Nebezpečí na obzoru? Kolem supervulkánu v Yellowstonu se dějí divné věci, vědci zaznamenali stovky zemětřesení

…..o velkém nebezpečí pro celou planetu Zemi jsme psali před mnoha měsíci. Nyní se asi situace vyhrocuje a může být pro planetu Zemi rozhodujícím bodem v dějinách nejen lidstva, ale celé planety a života na ní….

02:54

Nebezpečí na obzoru? Kolem supervulkánu v Yellowstonu se dějí divné věci, vědci zaznamenali stovky zemětřesení

Yellowstone – Jak jsme vás nedávno informovali, pozornost vědců upoutala neobvyklá aktivita v oblasti amerického národního parku Yellowstone. Tamní supervulkán číhající pod povrchem o sobě opět dal vědět.

 sopka Yellowstone Caldera, Yellowstone National Park (USA)

Podrobnější geologické průzkumy a satelitní monitoring v druhé polovině 20. století podaly přímé důkazy o existenci supervulkánu v Yellowstonském národním parku. Pod kráterem sopky je v hloubce pět až 14 kilometrů jezero magmatu dlouhé skoro 90 kilometrů a široké téměř 30 kilometrů. Je v něm podle odhadu vědců 200 až 600 kilometrů krychlových kilometrů lávy.

V případě, že by vulkán opravdu vybuchl, mohlo by to způsobit celosvětovou katastrofu. Nejvíce zasaženy by samozřejmě byly USA, kde by okamžitě zemřelo 87.000 lidí a dvě třetiny země by se kvůli popelu vychrlenému do atmosféry a zablokování slunečního světla staly okamžitě neobyvatelnými.

Jak se na první pohled zdá, situace v parku se stále zhoršuje. Jen za poslední dva týdny bylo v oblasti zaznamenáno 878 otřesů. Vědci z  United States Geological Survey (USGS) však uklidňují a uvádí, že neexistuje prakticky žádné riziko, že by sopka vybuchla, uvádí server Newsweek. Stupeň výstrahy sopky je i po této silné aktivitě normální.

Institut YVO, který dlouhodobě sleduje zemětřesení a sopečnou činnost v okolí parku, však upozornil, že ke dni 26. června bylo zaznamenáno 878 události. „Roj se skládá z jednoho zemětřesení v rozsahu velikosti 4, pět zemětřesení v rozsahu 3, 68 zemětřesení v rozmezí velikosti 2, 277 zemětřesení v rozmezí velikosti 1, 508 zemětřesení v rozsahu velikosti 0 a 19 zemětřesení s velikostí menší než nula,“ uvedl v nejnovější zprávě profesor Jamie Farrell.

Zatímco zvýšená seismická aktivita může signalizovat, že se sopka chystá vybuchnout, nejnovější roj zemětřesení prý nepředstavuje žádný důvod k obavám. Jacob Lowenstern z YVO uvedl, že v minulosti byly zaznamenány větší roje. „Roj v roce 2010 na Madison Plateau trval nejméně tři týdny. V roce 1985 trval několik měsíců,“ říká s tím, že výstraha zůstává na zeleném, tedy nízkém, stupni.

„Současná geologická aktivita v Yellowstonu zůstává relativně konstantní už více než 30 let, tedy od doby, kdy vědci poprvé začali sledovat tamní aktivitu,“ uvedla správa parku na svých internetových stránkách. „Dalším kalderou vytvořená erupce je teoreticky možná, ale je velmi nepravděpodobná v příštích tisíc nebo dokonce desetitisících letech. Vědci také nezjistili žádný údaj o hrozící menší erupce lávy.“

Šance na to, že supervulkán tento rok vybuchne, se podle vědců pohybují někde kolem 1:730 000, ukazují data US Geological Survey. Pokud by ale k explozi došlo, měl by na okolní oblasti extrémní dopady. Popel by okamžitě zasypal oblast do vzdálenosti asi 800 kilometrů a jeho vrstva by měla šířku až 10 centimetrů, takže by negativně ovlivnila pěstování plodin na středozápadě, píše server Business Insider.

Proč se Americká armáda přesouvá směrem k Yellowstone National Parku? (11:29) | zdroj: YouTube

Spolu s popelem by se ze supervulkánu vychrlila láva o teplotě asi tisíc stupňů a spousta plynů, včetně oxidu siřičitého, který může způsobit  kyselé deště i globální ochlazování, protože by odrážel sluneční paprsky od Země. Výbuch by pravděpodobně nevyhladil lidský život, ale určitě by byl zničující – zejména v západní části USA.

Zdroj (1)

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
jirikMelicharSotojulius Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
julius
Host
julius

Jo jo to je faktum. Neco se tam deje. No zda to bouchne ci ne nam nereknou to se vi. Ale ze tam cvrkot je, to se uplne utajit neda. V kazdem pripade asi nikdo neni kdo by si vybuch pral. A ne jen proto ze to ucitime vsichni na planete. Predstava je docela strasidelna. Uteci nebude kam.

Soto
Host
Soto

Škoda, že otázka nezní takto, proč se celá, kompletní armáda usa z celého světa stahuje k yellowstone?

Melichar
Host
Melichar

Ještě že nám pomáhají spřátelené civilizace. Prý budou postupně upouštět yellowstonskou kalderu, aby nevybouchla najednou. Výbuchu se zabránit nedá, ale postupnými menšími pšouky se zabrání katastrofě.

jirik
Host
jirik

Podle nové studie planetárních vědců z Penn State University je globální oteplování klamný hoax, neboť ta dokazuje, že i ostatní planety naší sluneční soustavy zažívají stejné teplotní vzestupy a propady jako Země.

Klimatická změna je přirozená a dochází k ní i na Marsu a na dalších planetách naší sluneční soustavy, i když na těchto planetách chybí lidé, co by tam přímo ty teplotní změny dělali.

Naše planeta zdaleka není jediná, co prožívá v průběhu času zrovna takové teplotní změny.
http://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/10654-ostatni-planety-se-otepluji-uplne-stejne-jako-zeme