Německo chce zaplnit mezeru po odchodu USA z Afghánistánu, ale kým a čím?

Americký prezident Trump chce stáhnout vojáky z Afghánistánu a Bundeswehr chce mezeru zaplnit, není však jasné, jak to ministerstvo obrany hodlá udělat, vzhledem k nedostatku zbraní a vojáků samotného Bundeswehru, kriticky uvažují politici.

Spolková vláda uvažuje o vyslání většího počtu vojáků do Afghánistánu, na rozdíl od dřívějších plánů. Vyplývá to z důvěrného dopisu ministerstva obrany, prezentovaného Tagesspiegelem.
V silách rychlé reakce a bezpečnostních službách již probíhají kroky k odstranění poloviny 14.000 amerických vojáků ze země na příkaz prezidenta Trumpa.

Jde o nahrazení vojenských zařízení, která jsou zásadní pro výkon operací sil mezinárodních partnerů. Ministerský dokument uvádí, že „na to jsou síly v Německu připraveny“. Jsou zmíněny zejména jednotky pěchoty, ochrana zařízení Luftwaffe a stacionární místa první pomoci.
V současné době lze využít až 1300 německých vojáků jako součást takzvaného „Resolute Mission Support NATO.“ V rámci této mise NATO trénovali afghánské bezpečnostní síly od roku 2015 převážně v severní části země. Mandát Bundeswehru končí 31. března. Do té doby, musí Bundestag rozhodnout o prodloužení mandátu.
Německá vláda již dříve oznámila, že pokud by stáhly Spojené státy své jednotky, stáhne také  jednotky z Afghánistánu. Ministryně obrany Ursula von der Lyayenová pak ujistila, že Bundeswehr se zúčastní misí – pouze jako součást aliancí a koalic. Jednotky Bundeswehru spolu s americkými vojsky odjely do Afghánistánu po teroristických útocích z 11. září 2001. „Společně tam – společně pryč“ . Toto motto platí dodnes, “to bylo oficiální stanovisko německého ministerstva.

Ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) se zasazuje o prodloužení mandátu. opustit Aghánistán v současné době by znamenalo, že vše co bylo vybudované „by se velmi rychle zhroutilo,“ řekl při návštěvě vojáků v Mazar-i-Sharif, ale mohl by také pochopit, že existuje mnoho otázek a prognóz pro budoucnost Afghánistánu po téměř 18 letech bojů.
FDP požaduje po ministryni obrany nikoli jen „přemýšlení nahlas“, ale vysvětlení jak by se vůbec dalo dosáhnout zvýšení počtu Bundeswehru v Afghánistánu.
„Vzhledem k současnému materiálnímu a personálnímu deficitu s vojáky považuji tyto plány za absurdní,“ uvedla Marie-Agnes Strack-Zimmermannová, místopředsedkyně FDP v Bundestagu, „jenom jednoduše mávat prodloužením mandátu  je nemožné. To musí být zcela nový mandát s vysvětlením do všech detailů.“
Podle německé vlády utrpěly bezpečnostní síly Afghánistánu v uplynulém roce velké ztráty, což stále více ovlivňuje účinnost vojsk na taktické úrovni. Bezpečnostní služby Afghánistánu jsou stále nedostatečné vycvičené v řízení ozbrojených sil a v boji proti korupci.
Spolková vláda navíc sleduje spolupráci Tálibánu se skutečně nepřátelskými příslušníky takzvaného Islámského státu v Afghánistánu (ISKP). Spolupráce mezi Tálibánem a ISKP probíhá v současné době na taktické a operativní úrovni, také z důvodu pragmatismu. ISIS podílí na pěstování a obchodu s drogami.
zdroj: pz.cz

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

7 komentářů

 1. Lekno napsal:

  Zapad stale pokracuje v tom co sa dlhe roky ucili a taktiku ktoru dlhodobo vylepsuju a tym je „parazitovanie“.
  Nie je predsa normalne ocakavat nekonecne zvysovanie zisku, zvysovanie indexu atd. Ide to iba s vedomím plundrovaním a ozobracovania inych.
  Zapad je nespolahlivy partner vychodu, ako to nepriamo opisal aj Pjakin:

  „Tak především, mírová smlouva není všelék. Její uzavření či neuzavření prakticky nehraje žádnou roli. Rusko, SSSR měl s hitlerovskou Třetí říší uzavřen Pakt o neútočení a čemu to zabránilo?

  Problém je v tom, že v západním modelu sociálních vztahů jsou smlouvy plněny pouze v případě, když je někdo příliš slabý a nemůže je porušit.
  Pokud si můžete dovolit porušit smlouvu, tak to uděláte a své dluhy prostě neplatíte. Jak to Západ v podstatě demonstruje ve vztahu ke všem státům a národům.

  Takže ta volba je jen jedna. Nehledejte uznání v očích Západu, to znamená jen otroctví, poddanství, „svidomost“. „

 2. Miroslav napsal:

  Takže, Pákistán poskytuje své území již několik let všem možným i nemožným teroristům, za pomoci peněz a materiálu z USA. Pakliže USA stáhne své vojáky z Afganistánu, rozšíří se tímto krokem i působení teroristů na Afganistán. Jde celá staletí o drogy. To Vám potvrdí každý. Pakovali se odtud i Britové, a to byli nějací imperátoři. Asi tak.

 3. Vladislava napsal:

  Dobrý den vážení,
  článek Trapas,? Albrightová před prázdným sálem . Smích Petříčkovi-nejde otevřít. Hlásí to, že web je nedostupný kvůli plánované údržbě. Dělá to na mně spíš dojem, že jste jej museli vymazat. Tak proč to nenapíšete na férovku?

  • tereza napsal:

   Dobrý den Vladislavo, web jede a článek nikam nezmizel. Vše je v pořádku. Zkuste po chvíli obnovit stránku klávesou F5 nebo příslušným tlačítkem ve vašem prohlížeči, případně zkuste jiný webový prohlížeč.

  • anna napsal:

   Áno, niektoré dni robíme maximálne minútovú údržbu. Takéto krátke technické údržby nedávame vedieť dopredu, to by bolo každý týždeň niečo. A môžem Vás uistiť, že sa jedná o čisto technické záležitosti funkčnosti webu a žiadne vymazávanie a zmeny v článkoch. To všetko sa dá robiť bez akéhokoľvek narušenia chodu webu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..