Nejvlivnější Češkou je Lenka Bradáčová. V top 10 je poprvé Schillerová

Nejvlivnější ženou Česka zůstává vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Vyplývá to z žebříčku, který sestavil magazín Forbes ve svém listopadovém vydání.

Žebříček nejvlivnějších žen Česka vychází už posedmé, letos poprvé v něm představuje rovných 111 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor.

„Lenku Bradáčovou do čela žebříčku dlouhodobě nominují její činy, odvaha a pracovitost, s jakou se pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, nebo spíše miliard korun. Jde o kauzy Davida Ratha, Ivo Rittiga, Amun.Re, Key Investments, stále živou kauzu prodeje OKD, korupci mezi soudci i v nejvyšších patrech policie či dohled nad sledovanou kauzou Čapí hnízdo. Za Lenkou Bradáčovou a jejím týmem jde více než 150 velkých případů,“ vysvětluje šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Na druhé příčce se umístila česká eurokomisařka Věra Jourová, třetí je ministryně financí Alena Schillerová, jedna z nováčků letošního žebříčku. Šéfka státní kasy, hlava českého státního rozpočtu a současná první dáma české vlády má neformální vliv na rozdělování desítek miliard korun – tak zdůvodňujeme novou tvář na předních příčkách. Další debutantkou v první desítce je třeba europoslankyně Dita Charanzová.

 

Deset nejvlivnějších žen Česka

 1. Lenka Bradáčová, 45 let, vrchní státní zástupkyně v Praze
 2. Věra Jourová, 54 let, komisařka Evropské unie pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovná práva pohlaví
 3. Alena Schillerová, 54 let, ministryně financí
 4. Kateřina Jirásková, 44 let, finanční ředitelka a předsedkyně představenstva, PPF
 5. Petra Procházková, 52 let, finanční ředitelka a členka představenstva, Agrofert
 6.  Libuše Šmuclerová, 55 let, generální ředitelka, Czech News Center
 7. Michaela Chaloupková, 43 let, ředitelka divize Správa, členka představenstva, ČEZ
 8. Ivana Tykač, 50 let, majitelka realit, zakladatelka nadace Women for Women
 9. Hana Krejčí, 46 let, členka představenstva a finanční ředitelka, EP Industries
 10. Dita Charanzová, 43 let, europoslankyně

Forbes celý rok sledoval více než 300 žen z nejrůznějších oborů: v širším výběru byly majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, redakční tým však sleduje i neziskový sektor, ženy z oblasti kultury, sportu či opinion leaders.

Jednotlivé ženy redakce v každé kategorii hodnotí podle několika základních kritérií, podle nichž přiděluje body. Vychází přitom z metodiky amerického Forbesu. Ke spolupráci zve redakční tým i poradce, odborníky a znalce jednotlivých odvětví, s nimiž pořadí konzultuje.

U majitelek a manažerek sledujeme hospodářské výsledky firem, obrat, zisk, nové akvizice a porovnáváme je i několik let zpětně. Přihlížíme k situaci v odvětví, v němž dotyčné působí, využíváme naši znalost dění uvnitř firem. Počítáme objemy peněz, nad nimiž mají kontrolu a přímý vliv, jejich podíly ve firmách, ale i počet zaměstnanců, kteří pod ně spadají, nebo kolik zákazníků či spotřebitelů může jejich rozhodnutí přímo ovlivnit.

V sekci politiky a veřejné správy posuzujeme pozice a reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování.

zdroj: forbes.cz

Časopis Forbes opomněl zmínit, že u Lenky Bradáčové hrají velou roli na její vliv časté (hlavně v minulosti) návštěvy na americké ambasádě za éry Andrew Schapira. Je téměř jisté, že si chodila pro notičky k některým velkým kauzám.

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

4 komentáře

 1. pavel blaheta napsal:

  Jestli tahle dáma dala zavřít Dr. Ratha pro údajnou korupci, tak sebe sama by měla nechat zavřít taky. Ta kauza jí vynesla místo vrchní státní zástupkyně v Praze, což byl velký bonus za „poslušnost“ americkým zm.dům. Dr. Rath šlápl na kuří oko lidem, kteří měli v úmyslu doslova ukrást naše zdravotní pojišťovny a státní nemocnice, hodil jim do toho vidle. A to se neodpouští, protože na tom měly zájem zejména krachující US zdravotní pojišťovny. Jinými slovy, v Čechách musí být každý dobrý skutek po zásluze potrestán.

  • Žijeme uvnitř napsal:

   Pavlíku,dobrej postřeh. Pro mě ale jsou všichni politici darmoužrouti, udavači a nenažraný ničemové…..sorry

 2. franta napsal:

  Samé židovky…

 3. alena napsal:

  předřečníkům děkuji – vyjádřili přesně můj názor.
  Jsou to vlastizrádkyně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.