje skupina odborníkov, ktorá zahŕňa technologické spoločnosti zo Silicon Valley, akademikov, novinárov a ďalších. Falošné správy sa znepokojujúco rozširujú, ohrozujú povesť médií a blaho našich demokracií… Číst vice »

jirik
Host
jirik

Poprední ekonómovia z Nemecka a Francúzska predložili návrh reformy eurozóny
https://www.hlavnespravy.sk/popredni-ekonomovia-z-nemecka-francuzska-predlozili-navrh-reformy-eurozony/1283016
Skupina 14 ekonómov z Nemecka a Francúzska predložila tento týždeň návrh na reformu eurozóny. Cieľom je “dostať pod jednu strechu trhovú disciplínu a zdieľanie rizík”.

jirik
Host
jirik

Německý deník Bild přinesl závažnou informaci o stavu penzijního fondu Evropského parlamentu, který se údajně ocitl na pokraji bankrotu. Pokud k němu skutečně dojde, odnesou to daňoví poplatníci.
http://www.rukojmi.cz/clanky/5361-budete-hradit-spidluv-duchod-penzijni-fond-evropskeho-parlamentu-se-hrouti