V Německu zmizely tři čtvrtiny všeho hmyzu. Nikdo však neví proč

Hmyz je nedílnou a nepostradatelnou součástí života na Zemi. Jeho primární rolí je opylovat rostliny a sloužit jako potrava pro obrovské množství živočichů. Pětadvacetiletá studie v Německu prokázala, že na jeho území kleslo množství hmyzu o 75 procent.

 

 

Hmyz tvoří asi dvě třetiny veškerého života na Zemi, nyní však došlo k obrovskému úpadku jeho populace a nikdo přesně neví co je příčinou.

Vědce z celého světa šokoval výsledek studie, která předkládá jasné důkazy o tom, že například v Německu klesl za posledních 25 let počet létajícího hmyzu o 75 procent. Pokud se nepodaří zjistit co je příčinou, svět se podle vědců řítí vstříc ekologickému armagedonu epických rozměrů.

Nové údaje byly shromážděny v přírodních rezervacích po celém Německu, ale podle odhadů budou podobné ve všech krajinách po celém světě, ve kterých dominuje zemědělství.

Příčina obrovského poklesu hmyzí populace je bohužel nejasná. Pravděpodobně se jedná o vliv mnoha faktorů včetně ničení divokých oblastí a rozsáhlého využívání pesticidů, svou roli může hrát ale také změna klimatu.

Výzkum, který trval 26 let, byl založen na spolupráci desítek amatérských entomologů po celém Německu, kteří začali používat přísně standardizované způsoby sběru hmyzu v od roku 1989. K zachycení více než 1 500 vzorků hmyzu, ve více než šedesáti různých přírodních rezervacích, byly používány speciální stany.

Štúdia: Klesajúca populácia hmyzu nás vedie ku „ekologickému Armageddonu“

Následně byla zjišťována hmotnost hmyzu v každém stanu a byl zjištěn překvapující pokles. Průměrný roční průměr výnosu klesl o neuvěřitelných 76% za 27 let. V jednom roce byl dokonce naměřen špičkový pokles až 82% všeho létajícího hmyzu, tedy včetně vos, včel a dalších výsostně užitečných druhů.

Zdroj: 1

Loading...
Líbil se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

7
Komentujte

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MelicharVitězslav CrhaPavelannamariankosnac Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
.lak
Host
.lak
julio
Host
julio

Ak nevedia prečo mizne hmyz, nech sa na to spýtajú monsanta.

mariankosnac
Host
mariankosnac

Aj u nás je toho lietajúceho hmyzu o niečo menej než v minulosti. Dôvod je asi prostý, zlikvidovali sa družstvá, kde sa choval dobytok. Menej kráv=menej múch.

Pavel
Host
Pavel

Je ještě jedna věc, která má asi na přítomnost (nepřítomnost) hmyzu vliv. Například ve vesnici (dnes příměstské části)kde bydlím, měl skoro každý králíky a slepice, případně kačeny a husy, a někdo i kozu nebo krávu. Každý měl u baráku hnojiště kam ten hnůj od zvířat skladoval a pak jej na podzim nebo na jaře dal do nějakého políčka, které měl také skoro každý. Dnes ve svém okolí neznám nikoho kdo by choval králíky nebo slepice apod. Nejsou hnojiště, není hmyz, je méně ptáků. Vlaštovky jsem neviděl ani nepamatuji (nebo jiřičky). Prostě všechno souvisí se vším a zde netřeba hledat žádnou… Číst vice »

Melichar
Host
Melichar

Je to tak jak píše Pavel. Letos jsem zaznamenal zase méně hmyzu (much, vos, včel atd.) než dříve. Často sedám na zahradě a vnímám to. Muchy se nemají čím živit, nejsou už většinou domácí hospodářství. Jen u jedněch příbuzných s klasickým hospodářstvím (zvířata, hnůj…) je much jako kdysi. Velký problém začíná být s tzv. opylovači, ničí je jedy a nemoci. Mám na zahradě velké množství ovocných stromů a úroda nebyla skoro žádná. Květy většinou nezmrzly, nebyly opyleny.

Vitězslav Crha
Host
Vitězslav Crha

V tomto případě se musím přiklonit k tvrzení všech zúčastněných v diskusi. Byly řečeny téměř všechny atributy vedoucí k úbytku hmyzu a to ve všech formách života. Nutno podotknout,že všichni opakuji všichni politici vědí o všech těchto nebezpečných atributech a spolu se sdělovacími prostředky zaujali pozici slepého a hluchého pěšáka. Neuvědomují si že svou ryze farizejskou přezíravostí ohrožují nejen hmyz,ale především sebe a své rodiny a přátele. Na to musí být opravdu pokřivený morální kodex snoubící se s blbostí.